Tomasz Czaplicki pierwszym Polakiem z Pucharem Świata

- Jestem niezwykle szczęśliwy. Udało mi się spełnić jedno z moich sportowych marzeń. W argentyńskim mieście San Juan wygrałem Puchar Świata we Freestyle'u Kajakowym i stojąc na podium usłyszałem Mazurka Dąbrowskiego. To było właśnie to, na co tyle pracowałem i w co wierzyłem przez wszystkie lata treningów i wyrzeczeń – podkreśla Tomasz Czaplicki.

W konkurencji K-1 mężczyzn z udziałem zawodników z czternastu krajów reprezentant Karkonoskiego Klubu Kajakowego zwyciężył w obu edycjach Pucharu Świata i klasyfikacji generalnej. Ponadto w konkurencji K-1 Sguirt boating mężczyzn dwukrotnie zajął drugie miejsce. Trenujący na co dzień na rzece Bóbr w Jeleniej Górze najlepszy polski kajakarz freestylowy zapisał się w krajowej historii tej dyscypliny jako pierwszy Polak sięgający po trofeum Pucharu Świata. Drugie miejsce wywalczył Japończyk Shozaburo Otsuki, trzecie Hiszpan Oriol Colome-Puig. Przed Tomkiem Czaplickim dwa kolejne cele w 2017 roku, zdobycie tytułu mistrza świata (zawody zostaną rozegrane w San Juan) i mistrza Europy.

Podobnie jak w pierwszej edycji PŚ srebrny medal po konkurencji K-1 kobiet odebrała Zofia Tuła. Wrocławianka w barwach KKK Jelenia Góra, podobnie jak Tomek, sezon 2016 zakończy za miesiąc startem w prestiżowych zowodach Hurley Classic na Fali Hurley Weir w Wielkiej Brytanii.