To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

FUNDUSZE EUROPEJSKIE bez barier

FUNDUSZE EUROPEJSKIE bez barier

O osobach z niepełnosprawnościami nie zapomniała Unia Europejska. Mogą one z jednej strony ubiegać się o przyznanie dotacji z ogólnodostępnych programów, a z drugiej korzystać z puli pieniędzy zarezerwowanej tylko dla nich. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to wiedz, że Fundusze Europejskie są możliwe do pozyskania. Wystarczy tylko spełnić odpowiednie kryteria oraz złożyć prawidłowo wypełniony i ciekawy wniosek, aby móc ubiegać się o dofinansowanie.

O tym, że Fundusze Europejskie są pomocne doskonale świadczy projekt „Praca bez barier” prowadzony przez Centrum Integracji Społecznej we Wrocławiu. Po zakończeniu jego realizacji ponad połowa z 121 uczestników z różnymi niepełnosprawnościami znalazła stałe zatrudnienie, a 2 założyły własne firmy. Ale efektów projektów jest o wiele więcej. Korzystający z projektu przeszli bowiem m.in. kursy językowe i komputerowe, zajęcia z prawnikami, doradcami zawodowymi oraz psychologami. Poczuli się dzięki temu pewniej i bardziej wierzą w swoje siły i umiejętności.
Częścią projektu były również staże, podczas których uczestnicy projektu pracowali m. in. w biurach, czy restauracjach i sklepach.
Pomimo że projekt się zakończył (był przeprowadzony w latach 2007-2013), to niepełnosprawni mają kolejne możliwości rozwoju dzięki Funduszom Europejskim.

Dotacja i pomoc
Nawet 23 tys. zł mogą otrzymać kobiety powyżej 30. roku życia, które wezmą udział w projekcie Akademia Przedsiębiorczych Kobiet i zdecydują się rozpocząć prowadzenie własnej firmy.
O takie wsparcie mogą ubiegać się zwłaszcza kobiety wychowujące co najmniej 1 dziecko, niepełnosprawne i zamieszkałe na terenach wiejskich.
Oprócz tzw. jednorazowej dotacji na założenie działalności gospodarczej (ponad 23 tys. zł) otrzymywać będą przez 6 miesięcy wsparcie pomostowe (po 1850 zł miesięcznie). Uczestniczki projektu mogą też liczyć m.in. na udział w szkoleniach, podczas których nauczą się podstawowych zasad księgowości, pisania biznesplanu, a nawet prowadzenia negocjacji ze swoimi przyszłymi klientami.
Wiek to nie jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby wziąć udział w projekcie. Nie można też prowadzić działalności gospodarczej przez rok przed przystąpieniem do projektu. Trzeba również mieszkać na terenie jednego z powiatów: jaworskiego, kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego, złotoryjskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego.
Więcej informacji o projekcie, którego realizację zlecił Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, znajdziesz na stronie internetowej www.akademiaprzedsiębiorczychkobiet.pl oraz dzwoniąc - tel. 71 356 50 89, 607 907 957.

Pomoc na rynku pracy
Osoby z niepełnosprawnościami mogą też pozyskać wsparcie z projektu Akademia Pozytywnej Zmiany przeznaczonego tylko dla młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Mogą wziąć w nim udział osoby w wieku 15- 24 lat, m.in. niepełnosprawni oraz osoby pozostające bez zatrudnienia.
Czwarta edycja projektu rozpocznie się już w lutym 2017 r. Wtedy zostanie zrekrutowanych 20 osób, które oprócz indywidualnego poradnictwa zawodowego będą mogły liczyć też na udział w szkoleniach zawodowych i komputerowych, a nawet odbywać staże zawodowe. Projekt realizowany w partnerstwie przez frmy AG Doradztwo Adam Górski i Progresso Wioletta Mikoda potrwa do końca marca 2018 r. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.akademiapz.pl


Fundusze Europejskie z myślą o Twoich potrzebach
Osoby z niepełnosprawnościami w Polsce stanowią ok. 12 proc. mieszkańców. Nic więc dziwnego, że przy przygotowywaniu poszczególnych programów pomocowych z Funduszy Europejskich szczególną uwagę zwrócono, aby były łatwo dostępne. To właśnie z myślą o nich np. strony internetowe tworzone przez instytucje oraz projektodawców w realizowanych przez nich projektach są dostosowane do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami nie miały problemów, gdy z nich korzystają. Dodatkowo wszystkie spotkania dotyczące projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, gdzie mogą pojawić się osoby z niepełnosprawnościami są organizowane w miejscach dla nich przyjaznych (bez barier architektonicznych).
Ale to nie wszystko. Osoby, które mają problemy w poruszaniu się lub niedosłyszą mogą skorzystać ze sfinansowania usługi asystenta osoby z trudnościami w poruszaniu się lub asystenta tłumaczącego na język łatwy, czy migowy.
I najważniejsze. Do Funduszy Europejskich wprowadzono zasadę tzw. projektowania uniwersalnego. A to oznacza, że wszystkie działania z dotacji unijnych muszą być dostępne dla wszystkich. Przykładowo, gdy przy współudziale pieniędzy europejskich kupowane są nowe szynobusy, to muszą one być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.