To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przejście Sudecką Drogą św. Jakuba

Fot. T. Łuszpiński

Fantastyczna atmosfera, piękna pogoda, niebanalne widoki i chwila zadumy – to wszystko stało się udziałem uczestników Przejścia 2 Etapu Sudeckiej Drogi św. Jakuba, zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo Ducha Gór.

Uczestnicy rozpoczęli trasę w Bukowcu, po drodze zwiedzając tamtejsze przypałacowe parki. Następnie udali się przez Mysłakowice do Łomnicy, by stamtąd przejechać do Siedlęcina. W ramach przejścia Drogi św. Jakuba zostało zapewnione także zwiedzanie Wieży Książęcej w Siedlęcinie, będącej jednym z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska i jedynym przykładem tak dobrze zachowanych fresków traktujących o historii Lancelota z jeziora. Po uczcie kulturowo-duchowej związanej z odbyciem pielgrzymki po Szlaku św. Jakuba i zwiedzaniem okolicznych zabytków, uczestnicy mogli posilić także ciało. W gospodarstwie Agroturystycznym „Kowalowe Skały” we Wrzeszczynie podano wędrowcom zupę gulaszową z daniela, w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dodatkowo osoby, które zgłosiły wcześniej swoje uczestnictwo w LGD Partnerstwo Ducha Gór, otrzymały upominki: kurtki przeciwdeszczowe, przewodniki pielgrzyma po Drodze św. Jakuba oraz przewodniki po Krainie Ducha Gór. Na koniec każdy z uczestników otrzymał certyfikat zaświadczający odbycie pielgrzymki.

Przejście zostało zorganizowane w ramach Projektu współpracy pn. „Europejskie szlaki św. Jakuba”, realizowanego w ramach międzynarodowego projektu współpracy Programu Leader. W jego realizację zaangażowane są Lokalne Grupy Działania z krajów, przez które przebiega Droga św. Jakuba czyli z: Niemiec, Polski, Austrii, Szwajcarii i Węgier.
Głównym celem tego międzynarodowego projektu jest uatrakcyjnienie Szlaku św. Jakuba we wszystkich zaangażowanych w jego realizację krajach, zaktywizowanie ludności zamieszkującej tereny szlaku i generowanie za jego pośrednictwem korzyści ekonomicznych oraz stworzenie infrastruktury i punktów informacyjnych dla pielgrzymów niezależnie od ich narodowości i języka. W ramach projektu nastąpiło również rozbudowanie istniejącej platformy internetowej, a także stworzenie linków do partnerów na płaszczyźnie regionalnej i ponadregionalnej.
Partnerzy Projektu Współpracy: LAG Auerbergland-Pfaffenwinkel (Niemcy), LAG RegionalEntwicklung Pillerseetal-Leogang/Kitzbüheler Alpen (Austria), stowarzyszenie Verein Jakobsweg.ch ze Szwajcarii, stowarzyszenie jakubowe Ultreia z Czech, Stowarzyszenie Światowid (Polska), WLGD Kraina Lasów i Jezior, LGD Kraina Lnu, LGD Partnerstwo Ducha Gór, Porozumienie Wzgórz Dalkowskich, LGD Partnerstwo Izerskie.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Publikacja finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Działanie 421 – Wdrażanie projektów współpracy w zakresie operacji polegającej na realizacji projektu współpracy.

Fot. T. Łuszpiński.jpg

Komentarze (3)

http

Dzięki za linka. Widzę, że dyrektor Raj z KPN-u nie próżnuje i wymyśla kolejne "atrakcje" w Karkonoszach...