To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ranking Samorządów – Karpacz drugi

Główny deptak w Karpaczu.

Gmina Karpacz zajęła drugie miejsce w Rankingu Samorządów 2014 wg Rzeczpospolitej. Nieźle wypadły też inne samorządy.

Był to jubileuszowy, 10. ranking. Przyznawano w nim punkty za szereg czynników, m.in. dochody, wydatki, pozyskane środki unijne, zobowiązania, nakłady na gospodarkę mieszkaniową, na promocję, czy liczbę nowych podmiotów gospodarczych.


W zestawieniu gmin miejsko-wiejskich Karpacz zajął zaszczytne, drugie miejsce, ustępując jedynie gminie Krasnystaw z lubelskiego. Trzecie miejsce zajęła Gmina Polanica Zdrój. Na wysokim, 13. miejscu uplasował się Węgliniec. Znaczący postęp zanotowała gmina Pieńsk, która zajęła 32. miejsce, w 2013 roku była na 52. (Karpacz i Węgliniec nie były klasyfikowane w pierwszej setce w ubiegłorocznym rankingu).


W zestawieniu miast na prawach powiatu na drugim miejscu uplasowała się stolica Dolnego Śląska – Wrocław (poprzednio Wrocław był 9.). Zwyciężył Gdańsk a trzeci był Sopot. Drugim z dolnośląskich miast jest Jelenia Góra, ale spadła w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem. W tym roku w zestawieniu Rzeczpospolitej zajmuje 28. miejsce, w ubiegłym roku była na 19.


W Rankingu Gmin Wiejskich w pierwszej setce niestety nie ma samorządów z byłego jeleniogórskiego.
Powody do zadowolenia mają też władze Świeradowa. Gmina znalazła się na 16. miejscu w zestawieniu gmin miejsko-wiejskich pod względem pozyskania funduszy unijnych. W tym samym zestawieniu na 32. miejscu jest Gmina Lubawka, na 39. Lubań.


Pieńsk zajął 6 miejsce w rankingu Innowacyjnych Gmin Miejskich i Miejsko-Wiejskich. Karpacz jest na 21. miejscu.
Jelenia Góra dwukrotnie pojawia się w zestawieniu największych inwestycji samorządów, na 93. miejscu z Uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej – wartość zadania 114 mln złotych, oraz na 145. miejscu z Budową Term Cieplickich (63 miliony złotych). Daje to stolicy Karkonoszy 31. miejsce w rankingu miast, w których są największe inwestycje. Ten ranking zdominowała Warszawa przed Gdańskiem i Poznaniem.

Komentarze (9)

ale nic tam rankingi, wg przepowiedni PiSu wszyscy umrzemy z głodu i w nędzy (tak głoszą od 7 lat, więc coś w tym jest)

Karpacz zajął 2 miejsce w Polsce.
Gratulacje.

A Szklarska Poręba daleko, daleko z tyłu.
Szklarska Poręba stała się zapomnianym, biednym miasteczkiem.

Szklarska - biedne miasteczko ale za to burmistrz bogaty !

Burmistrz Sokoliński ze Szklarskiej Poręby, to uczciwy człowiek.

Bardzo uczciwy, oj uczciwy, uczciwy.

W swojej księgarni zatrudnia ludzi tylko legalnie.
Płaci im uczciwie pieniądze. Nie ma mowy żeby tam pracować na czarno. Nie ma mowy.

W jego drukarni na zapleczu księgarni też uczciwie się pracuje i przestrzega prawa.

Swoje mieszkanie w bloku burmistrz Sokoliński też uczciwie wynajmuje. Też płaci za to uczciwie podatki od wielu lat.

A o Szklarskiej Porębie ani słowa. A przecież to zimowa stolica trójki, znany kurort należący do światowej elity miast organizatorów PŚ, którym od prawie czterech lat tak sprawnie zarządza księgarz, wydawca, przedsiębiorca i biznesmen w jednej osobie: Grzegorz Sokoliński.

Szklarska Poręba to od wielu już lat skansen. Niby władze próbują coś zmienić, ale tak naprawdę inne miasta tylko cały czas nam uciekają. Brakuje tu dobrego gospodarza. Trudno oczekiwać żeby nauczyciel czy księgarz potrafił dobrze zarządzać miastem, tu potrzeba dobrego menedżera pokroju Pana Jaśkowiaka, ale nie takiego, który wypromuje Szklarską na chwilę na kredyt i zaraz ucieknie, ale kogoś kto zwiąże się z miastem na długo. Niestety, nikogo takiego na razie nie widać więc nie ma co oczekiwać zmian na lepsze. Szkoda.

o ile się nie mylę to Świeradów nie jest gminą miejsko-wiejską... ale co ja tam wiem...

kto płaci ten ma

Do mieszkanki - nie zna Pani p. Jaśkowiaka. Gdyby on był menedżerem naszego miasta , to prosze mi wierzyć, a znam tego człowieka - sprzedałby nas i nawet nie wiedzielibuśmy kiedy. Niekot