To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Leszek Balcerowicz: Nie można głupio głosować

Leszek Balcerowicz: Nie można głupio głosować

Nadkomplet publiczności zgromadził dzisiejszy otwarty wykład prof. Leszka Balcerowicza, który spotkał się ze studentami, pracownikami naukowymi i pozostałymi słuchaczami w auli jeleniogórskiego wydziału wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Znany ekonomista mówił o polskiej gospodarce po 1989 roku i jej perspektywach.

Prof. Balcerowicz przypomniał dawny porządek polityczny i ekonomiczny w Europie, którego pokłosiem jest do dziś utrzymujący się dystans rozwojowy między Polską a krajami Europy Zachodniej. Warunkiem zbliżenia się Polski do poziomu rozwoju tych krajów jest szybki wzrost gospodarczy, którego podstawą jest wolność gospodarcza. Tę z kolei determinuje mądre głosowanie Polaków.

- O tym, w jakim tempie i w jakim kierunku będzie rozwijała się gospodarka decydują politycy i polityka. A to, jakich będziemy mieli polityków zależy od nas, od tego jak głosujemy. Więc nie wierzcie w polityków – świętych Mikołajów obiecujących cuda. Nie głosujcie na złość, przeciwko. Głosujcie mądrze – apelował głównie do młodych ludzi gość spotkania.

L. Balcerowicz twierdzi, że w Polsce cięgle jeszcze jest wiele grup społecznych nastawionych etatystycznie, które opowiadają się za większym udziałem państwa w państwie. Grupy te, jak na przykład górnicze, czy „mundurowe” związki zawodowe zaciekle bronią nie sprawiedliwych i szkodzących gospodarce rozwiązań i przywilejów socjalnych.

- Przypominacie państwo sobie, jak „mundurowe” związki broniły przywilejów związanych z pełnopłatnymi zwolnieniami lekarskimi? Po pięciu latach udało się to w końcu uregulować tak, jak w przypadku pozostałych pracowników. I co? Mundurowi nagle przestali masowo chorować – dodał profesor.
Wzrost gospodarczy na odpowiednim poziomie, kontynuował prof. L. Balcerowicz, zależy od siły i dynamiki przedsiębiorstw. Dobre prawo, które nie będzie utrudniało działalności firmom i mniej własności państwowej to jedne z podstaw tego rozwoju. Sama demokracja nie gwarantuje jeszcze niczego. I podał przykład Włoch, gdzie system demokratyczny jest ugruntowany, a tamtejsza gospodarka nie rozwija się.

Wykładowca mówił także o polskim systemie emerytalnym opartym na ZUS-ie, którego nikt nie obrabuje, bo nie ma tam pieniędzy.

- Obrabować można było co innego – OFE. I to się stało – przypomniał profesor.

I dodał, że Polsce udało się się uniknąć gwałtownego kryzysu dzięki przede wszystkim zdyscyplinowanej polityce prowadzonej przez Narodowy Bank Polski.

- Gdy się chce podsumowywać i oceniać pracę rządu w danej kadencji, to nie można analizować wskaźników i efektów działalności za ten okres, tylko za okres późniejszy. Bo skutki wielu działań, zwłaszcza te makroekonomiczne występują w późniejszym czasie – dodał L. Balcerowicz.

Wykład L. Balcerowicza zainaugurował serię spotkań z wybitnymi postaciami świata nauki w ramach Cyklicznego Seminarium Naukowego „Ekonomia – nowe trendy i wyzwania”, stanowiącego element realizacji projektu nagrodzonego w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepsze programy kształcenia.

W czasie spotkania prof. L. Balcerowicz promował swoja książkę "Trzeba się bić".

IMG_9755.JPG
IMG_9760.JPG
IMG_9769.JPG
IMG_9775.JPG
IMG_9777.JPG
IMG_9779.JPG
IMG_9780.JPG
IMG_9782.JPG
IMG_9783.JPG
IMG_9790.JPG
IMG_9792.JPG
IMG_9799.JPG
IMG_9805.JPG
IMG_9808.JPG
IMG_9809.JPG
IMG_9814.JPG
IMG_9817.JPG
IMG_9821.JPG
IMG_9822.JPG

Komentarze (23)

Nie można. Dlatego nie głosuję na Obrębalskiego i polecam wam również to samo zrobić. Temu Panu podziękowaliśmy w poprzednich wyborach. Nie potrzebujemy powtórki.

Dokładnie. Ja z mężem na pewno na niego nie zagłosujemy. Lepiej naszemu miastu bez niego.

A ja z rodziną zagłosuję na Marka Obrębalskiego, by nasza Jelenia Góra nie krążyła dalej po jakiś zawiłych sciezkach

Nie można g****o głosować na Rafała Mazura z Piechowic, który kandyduje na radnego.

Mimo wielu apeli Mazur nie chce odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

1) skąd wziął duże pieniądze na budowę nowego domu,

2) skąd ma pieniądze na drogie bilbordy, których jest wiele w Piechowicach.

Rafał Mazur milczy.
Jego milczenie jest dziwne i dlatego też moja rodzina nie będzie głosowała na Mazura.

Straciliśmy całkowicie zaufanie do Rafała Mazura.

Ja zagłosuję na Grzegorza Sokolińskiego, bo to świetny fachowiec i sprawdzony samorządowiec. Polecam wszystkim!

Rafał Mazur z Piechowic wybudował nowy dom za duże pieniądze.

Ale zapomniał skąd wziął na to tak dużą sumę pieniędzy.

Zresztą on nie musi się przed zwykłymi ludźmi tłumaczyć.

Natomiast Rоbеrt Kоtеcki ze Szklarskiej Poręby żyje wciąż w tej samej norze i doi mamusię z renciny. Pieniędzy nie ma w ogóle, bo od lat nikt nie chce go zatrudnić. I on się uważa za "zwykłego człowieka"...

Tylu dobrych kandydatow. Ja wraz rodzina bedziemy glosowac na Tolka Banana.

Balcerowicz musi odejść.

Ani Zawiła ani Obrębalski nie zasługują na głos, jeżeli taka będzie II tura to czas płakać na głupotą mieszkańców

A ja dla odmiany tez nie zagłosuję na pana Obrębalskiego. Marcin Zawiła rulez!

A czy ten wybitny ekonomista zauważa w tym swoim mądrowaniu ile złego uczynił zwykłym ludziom i jak mocno zniszczono przemysł krajowy, sprzedając się zagranicznym koncernom? Co to za sukces? 2 miliony uciekło a reszta ma być zachwycona tyraniem dla Amazona, bo Niemcy go wyrzucili.

Balcerowicz uczynił wiele złego Polsce. Ten człowiek nie chce przeprosić nas Polaków za swoja bezmyślność. Zniszczył polski system bankowy, zniszczył wiele gałęzi polskiego przemysłu: stocznie, przemysł szklarski, huty,... Może i należało robić duże zmiany, ale dla przyzwoitości, mój Balcerowicz należało zapytać nas obywateli co myślimy o pańskich "reformatorskich" planach. Najbardziej tragiczny los w wyniku balcerowiczowskiej rewolucji spotkał pracowników PGR. Balcerowicz wysłał na bruk 450 tys ludzi. Ludzie ci przeklinają tego bezmyślnego reformatora do dziś.

Największą siłą Balcerowicza był brak podatności na różnego typu naciski ...głównie ludzi ogarniętych zarazą socjalizmu :) Namawiając na mądre głosowanie zapomina jednak, że w PL nie ma partii z programem osadzonym na zdrowej ekonomii rynku :) Nawet "paraprawicowe" partyjki są na wskroś przesiąknięte postkomunistycznym populizmem ! :)

...niesprawiedliwe...

Wieczni malkontenci! Dla mnie osobiście Profesor Leszek Balcerowicz jest guru w dziedzinie finansów publicznych.

Dla ciebie może tak, masz prawo do swojej opinii. Problem w tym, że dr hab. Leszek Balcerowicz, prof. SGH, nie jest wcale dla ekonomistów takim guru, jak wmawia ludziom "Wyborcza". Jego pozycja wynika przede wszystkim z działalności politycznej. Naukowcem jest raczej przeciętnym i gdyby nie był politykiem, mało kto by o nim słyszał.

W jego słowach kryje się utopia MIltona Fridmana,największego diabła wszechczasów,kto czyta ten wie co narobiły jego teorie.

Dzieki Balcerowiczowi nie mielismy padaczki finansowej o tym zapomnieliśmy -amnezja, On tez był przeciwny zaborowi kasy z OFE ,bo to nasza kasa. Dlaczego nie zabrano politykom ,ministrom za defraudacje kasy z budzetu, nie mowiac juz o posłach , połowa z nich powinna być usunieta natychmiast jak próbował oszukac obywateli którzy ich wybrali. PO CO NAM SENTOROWIE!! Tu tez idzie sporo kasy z budetu, ich też powinno sie sprawdzić.