To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jednodniowa stacja krwiodawstwa w ratuszu

Jednodniowa stacja krwiodawstwa w ratuszu

Czterdzieści osób tyle zapowiedziało, że odda dziś krew w holu ratusza. Od rana trwa w Urzędzie Miasta akcja zbiórki tego najcenniejszego płynu. Wśród honorowych dawców znalazł się m.in. Marek Obrębalski, prezydent miasta, i Zbigniew Ciosmak Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze. Organizatorzy akcji szacują, że dzisiejsza akcja przyniesie im 15 litrów krwi.

Kwestionariusz dawcy, pobór próbki krwi i badanie lekarskie to trzy etapy, które musiał przejść dziś każdy, kto chciał dobrowolnie oddać krew w ratuszu. Chętnych było co najmniej czterdziestu, a wśród nich Marek Obrębalski.

- Dzisiejsza akcja jest naszą odpowiedzią na sygnał wysyłany do nas przez jeleniogórską służbę zdrowia i szpital. W swoim apelu zaalarmowali, że brakuje im płynu, który ratuje życie, a którego nie można kupić. Z tego powodu spontanicznie zorganizowaliśmy akcję. Wprawdzie nie oddaję regularnie krwi, ale co kilka lat biorę udział w podobnych akcjach – mówił Marek Obrębalski.

Prezydent nie zaprzeczył, że piątkowa zbiórka może przerodzić się w cykliczną, wakacyjną akcję. Miesiące letnie to najtrudniejszy dla stacji krwiodawstwa okres.

- W tym czasie dochodzi do bardzo wielu wypadków, które są najczęstszą przyczyną utraty przez człowieka krwi. W miesiącach letnich wielu spośród naszych stałych honorowych krwiodawców wyjeżdża również na urlop – mówił Andrzej Markowski, główny specjalista w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej.

Każdy krwiodawca otrzymał dziś ekwiwalent energetyczny 4,5 tys, kalorii w postaci dziewięciu tabliczek czekolad. Na chętnych krwiodawców czekały też skromne upominki ufundowane przez miasto i Polski Czerwony Krzyż w Jeleniej Górze.

Oddać krew może każdy kto:

- ma skończone 18 lat i nie przekracza 65 roku życia

- waży więcej niż 50 kilogramów

- w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywał sobie tatuażu, przekłucia uszu, nosa lub innych części ciała, nie miał wykonywanych endoskopowych badań i zabiegów, a także nie był leczony krwią lub innymi jej składnikami, a do tego nie przechodził zabiegów chirurgicznych

- kto na trzy dni przed oddaniem krwi nie brał Aspiryny, która ją rozrzedza i może spowodować krwotok

ZOBACZ ZDJĘCIA

Komentarze (1)

do stacji krwiodawstwa.