To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kamienne zabytki odzyskały swój blask

Kamienne zabytki odzyskały swój blask

Zakończyła się trwająca kilka miesięcy renowacja kamiennych zabytków znajdujących się w otoczeniu Bazyliki Mniejszej św Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Wśród odnowionych zabytków są kolumna Maryjna oraz figura św Jana Nepomucena, które mocno zostały nadgryzione zębem czasu i wymagały pilnej interwencji konserwatorskiej. Wraz z nimi renowacji zostały poddane cztery epitafia z XVI i XVII wieku, portal znad drzwi bocznych i tzw. ambona miejska. Zwłaszcza ta ostatnia znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym i groziła zawaleniem.
Zakres prac jakim zostali poddani kamienni świadkowie przeszłości przez firmę konserwatorską z Jawornika był bardzo szeroki. Konserwatorzy między innymi wyczyścili i usunęli z nich zabrudzenia, uzupełnili pęknięcia powierzchni figur i innych detali architektonicznych oraz je zaimpregnowali. Koszt renowacji wyniósł 285 tysięcy złotych. Środki te wyasygnowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta i Fundacja KGHM. Swoją cegiełkę dołożyli też wierni.
 

DSC_3055.JPG
DSC_3064.JPG
DSC_3077.JPG
DSC_3081.JPG

Komentarze (10)

Brawo.

A garaży księdza proboszcza już nie odnowili. Nieładnie. Proboszcz ma odnowić sobie autko ,bo starym 4 latkiem to wstyd jeżdżić. Chodzi o prestiż

Długo czekałem na jad. No i się doczekałem.

Po co ci jad? Wczoraj byłem u proboszcza i pogładził mnie po kolanie, do niczego więcej nie doszło, więc nie zazdrość!

Dlaczego wśród ofiarodawców nie ma parafii?
Może kościoła jako instytucji to nie dotyczy?

Zabytki należy odnawiać, bo to dziedzictwo minionych pokoleń, tylko jakoś "dziwnie" w pierwszej (i najczęściej jedynej) kolejności te sakralne?

[quote=II-sort]Zabytki należy odnawiać, bo to dziedzictwo minionych pokoleń, tylko jakoś "dziwnie" w pierwszej (i najczęściej jedynej) kolejności te sakralne?[/quote]
Klepiesz nieprawdę! W pierwszej kolejności odnowiono Zabobrze!

Cieszę się ze te cenne zabytki odzyskały blask! Figura św. Jana Nepomucena pochodzi z mostu św. Jana i była elementem całkowicie świeckiego obiektu. @ Cichy! w tekście jest sformułowanie, że wierni dołożyli swoją cegiełkę. Wierni czyli kościół bo środki będące w dyspozycji parafii pochodzą właśnie od wiernych.

Czy figura św. Jana Nepomucena jest elementem świeckim, mimo iż znajdowała się na moście? Chyba jednak nie...Co innego, gdyby przy okazji remontu mostu, wyremontowano by i tę figurę!