To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nietypowy wolontariat, czyli co możemy zrobić dla naszego miasta?

Nietypowy wolontariat, czyli co możemy zrobić dla naszego miasta?

W minioną sobotę, 26 marca, w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze odbyły się warsztaty pod tajemniczym tytułem „Nietypowy wolontariat, czyli co możemy zrobić dla naszego miasta?” mające na celu przybliżyć zgromadzonej młodzieży niekonwencjonalne metody pomagania innym. Organizatorami byli uczniowie pierwszej klasy liceum w „Żeromie”: Karolina Jezusek i Paweł Bigus, pod opieką nauczyciela Mariusza Kokotowskiego.

Na wesoło poruszono tematy związane z działalnością w stowarzyszeniach młodzieżowych, samorządach szkolnych, oraz o organizowaniu jednorazowych imprez promujących angażowanie się w życie miasta. Młodzież z 12 jeleniogórskich szkół przez ponad 7 godzin wypracowała kilka przydatnych wniosków, rozpoczęła nawet prace nad realizacją niektórych z nich. Szczególnie do gustu przypadł młodym pomysł organizowania gier miejskich. Uczestnicy poznali także organizacje pozarządowe, które zajmują się prowadzeniem wolontariatu w całej Europie.

„Dzisiejsze warsztaty rzuciły nowe światło na pracę wolontariusza. Uświadomiły mi, że można pomagać innym, i świetnie się przy tym bawić. Interesuję się podróżami, więc zainteresowała mnie propozycja wolontariatu zagranicznego.” – wyznała naszemu reporterowi Ania Pochajda z „Elektronika”. Ewa Pich z „Ekonoma” mówi: „Pozytywnie, że odbyły się takie warsztaty dzięki którym w naszym mieście może powstać coś nowego. Szczególnie spodobał mi się pomysł gier miejskich, w których mam nadzieję że będziemy mogli niedługo wziąć udział.”

Uczestnicy pracowali także nad zadaniem, w którym mieli opracować plan rozwoju miasta na najbliższe 10 lat, oczywiście wszystko powiązane z wolontariatem. Mieli nieograniczony budżet, w związku z tym powstało kilka naprawdę szalonych wizji. Większość pomysłów jednak nadaje się do zrealizowania w naszym mieście.

„Na warsztatach powstało wiele ciekawych pomysłów, które mam nadzieję, że zostaną zrealizowane. Dużo osób odkryło swoje powołanie do pomocy innym w oryginalny sposób. Mimo tego, iż uczestnicy byli z różnych szkół, po krótkiej integracji znaleźli wspólny język i miło i pożytecznie spędzili sobotę.” – mówi jedna z uczestniczek, Natalia Pucek z „Żeroma”.

Jeden z zaproszonych gości - Paweł Ćwiąkało, warsztaty również bardzo się podobały. „Cieszę się, że młodzi ludzie pytają czym jest wolontariat. Chcą wiedzieć dlatego, że drzemią w nich niewyczerpane pokłady energii do tego, żeby pomagać innym. Mam nadzieje, że po dzisiejszym dniu mają świadomość tego, że wolontariat to nie tylko pomoc osobom wykluczonym społecznie, ale także rozwijanie własnych pasji i zainteresowań.” – mówi.

Sami organizatorzy poproszeni o skomentowanie wydarzenia mówią: „Cieszymy się, że tyle osób mimo wczesnej pory odpowiedziało pozytywnie na nasze zaproszenie. Zaskoczyła nas ilość osób, które po raz pierwszy uczestniczyły w tego typu warsztatach. Mimo iż warsztaty trwały aż 7 godzin, zapał do pracy i dyskusji nie zanikał, a uczestnicy nie odczuwali zmęczenia i pod koniec warsztatów byli zaszokowani, że już czas tak szybko minął. Mając głowy pełne pomysłów stworzyli podstawy pod nowe akcje i kolejne takie warsztaty. Zainspirowali nowymi pomysłami zarówno nas, jak i naszych gości.”

Warsztaty w „Żeromie” odbyły się w ramach XVII Sejmu Dzieci i Młodzieży, i pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Warto dodać, że rok 2011 ogłoszony jest Europejskim Rokiem Wolontariatu.

ZDJĘCIA ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ
oraz TUTAJ