To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

70 lat minęło

Dwie jeleniogórskie szkoły w tym roku będą obchodziły jubileusz 70-lecia istnienia. To Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz I Lilecum Ogólnokształcące. Szczególnie złożona jest historia tej pierwszej.

Powstała w sierpniu 1945 roku jako Państwowe Gimnazjum Kupieckie (równolegle powstało też Państwowe Gimnazjum Technologiczne). Gimnazjum Kupieckie miało swoją siedzibę w dzisiejszym obiekcie Uniwersytetu Ekonomicznego i dzieliło ją z Liceum Pedagogicznym. W początkowym okresie w całym gimnazjum uczyło się niespełna sto osób, które – poza nauką – miały też inne zajęcia, m.in. z sali gimnastycznej trzeba było usunąć składowaną tam... amunicję.
W lutym 1946 roku zmieniono nazwę szkoły na Gimnazjum Handlowe, a potem przez kolejną dekadę zmieniały się nazwy na Technikum Bankowe, Finansowe, Rachunkowości, Technikum Ekonomiczne, potem Technikum Hotelarskie, później jeszcze Państwowa Szkoła Hotelarska, Państwowe (Policealne) Studium Turystyczno-Hotelarskie, do którego ściągała młodzież z całej Polski. Była to wówczas jedyna szkoła, kształcąca specjalistów w dziedzienie obsługi ruchu turystycznego, choć... nie było jeszcze oficjalnie takiego zawodu. Powstawały tu autorskie programy kształcenia w tym fachu, w tutejszym (stworzonym w tej Szkole) Zakładzie Poligraficznym drukowano pierwszy w Polsce podręcznik dla hotelarzy.
Równolegle kształcono też kucharzy i kelnerów w istniejącej tu, w ramach tej szkoły – Zasadniczej Szkole Gastronomicznej. Później została ona wyłączona jako samodzielna szkoła (dziś jest to Zespół Szkół Handlowych i Licealnych nr 2 przy ul. 1 Maja).
Zlot absolwentów ZSE-T odbędzie się we wrześniu, obchody 70-lecia liceum ogólnokształcącego odbędą się nieco później.

Komentarze (1)

W czerwcu 1970 roku a więc 50 lat temu, pierwsi absolwenci Pomaturalnego Studium Turystyczno-Hotelarskiego w Jeleniej Górze-otrzymali dyplomy
technika obsługi ruchu turystycznego albo technika hotelarza.
Było nas około 80 osób, z całego kraju, od Gdańska i Węgorzewa,przez Łódż i Warszawę,Toruń, Lubniewice,
Wrocław, Świdnicę,Rzeszów, po Szklarską Porębę.
Niektórych absolwentów spotkać można było na stanowiskach kierowniczych, większość ukończyła póżniej uczelnie wyższe- Akademie Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Akademie Eonomiczne.
Niektórzy mieszkali za granicą-szczególnie w RFN.
Niektórych straciliśmy- zostały wspomnienia.
Większość z nas to już 70-letni emeryci.
Warto przypomnieć o tym uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jeleniej Górze.