Medalowa rodzina Sztubów

Kajakarze górscy z klubu w Leśnej specjalizujący się w konkurencjach slalomu i zjazdu oraz w kajak polo ciągle mają w tym sezonie powody do sportowej radości i fetowania sukcesów. W gronie medalistów narodowej reprezentacji (zdobyli 7 krążków), która w punktacji generalnej mistrzostw Europy juniorów i U-23 przegrała tylko z gospodarzami zawodów z Niemiec, znalazł się wychowanek Kwisy, uczeń SMS-u w Krakowie, Igor Sztuba.

Na slalomowym torze w Markkleebergu wicemistrzem Starego Kontynentu został on wraz z Kacprem Gondkiem i Wojciechem Pasiutem w zespołowej rywalizacji kanadyjkarzy C-1 x 3. Juniorzy z Polski ulegli tylko juniorom niemieckim. Byli lepsi od zawodników z Czech, Wielkiej Brytanii i Francji. Syn trenera LUKS-u Kwisa Bogdana Sztuby był drugim z reprezentantów w biało – czerwonych barwach (16. miejsce) za W. Pasiutem (10. lokata), w konkurencji C-1 wśród 36. rywali z jedenastu krajów.

Blisko podium w kajakowym K-1 x 3 była Natalia Rożniakowska. Zawodniczkę z Leśnej wraz z Moniką Liptak i Edytą Węgrzyn sklasyfikowano na czwartej pozycji. W finale slalomu K-1 juniorek Natalia jako najlepsza w Polek zajęła dziesiąte miejsce. Dla obojga wychowanków Kwisy był to debiut w mistrzostwach Europy.

Najmłodsi zawodnicy z leśniańskiego klubu zajęli czołowe lokaty w zawodach o Puchar Pienin rozegranych w Krościenku nad Dunajcem. Najlepiej spisali się 11-letni Kacper Sztuba oraz Aleksandra Kowalewska i Daniela Sterioska. W piątym, zarazem ostatnim tzw. rzucie ogólnopolskiej ligi młodzików w slalomie kajakowym w Szczawnicy z reprezentantów Kwisy najwyżej, na czwartej pozycji sklasyfikowano K. Sztubę. W tej samej miejscowości odbyły się zawody weteranów im. Wojciecha Piecyka. W konkurencjach kanadyjek wyższość nad rywalami potwierdził leśniański trener. W slalomie Cs-1 Bogdan Sztuba po raz trzeci z rzędu wywalczył tytuł mistrza Polski. Drugi złoty medal zdobył on w konkurencji Cs-2 startując w łódce razem z prezesem klubu Arturem Fabijańskim.

Drugi szkoleniowiec LUKS-u Kwisy i bardzo dobry zawodnik Jacek Sztuba wraz z kadrą Polski seniorów w kajak polo trenował na zgrupowaniu w Mediolanie, gdzie wkrótce zaplanowano mistrzostwa świata. Młody trener z Leśnej miał szczególne powody do satysfakcji po siódmej edycji mistrzostw Polski juniorów w kajak polo w Kaniowie. Jego podopieczni w składzie: Jakub Woźnicki (kapitan), Kamil Panek, Martin Sterioski, Damian Ciesiulewicz i Patryk Dobrowolski po raz pierwszy w klubowej historii stanęła na najwyższym podium. Juniorzy młodsi (roczniki 1994-95) z pierwszego zespołu Kwisy wygrali wszystkie mecze. Najpierw w fazie grupowej rozgromili WTS Astorię Bydgoszcz I 20:1 i MOSW Choszczno 11:1. W półfinale zwyciężyli LKK Drzewica 10:1 i KTW Kalisz 5:3. W finale kajakarze Kwisy I pokonali wicemistrzów kraju sprzed roku UKS Tanew Księżpol 3:1. Turniejowym królem strzelców (34 bramki) został Jakub Woźnicki. W kajakową piłkę zagrało jedenaście drużyn. Dziewcząta znad Kwisy zabrakło w mistrzostwach juniorek (dwa kluby) i juniorek młodszych (7 ekip). Tylko trzy drużyny startowały w kategorii juniorów.