To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Święto dziecięcego teatru

Święto dziecięcego teatru

Konkurs dla młodych artystów teatralnych, pokazy ciekawych spektakli wyprodukowanych dla dziecięcej widowni i warsztaty teatralne prowadzone przez specjalistów. Wszystko podczas  tegorocznego 12. Jeleniogórskiego Forum Teatrów Dziecięcych, które trwać będzie od 18 do 21 kwietnia. 

Impreza organizowana przez Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu od lat systematycznie rozwija się. W tym roku zyskała wymiar prawdziwie regionalny. W rozbudowanym, czterodniowym spotkaniu uczestniczyć będą goście z całego Dolnego Śląska oraz z Czech.
Zasadniczą częścią programu jest konkurs teatralny rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestniczyć w nim będą aż 34 amatorskie teatry skupiające dzieci i młodzież od 6 do 16 roku życia, działające w przedszkolach, szkołach, domach kultury i innych placówkach społeczno-wychowawczych. Prezentowane przez nie spektakle oglądać będzie można w zabobrzańskim ODK od środy do piątku (18-20 kwietnia), od godz. 8.00 do 14.00. W ODK prezentowana będzie wystawa prac biorących udział w konkursie na najlepszy plakat teatralny wykonany przez grupę autorów.  
Szczególne atrakcje czekają na młodą publiczność w różnym wieku. W programie wydarzenia znalazły się bowiem również gościnne spektakle czeskich i polskich profesjonalnych zespołów teatralnych.   Przedstawienia te prezentowane będą w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze – Cieplicach.
18 kwietnia o godz. 16.00 na cieplickiej scenie oficjalne otwarcie forum oraz spektakl pt. „Baśń o milczącym smoku” w wykonaniu dziecięco – młodzieżowego „Teatru dla WAS” z Raszówki (reż. Dorota Baryłkiewicz). Spektakl aktorski z elementami gry w masce, przedstawiający nieznaną legendę o Lubinie nagradzany był na wielu konkursach.
19 kwietnia o  godz. 17.00 „Słoń Trąbibombi” Teatru Atofri z Poznania (reż. Beata Bąblińska i Monika Kabacińska). Inspirowane wierszami Jana Brzechwy widowisko z muzyką graną na żywo to specjalna propozycja skierowana do najmłodszych widzów w wieku od 1 do 5 lat.
20 kwietnia o godz. 17.00 „Life is life” („Życie jest życiem”) – spektakl w technice „czarnego teatru” w wykonaniu czeskiego Teatru Metro z Pragi (reż. Michal Urban, František Kratochvíl). Po interaktywnym przedstawieniu z czynnym udziałem publiczności, artyści zapraszają na warsztaty dal widzów.
21 kwietnia o godz. 11.00 w Parku Zdrojowym w Cieplicach „Korowód”, czyli przygotowana na wielki finał Forum plenerowa akcja teatralna z udziałem uczestników festiwalowego konkursu.    W sobotnim programie także uroczyste zakończenie imprezy z ceremonią wręczenie nagród i wyróżnień laureatom oraz spektakl „Olbrzym” Teatru „Baj Pomorski” z Torunia (reż. Piotr Tomaszuk).
Uwaga! Wstęp na widownię jest bezpłatny. Wcześniej zaopatrzyć trzeba się jednak w specjalne przygotowane przez organizatorów darmowe wejściówki, które odebrać można wyłącznie w ODK! Związane jest to z ograniczoną liczbą miejsc na widowni. Aby więc móc zasiąść wśród publiczności, wcześniej trzeba wybrać się do  Osiedlowego Domu Kultury.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia  na stronach internetowych organizatora: www.odk.karkonosze.com.