I Wakacyjny Turniej Szachowy dla dzieci na Wiśniowej Polanie

Turniej Szachowy na Wiśniowej Polanie

Właściciele Campingu 142 w Miłkowie k. Karpacza oraz Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra w minioną sobotę (2 sierpnia) zorganizowali wakacyjny turniej szachowy. W założeniach był to swego rodzaju eksperyment. Po raz pierwszy klub przeprowadził zawody na otwartym terenie i po raz pierwszy w terminie wakacyjnym.

Dla wielu zawodników był to zarazem ostatni sprawdzian przed rozpoczynającymi się za kilka dni we Wrocławiu Mistrzostwami Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Do zmagań na Wiśniowej Polanie przystąpiło 26 zawodników z Jeleniej Góry, Świdnicy, Wrocławia, Szczecina, a nawet Belgii. Można zatem śmiało powiedzieć, że w swoim debiucie turniej miał międzynarodową obsadę. Dzieci zostały podzielone na 2 grupy wiekowe. W grupie A szachowe boje toczyło 12 zawodników z roczników 2001-2005, natomiast w grupie B wystartowało 14 szachistów w wieku 8 lat i młodszych.
Rywalizację dzieci starszych i okazały puchar wygrała Wiktoria Wąsala, zdobywając 5,0 pkt. przed Jakubem Bartłomowiczem (4,5) i Nikodemem Świerczem (4,0). Cała trójka reprezentuje barwy KSz Jelonka Jelenia Góra.
Wśród dzieci młodszych bezkonkurencyjny okazał się Igor Vanduyfhuys (Belgia), który wygrał wszystkie swoje partie, gromadząc 6,0 pkt. Drugie miejsce zajął Wiktor Kruk (Świdnica) (5,0), a trzecie Jagoda Romejko (KSz Jelonka) (4,0). Również ta trójka otrzymała puchary ufundowane przez pomysłodawców turnieju państwo Katarzynę i Krzysztofa Wiśniewskich.
Każdy szachista otrzymał pamiątkowy dyplom oraz porcję frytek i lody. Turniej przebiegał w sympatycznej i niemal piknikowej atmosferze. Wielu rodziców już w trakcie zawodów, skorzystało z możliwości wypoczynku nad wodą i na zielonej trawce. Niektórzy z zawodników swoje emocje przy szachowym stole chłodziło po turnieju w campingowym basenie. Klub Szachowy Jelonka dziękuje wszystkim uczestnikom, rodzicom (również za dobre słowa) oraz tym wszystkim dzięki, którym turniej został zorganizowany: państwu Katarzynie i Krzysztofowi Wiśniewskim za pomysł, udostępnienie pięknego miejsca do gry, ufundowanie dyplomów, medali i pucharów oraz poczęstunku, panu Bogdanowi Romejko za ufundowanie napojów oraz pani Małgorzacie Nowik za dbanie o sędziów i smaczne ciasto owocowe.
Eksperyment udał się i za rok - w wakacje – klub planuje kolejne turnieje na sympatycznej Wiśniowej Polanie.