To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Człowiek Roku 2015: głosowanie tylko do 27 stycznia!

Człowiek Roku 2015: głosowanie tylko do 27 stycznia!

Podczas Balu Nowin Jeleniogórskich, który odbędzie się 6 lutego 2016 roku, spotkają się finaliści wyborów na najpopularniejszego sportowca i trenera regionu oraz trzech finalistów wyborów „Człowieka Roku 2015”. Dotychczas do finału zapraszaliśmy piątkę kandydatów z największa ilością głosów. Jednak ze względu na poszerzenie formuły balu, a jednocześnie konieczność zachowania dynamiki tego wydarzenia, postanowiliśmy zredukować skład finalistów. Tym bardziej ważne są głosy naszych Czytelników, które decydują o składzie finałowej trójki.

 

W poniedziałek w południe na czele stawki była Lidia Łotocka przed Zytą Bałazy i Maciejem Michella.
Kolejne miejsca zajmowali Krzysztof Cieślak,Grzegorz Sokoliński oraz Lucyna Musiał. Różnice między kandydatami są jednak na tyle małe, że walka o finał będzie trwała do samego końca.
Ciągle można zgłaszać nowych kandydatów, ale będą oni mieli już tylko teoretyczne szanse na wejście do finału. Szczęśliwą trójkę ogłosimy bowiem już w kolejnym tygodniu, 27 stycznia na portalu nj24.pl (głosowanie do godziny 12.00). Potem liczone będą głosy oddane jedynie na finałową trojkę.

UWAGA: Koszt jednego SMS to 2,46 brutto (w tym 23 procent VAT) we wszystkich polskich sieciach komórkowych.

 
Nasi kandydaci:

  ZYTA BAŁAZY   (sms na numer 7255 o treści CR1)
Urodzona w Borach Tucholskich, w rodzinie leśników, swoją karierę zawodową także związała z leśnictwem, kończąc studia na Wydziale Leśnym w Poznaniu, w 1981 r. Pracę rozpoczęła w Nadleśnictwie Wejherowo, skąd po politycznych zawieruchach lat osiemdziesiątych musiała uciekać w dotknięte wówczas klęską ekologiczną Karkonosze i Góry Izerskie. Nie tylko dla leśnika, ale i dla człowieka zderzenie z tym, co zobaczyła, było traumatycznym przeżyciem. Zakładając jak najszybszy powrót na Pomorze, wrastała stopniowo w góry, awansując ostatecznie w 2006 r. na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Szklarska Poręba, które piastuje do dzisiaj. Jak sama mówi, nie wyobraża sobie już życia bez gór.

Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Leśnego, absolwentka wielu studiów podyplomowych z zakresu ochrony środowiska. Wulkan energii, bardzo wymagająca od siebie i od podwładnych, całą swoją pracę zawodową poświęciła przywróceniu naturalnego piękna Sudetów Zachodnich. Zaangażowana w ratowanie populacji cietrzewia, współtwórczyni LKP (Leśnego Kompleksu Promocyjnego) Sudetów Zachodnich, rozwoju turystyki górskiej, aktywnie wspierała organizację Biegu Piastów, małej retencji górskiej oraz wielu inicjatyw pro społecznych, jak ścieżki edukacyjne w Piechowicach, Chromcu czy inne inwestycje w infrastrukturę turystyczną. Podczas swojej dotychczasowej kariery zawodowej zawsze starała się godzić dobro przyrody z interesami mieszkańców tego regionu.

  MACIEJ MICHELLA   (sms na numer 7255 o treści CR2)
Prokurent firmy KEMPF Polska mieszczącej się w Kowarach. Firma istnieje w Polsce od 20-u lat a Pan Maciej obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia pracy. Dzięki jego zaangażowaniu w ciągu 8 lat od podstaw powstał Dział Sprzedaży naczep firmy KEMPF w Polsce, a od czterech lat firma KEMPF Polska jest liderem w swojej branży. Pan Maciej umiejętnie zarządza firmą, która jest obecnie jednym z największych pracodawców w Kowarach i daje godziwe i stabilne zatrudnienie około 200 osobom. Wspiera finansowo i rzeczowo różne organizacje społeczne, angażuje się w życie gminy i stara się przywrócić miastu Kowary dawną sławę. Jest prawdziwym lokalnym patriotą i po prostu dobrym człowiekiem.

BEATA WÓJCIK (sms na numer 7255 o treści CR3)
Beata Wójcik jest zatrudniona jako opiekunka w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Caritas” w Jeleniej Górze i dała się poznać jako osoba godna szacunku i wyróżnienia. Swoją pracę traktuje jako powołanie w niesieniu pomocy ludziom chorym i cierpiącym

Kto może zgłaszać kandydatów? Praktycznie każdy, choć w tym punkcie jest pewna istotna zmiana. Jeżeli zgłoszenie chce złożyć osoba fizyczna, powinno pod nim podpisać się 10 osób (imię i nazwisko, adres oraz kontakt), co nie powinno być wielkim utrudnieniem, kiedy dotyczy ono prawdziwego lidera danego środowiska. Ten wymóg jest związany ze wzmocnieniem siły głosów czytelniczych w finałowej rozgrywce wyborów.

LUCYNA MUSIAŁ (sms na numer 7255, o treści CR4)
Jest kojarzona przede wszystkim z działalnością w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Chorym im. Jana Musiała. Wiele lat wspierała męża w walce z jego śmiertelną chorobą, ale gdy go zabrakło, swoją pomoc skierowała ku innym potrzebującym. Wyróżnia się w lokalnej społeczności, angażuje się w organizację imprez promujących zdrowy tryb życia, takich jak Cieplicki Maraton Życia. Co roku organizuje charytatywny bal, z którego środki przeznaczone są na zakup sprzętu medycznego dla placówek służby zdrowia. Poza tym to uśmiechnięta, wrażliwa, pełna empatii kobieta, o doskonałych umiejętnościach organizacyjnych i ogromnym sercu.

LIDIA ŁOTOCKA (sms na numer 7255 o treści CR5)
Od 25 lat jest mieszkanką Karpacza. Uwielbia pracę z młodzieżą. Jest pomysłodawczynią i organizatorem Wielkich Gali, koncertów charytatywnych na rzecz młodzieży w ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze. Od trzech lat z ogromnym sukcesem prowadzi Dom Seniora w Karpaczu. Bardzo energiczna, jej zapał i chęć do niesienia pomocy innym jest jak lekarstwo. W swoim Domu Seniora „Grześ” odnalazła miejsce dla ludzi starych, niepełnosprawnych, których traktuje jak swoje dzieci, a oni odwdzięczają się jej uśmiechem i radością. Zawsze wszyscy ludzie, bez względu na status, mogą liczyć na jej życzliwość, pomoc w trudnych sytuacjach. Jest człowiekiem o wielkim sercu.

GRZEGORZ SOKOLIŃSKI (sms na numer 7255 o treści CR6).
Przez Karkonosze, o Karkonoszach, dla Karkonoszy – to sens jego życia i pracy. Skuteczny samorządowiec, były Burmistrz, a wcześniej Przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba. Szef Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.
Inicjator i organizator zawodów Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym na Polanie Jakuszyckiej w latach 2012 i 2014.
Pomysłodawca i realizator wytyczenia kilkuset kilometrów tras „Rowerowej Krainy” w Karkonoszach i Górach Izerskich, Prezes Stowarzyszenia Cyklistów „Szklarska Poręba na dwóch kółkach”. Pasjonat rozbudowy połączeń kolejowych Kotliny Jeleniogórskiej z innymi regionami. Wydawca wielu publikacji o regionie. Niestrudzony promotor krainy Ducha Gór w kraju i za granicą. Krzewiciel idei walońskiej. Rowerzysta, piechur (Przejście Kotliny Jeleniogórskiej 2015), narciarz (od lat również uczestnik zawodów retro). Otwarty na kulturę i sztukę.
Właściciel największej prywatnej kolekcji pocztówek z Karkonoszy i Gór Izerskich. Człowiek dobry i jeszcze lepszy kumpel. Pali fajkę, bo jak twierdzi… „fajka mniej szkodzi.”

KRZYSZTOF CIEŚLAK (sms na numer 7255 o treści CR7)
Od ponad 17 lat prowadzi Szkołę Tańca, w której odbywają się zajęcia dla różnych grup wiekowych. Podczas Mistrzostw Okręgu Dolnośląskiego pary taneczne z tej szkoły zdobyły łącznie 26 medali, a w nieoficjalnej punktacji medalowej szkoła pana Krzysztofa zdobyła pierwsze miejsce. Tancerze z tej szkoły występują na turniejach krajowych i zagranicznych tej klasy, co Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Ostatnia nowością jest kurs tańca dla pań z małymi dziećmi, tzw. „Salsochusta”, podczas których panie matki tańczą ze swoimi maleństwami trzymając je w chustach na piersi. W ten sposób potęguje się poczucie więzi i ciepła między matką a dzieckiem. Pan Krzysztof jest osobą bardzo skromną, radosną i kontaktową. Potrafi nawiązać kontakt z każdym uczniem – tancerzem, niezależnie od wieku. Taniec to jego pasja, obojętnie, czy trenuje pary turniejowe z dużymi osiągnięciami czy zwyczajnych śmiertelników, dla których taniec to chwila wypoczynku i ucieczka od trosk dnia powszedniego.

DOROTA BOJAKOWSKA (sms na numer 7255 o treści CR8).
Tę kandydaturę dodatkowo wsparł Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bogatynia Adam Balcer. „Dorota Bojakowska „Jest osobą niezwykle…” to za mało! Zacznę inaczej. Niezwykle mało znam takich osób jak Dorota Bojakowska. Dorota Bojakowska w swojej działalności społecznej kieruje się prawdziwym, szczerym oddaniem.
Jest dla mnie przykładem, że przeciwności losu, nawet te osobiste, mogą stać się wyzwaniem do przezwyciężenia oraz wyzwalaczem do dalszej pracy. Jej praca społeczna to ciężki kawałek chleba.
Pracuje z osobami, które po usłyszeniu wyroku „rak” skreślają siebie z dalszego życiorysu, ich świat traci koloryt, stając się szarym, nijakim. Ilu z nas (?) miałoby odwagę i siłę pokonać, jak to mówi Dorota, „skorupiaka” i wlewać wiarę w innych, że ten pancerz jest do rozbicia. Mam to szczęście, że mogłem i mogę uczestniczyć z Dorotą we wspólnej pracy społecznej i różnorodnych projektach np. „Różowa Wstążka”, Międzynarodowa Spartakiada Amazonek, Festiwal Kobiet - impreza proponująca kobietom szereg form uczestnictwa w ciekawych wykładach o różnorodnej tematyce.
Dodatkowo Dorota jest pomysłodawczynią przeprowadzenia Programu Badań Genetycznych w Mieście i Gminie Bogatynia dla wszystkich chętnych mieszkańców, organizatorem badań mammograficznych.

DOMINIKA GRYGIER (sms na numer 7255 o treści CR9)
Dominika prywatnie jest mamą 4-letniego Mikołaja, wcześniaka, którego masa urodzeniowa wynosiła zaledwie 1340 g. Początki walki o syna to długie tygodnie spędzone na oddziale, następnie kolejne długie miesiące wizyt u specjalistów, rehabilitantów, ćwiczenia w domu.
Kiedy Mikołaj już wyrósł, Dominika postanowiła swoje doświadczenia wykorzystać w niesieniu pomocy innym rodzicom przedwcześnie urodzonych dzieci. Jest jedną z założycielek grupy wsparcia Jeleniogórskie Wcześniaki (wiele informacji na facebooku) Poświęca bezinteresownie swój prywatny czas na spotkania z rodzicami, pomoc w poszukiwaniu specjalistów, informacje dotyczące schorzeń, które często dotykają wcześniaki, jako wolontariusz odwiedza oddział w szpitalu, by wspierać rodziców już na samym początku. Drugi rok z rzędu bierze udział w przygotowaniach i obchodach Światowego Dnia Wcześniaka (17 listopada) na oddziale. Dwukrotnie zorganizowała z dużym powodzeniem akcję „Paka dla Wcześniaka”, dzięki której wsparcie materialne otrzymało już 5 rodzin.

ANNA BAŁKOWSKA (sms na numer 7255 o treści CR10)- to zgłoszenie tuż przed drukiem „Nowin” wpłynęło w ubiegłym tygodniu, teraz czas, aby zamieścić parę słów dłuższego uzasadnienia. Tym bardziej, że propozycję Jeleniogórskiego Towarzystwa Muzycznego dodatkowo wsparł Zespół Aktywności Społecznej w Sobieszowie. Pani Anna Bałkowska, obecnie radna Rady Miejskiej w Jeleniej Górze, kojarzona jest głównie z aktywnością na rzecz Cieplic. Od 15 lat działa społecznie w Stowarzyszeniu Miłośników Cieplic, a przez 5 lat społecznie pełniła funkcję przewodniczącej I kadencji Rady Cieplic. Aktywnie wspiera wiele inicjatyw i imprez, takich jak coroczna akcja „Posprzątajmy nasze Cieplice”.
Wiele czasu i serca poświęca dzieciom ze Świetlicy Środowiskowej przy parafii św. Jana Chrzciciela. Z jej inicjatywy została odrestaurowana Kapliczka św. Rodziny w Parku Zdrojowym. Zabiega o doprowadzenie do budowy bulwaru wzdłuż Kamiennej, marzy o stworzeniu z Placu Piastowskiego prawdziwego deptaka.


Ksiądz Kanonik BOGUSŁAW SAWARYN (sms na numer 7255 o treści CR11)

„Od 17 lat pełni posługę duszpasterską w parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szklarskiej Porębie. Otwarty na współpracę z samorządem miejskim, ze środowiskiem leśników i ludzi gór. Przed laty zainicjował „spotkania na Białej Dolinie”.
Tu zainicjował powstanie Chóru Porębianie, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz X-lecia działalności. Ksiądz Bogusław w schronisku Na Kamieńczyku, wespół z grupą przewodników, ratowników górskich i gospodarzy schronisk zorganizował I spotkanie ludzi gór. W tym roku spotkania ludzi gór świętują jubileusz X-lecia. Tradycją corocznego odpustu parafialnego są festyny rodzinne „Maksymiljanki”. To święto rodzin. Czas dobrej zabawy, wspaniałe spotkania integracyjne. Coroczny sezon zimowy „Pod Szrenicą” inaugurują „Mikołajki”, podczas których dzieci obdarowywane są prezentami. Imprezy integracyjne dla dorosłych to tradycyjne, w ostatnim roku już 22. Andrzejki. Dochód z wszystkich charytatywnych imprez wspiera dzieci z ubogich rodzin i z domu dziecka. Ksiądz Bogusław jest autentycznym przyjacielem „Biegu Piastów”. Nie tylko dopinguje sportowców na trasach, ale organizuje transmisję Mszy Św. odprawianej przez Biskupa Legnickiego na zakończenie tego święta narciarskiego, która za pośrednictwem TV Polonia transmitowana jest na cały świat. Swą pasją zaraża do aktywności wszystkie środowiska.” To jedynie cytaty z obszernego uzasadnienia zgłoszenia kandydatury księdza kanonika przez dużą grupę mieszkańców Szklarskiej Poręby.

Doktor AGNIESZKA JANCZYSZYN (sms na numer 7255 o treści CR12)
Panią ordynator oddziału medycyny paliatywnej w Szpitalu „Wysoka Łąka” w Bukowcu zgłosił Kazimierz Pichlak, Człowiek Roku 1998. „Wyjątkowy lekarz. Wspaniały człowiek. Bez reszty oddana swoim pacjentom, którym skutecznie pomaga godnie, często wręcz pogodnie, przebyć ostatni etap wędrówki do innego ze światów. Zasobami jej empatii można by obdzielić populację co najmniej średniej wielkości miasta wojewódzkiego. Ciepła, życzliwa, kochająca ludzi kobieta. Daj nam Boże być w choć małej części tak dobrymi jak dr Agnieszka Janczyszyn.”

WIKTOR GUMPRECHT (sms na numer 7255 o treści CR13)
Przewodnik górski po terenie Sudetów polskich i czeskich oraz po Pradze, pilot wycieczek, organizator Rajdu na Raty – wycieczek firmowanych przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” i redakcję „Nowin Jeleniogórskich”.

Pasjonat turystyki, którą od lat, niezależnie od pogody, zaraża innych. Rajdy na Raty organizuje i prowadzi społecznie.
Od lat 80. XX wieku brał udział w rajdach jako uczestnik. Wycieczki prowadzi od lat 90. Stopniowo przejmował obowiązki szefa rajdu od Teofila Ligenzy vel Ozimka.
Oficjalnie kierownikiem rajdu został w 2002 roku. Tylko w ostatnim sezonie, w ramach 45. edycji Rajdu na Raty społecznie poprowadził 31 wycieczek! Profesjonalnie i rzetelnie podchodzi do każdej wycieczki i tematu. Niestrudzony propagator aktywnego trybu życia niezależnie od wieku. Regionalista promujący „małą ojczyznę”. Posiada ogromną wiedzę o regionie, którą chętnie dzieli się z innymi. Skromny człowiek.

ANNA ZĘBIK (sms na numer 7255 o treści CR14)
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Sosnówki, kojarzona przede wszystkim z działaniami na rzecz odrestaurowania Kaplicy świętej Anny w Sosnówce. To wieloletni projekt i dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się uratować zabytkowy obiekt od zniszczenia – osuszono ściany kaplicy, wykonano nową elewację, uporządkowano otoczenie.
Stowarzyszenie organizuje co roku na stoku Grabowca festyn świętej Anny, gdzie spotykają się całe rodziny, a dzięki zorganizowaniu popularnej loterii fantowej zdobywa się środki, które przeznaczone są na remont świątyni.

Dr LIDIA ZIEZIULA (sms na numer 7255 o treści CR16). Pracuje w jeleniogórskiej przychodni „Promed”.
To również zgłoszenie grupy osób, którzy zebrali listę poparcia. „Pani doktor to osoba godna polecenia. Miła kompetentna i nie traktująca pacjenta jak petenta. To lekarka kierująca się przede wszystkim dobrem pacjenta. Wnikliwa, potrafiąca słuchać. Znakomity diagnosta. Kiedy jednak musi pacjentowi przekazać złe wiadomości, to potrafi zwyczajnie pocieszyć. Jest zawsze uśmiechnięta Prywatnie pani doktor jest mamą dwójki dzieci i żoną super dobrego lekarza laryngologa Michała Zieziuli.”

ALFREDA RĘKOWSKA (sms na numer 7255 o treści CR15).
„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” – to motto cytuje Alfreda Rękowska podczas koncertów z założonym przez siebie zespołem „Perfectum”. Emerytowana nauczycielka muzyki od 25 lat z wielkim zapałem i zaangażowaniem organizuje wieczory wspólnego śpiewania. Swoją pasję realizowała nie tylko na lekcjach muzyki z dziećmi, ale również na zajęciach pozalekcyjnych: podczas kółek zainteresowań muzyki i tańca, prowadząc chór szkolny, zajęcia muzyki dawnej, przygotowując choreografię do wydarzeń szkolnych, a także akompaniując w mysłakowickim domu kultury.
Po przejściu na emeryturę pani Alfreda założyła wielopokoleniowy zespół Perfectum. W zależności od okoliczności i repertuaru występują dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy. Pani Alfreda Rękowska aranżuje znane przeboje muzyki pop, rock, a ostatnio również reggae. Do śpiewania włącza publiczność. Ale przede wszystkim wyszukuje i szlifuje muzyczne talenty. Pod jej okiem rozwijało się wiele osób, w tym Sebastian Rutkowski, którego przygotowywała do telewizyjnego programu Must Be The Music - Tylko Muzyka. Pani Alfreda jest także inicjatorką cyklicznych spotkań „Rozśpiewana Jelenia Góra”. Za swoją działalność w minionym roku Alfreda Rękowska została odznaczona Honorową Złotą Odznaką Zasłużonej dla Województwa Dolnośląskiego.

 

 
 

Kandydatów mogą zgłaszać także reprezentanci organizacji, fundacji, samorządów czy stowarzyszeń w imieniu tych struktur. O wskazanie swoich faworytów poproszeni zostaną także nasi laureaci z poprzednich lat.

Uwaga! W tym roku nie zgłaszamy finalistów wyborów z ubiegłego roku. Mogą za to startować finaliści z poprzednich edycji, którym nie udało się zdobyć Kryształu Górskiego. Prosimy także nie zgłaszać zwycięzców, którzy w przeszłości otrzymali tytuł „Człowieka Roku” Nowin Jeleniogórskich.

Kupony oraz zgłoszenia prosimy dostarczać do redakcji (pocztą bądź osobiście). Można takie kontaktować się z nami mailowo: a.buda@nj24.pl

Partnerzy wyborów Człowieka Roku:
Sparkasse Oberlaustitz-Niederschlesien, Dom Seniora „Grześ” Karpacz, Muzyczne Radio Jelenia Góra, Telewizja „Dami”.