To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Cmentarny protest

- Nikogo nie faworyzujemy – mówi Włodzimierz Stasiak.

Obniżenia tzw. opłaty cmentarnej i zmiany kilku innych obowiązujących na rynku zasad domagają się właściciele jeleniogórskich zakładów pogrzebowych. Napisali oni petycję do prezydenta. - Chodzi im o przejęcie rynku – uważa Mirosław Stasiak, prezes MPGK.

Opłaty obowiązujące na cmentarzach komunalnych w Jeleniej Górze są jednymi z najwyższych w Polsce – piszą przedstawiciele zakładów pogrzebowych. Pod petycją do prezydenta podpisali się przedstawiciele 7 zakładów pogrzebowych: Simsa, Anubisa, Wisen, Ateny, Hery, Ozyrysa i Halmy. MPGK, który zarządza cmentarzami, pobiera około 1500 złotych od jednego pochówka.
Opłaty cmentarne w innych miastach są dużo niższe.
To nie jedyny postulat, zawarty w petycji. Zakłady pogrzebowe domagają się też zaprzestania przez MPGK prowadzenia usług pogrzebowych. Miejska spółka bowiem nie tylko zarządza cmentarzami, ale i prowadzi zakład pogrzebowy, który konkuruje na rynku z prywatnymi zakładami. Domagają się też od miasta powołania oddzielnej spółki, która zajmowałaby się tylko zarządzaniem cmentarzami.

- Cena za utrzymanie cmentarzy jest skalkulowana realnie – zapewnia Włodzimierz Stasiak, prezes MPGK. - W naszym zarządzie są cztery cmentarze komunalne. Utrzymanie ich jest bardzo kosztowne. Jeżeli jest planowany pochówek na cmentarzu w Sobieszowie, to musimy wysłać tam pracownika, który wskaże klientowi miejsce. Dochodzą więc koszty przejazdu – mówi. Na starym cmentarzu w Jeleniej Górze praktycznie nie ma miejsc do pochówków, są jedynie dochówki. A koszty utrzymania duże.
Nie zgadza się z zarzutem nieuczciwej konkurencji. Dziwi go postulat o zaprzestaniu działalności pogrzebowej. - Prowadzimy usługi pogrzebowe nieprzerwanie od 1951 roku – mówi W. Stasiak. - Wtedy wyglądało to zupełnie inaczej, nie było chętnych do tej pracy, była duża rotacja pracowników. Nikt nie chciał zajmować się tą dziedziną. Dzisiaj, kiedy usługi pogrzebowe są biznesem, na rynku jest duża konkurencja. Poza tym, jesteśmy spółką prawa handlowego, mamy prawo prowadzenia takiej działalności.
- Tak naprawdę, zakładom chodzi o przejęcie tych usług – mówi na koniec. - Dopóki zarządzanie cmentarzem jest w naszych rękach, miasto ma nad tym pełną kontrolę. Jeśli odda zewnętrznej spółce, to może się okazać, że utraci tę kontrolę i że ona nagle drastycznie podniesie ceny opłat.
Miasto zapewnia, że udzieli odpowiedzi na petycję do 26 lipca.

Komentarze (19)

Czy zakłady pogrzebowe choć złotówkę oddają rodzinie zmarłego? Ta petycja to tylko po to, by sobie kasę nabić. Czy MPGK będzie brać za usługi 1 zł czy 3 tys zł, to rodzina i tak na tym nie skorzysta. Zostanie wydutkana dokładnie tak samo przez te wszystkie zakładziki.

Dać to Termom Cieplickim - spółka od wszystkiego: poleżysz na basenie, poleżysz w ziemi - wieczny relaks

pochówka>>pochówku.

Czy tak ciężko panie Stasiak podzielić cmentarze na kwatery, oznakować na mogiły na planie cmentarza i wtedy żaden "ciężko pracujący" pański urzędas nie będzie musiał tracić swego "cennego czasu" na każdorazowy wyjazd w celu wyznaczenia miejsca pochówku. Po prostu - w waszej siedzibie wskaże stosowne miejsce na planie i "po kłopocie". Czy pan bierzesz kasę za brak myślenia i piętrzenie trudności przed "petentami", z pieniędzy których możecie sobie tkwić w błogim nieróbstwie?

ja tam wierze MPGK i przynajmniej wiem komu za co place a tu faktycznie chodzi o interes a nie o placacych , a gdzie macie cenniki drodzy panowie zeby mozna bylo wybrac- gdzie nie pojdziesz wszystko na gebe- a rachunki za pogrzeb niezrozumiale, wykorzystujecie to ze czlowiek chowajacy osobe zmarla jest w szoku i nie zawsze wie co do niego sie mowi

Swieta prawda

To niech zakłady pogrzebowe zaprzestaną stawiania pomników ! też konkurujecie z zakładami kamieniarskimi !

"Dopóki zarządzanie cmentarzem jest w naszych rękach, miasto ma nad tym pełną kontrolę" Ha ha ha. To znaczy,że miasto jako monopolista może dowolnie podnosić opłaty i pobierać od dwóch stron raz za miejsce, a drugi raz za wjazd. Jelenia Góra to miasto z najwyższymi opłatami lokalnymi,wysokimi podatkami okrojonymi z ulgi za ekologiczne ogrzewania, najdroższą wodą, przejazdami MZK , czy opłatami za śmieci. Pamiętajcie o tym na wyborach.

Panie Prezesie proszę określić jakie są koszty utrzyzmania starego cmentarza, cmentarza w Sobieszowie, cmentarza w Jeżowie, w Maciejowej, nowego w Cieplicach. Mieszkańcy będą mieli wybór gdzie położyć bliskich żeby było taniej dla rodziny. MPGK jest spółką więc może dokładnie rozliczyć swoją sektorową działalność. Czy może utrzymanie wszystkich cmentarzy jest księgowane do jednego wora?? i tak na dobrą sprawę nic nie wiadomo???

Nie klucić się ,nie narzekać bo jak cmentarze przejdą pod kuratele kleru katolickiego to poczujecie czym koza bździ !!
Coś mi tu pachnie przekrętem dlatego tyle wrzawy.
Czy nie tak się POwiada "Po trupach ,do celu"

Cytat-----Na starym cmentarzu w Jeleniej Górze praktycznie nie ma miejsc do pochówków, są jedynie dochówki. A koszty utrzymania duże.
To ja sie pytam!!!!!! skąd MPGK wzięło miejsca pod budowę grobowców a postawili ich na starym cmentarzu już na pewno ponad 50
pyt.2 Ile ze zlikwidowanych grobów zostało sprzedane osobie zainteresowanej jako miejsce na grób ziemny?? może odpowiem pewnie takie gdzie nie udało się postawić grobowca
pyt.3 Ile grobowców na starym cmentarzu na likwidowanych grobach przez zarządcę postawili zewnętrzni przedsiębiorcy a ile MPGK(nie myślę tu o grobowcach budowanych na miejscach wskazanych przez rodzinę tylko o tych po likwidacjii)

od kiedy u zędas na cmentarzu wyznacza miejsce ? człowieku telefon odbiera babka mówi dawaj 1500 a miesjce , sam wiesz gdzie kopać = za koleją!

Przy tak rozległym terenie, na którym znajdują się cmentarze zarządzane przez MPGK w Jeleniej Gorze, koniecznie trzeba tego "nieodzownego" urzędnika zaopatrzyć w samochód służbowy, bo inaczej rozdepcze sobie chłopina do cna kapcie. Panie prezesie - oddaj mu pan swój, żebyś nie miał pracownika na sumieniu!

Ja tu rządzę

Wszyscy by tylko rządzili a grobów niczyich nie ma kto posprzatać.Pozarastane że aż wstyd.Po co te wystawne pomniki,czas by wreszcie stawiać same płyty pomiędzy którymi mogła by przejechać mała kosiarka i tyle,tym co już leżą na cmentarzu jest wsio rybka co tam jest na górze.Powinna być ważna pamięć!!!

Ta opłata komunalna to paranoja! Nikt nie potrafi dokładnie określić co tak naprawdę ona zawiera! Przy pochówku matki zapłaciłem raz 1501,20 po dwóch tygodniach ekshumowałem wujka (po 30 latach, mała skrzyneczka) do grobu mamy i znowu musiałem zapłacić opłatę komunalna pomniejszoną o kaplice. Dodatkowo płaci się za miejsce jeśli ktoś owego nie posiada! Przecież to rozbój w biały dzień! Gdyby zarządca chociaż dbał należycie o te cmentarze ale gdzie tam! Ostatnio np. na nowym cmentarzu przez dwa tygodnie leżał piach (do osypywania grobowców na urny) na głównej alejce. Co lepsze to jest najczęściej uczęszczana alejka i nikt nic z tym nie zrobił! PARANOJA!

Weszli na giełdę,z grabarzy stali się "byznesmenami",nawet mówią już o konkurencji,ohydne

Dlaczego nie zrobią porządku ze stawianymi nielegalnie płotkami lub łańcu****i wokół grobów zakładanych przez bliskich. To paranoja. Sama niedawno zahaczyłam się o wiszący łańcuch wokół grobu przechodząc na miejsce pochówku mojego taty. Co byłoby gdybym doznała uszkodzenia ciała lub nawet zabiła się, do kogo zwrócić się o zadośćuczynienie?

W chrześcijańskim kraju pobierają kasę za pochówek? Naprawdę, Polska to hemoroid dla urojonego Chrystusa.