Rafał Kusto - mistrz i rekordzista z Lubania

Rafał Kusto - mistrz i rekordzista z Lubania / Fot. megatiming

Fantastyczny wynik osiągnął zawodnik klubu Orka Lubań Rafał Kusto na pływackich Mistrzostwach Polski Juniorów, które w miniony weekend odbywały się w Gorzowie Wielkopolskim. Zawodnik lubańskiego klubu zdobył dwa złote medale, wygrywając rywalizację na dystansach 100 i 200 metrów stylem klasycznym. Przede wszystkim jednak na drugim dystansie wyrównał seniorski rekord Polski, który od 2006 r. dzierży  Sławomir Kuczko. Przy czym mistrz Europy z 2005 r. swój rekord Polski bił w wieku 23 lat, a Rafał Kusto dopiero w  tym roku obchodzi „osiemnastkę”.

Branżowy portal megatiming.pl piórem Joanny Kwatery tak opisuje finałowy wyścig Rafała:

- Kusto już od pierwszych metrów narzucił rywalom straszliwe tempo, a pierwsze 100 m pokonał cztery dziesiąte sekundy szybciej niż wynosił międzyczas na rekord Polski w tej konkurencji. Na kolejnych dwóch długościach basenu troszkę osłabł i wydawało się, że rekord już tutaj nie padnie. Jednak doskonałym finiszem zapewnił sobie znakomity wynik, którym zrównał się z najlepszym osiągnięciem w historii kraju Sławomira Kuczki z mistrzostw Europy na krótkim basenie w Helsinkach z 2006 roku – 2:06.61!

Na dystansie 100 metrów wynik Rafała do 59.70

W juniorskich mistrzostwach z zawodników reprezentujących nasz region na podium stanęła jeszcze tylko Olga Szczotka z klubu Patimswim Bogatynia. Zajęła trzecie miejsce na dystansie 50 metrów stylem dowolnym z wynikiem 25:91. Niewiele zabrakło do drugiego brązu – na dystansie Ola zajęła czwarte miejsce, tracąc do trzeciej zawodniczki 0,8 s.