To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Jeleniej Górze rusza akcja Szlachetna Paczka

W sobotę 22 listopada o godz. 11.00 na jeleniogórskim Placu Ratuszowym odbędzie się marsz z okazji z otwarcia Bazy Rodzin w Potrzebie projektu Szlachetna Paczka. To jedna z najbardziej udanych inicjatyw charytatywnych ostatnich lat.  W ubiegłym roku pomoc skierowana do konkretnych rodzin przez konkretnych darczyńców siegnęła 300 mln zł.

Od soboty 22 listopada, na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl uruchomiona zostanie baza z anonimowymi opisami rodzin, które zostały włączone do projektu SZLACHETNA PACZKA. Przez następne trzy tygodnie każdy będzie miał możliwość

zostania darczyńcą.

 

Pomysłodawca i inicjator Szlachetnej Paczki ks. Jacek WIOSNA – Stryczek tak mówi o tym projekcie: „Pomagamy, kiedy kryzys wynika nie z lenistwa, nie z zaniedbania, ale ze zdarzeń losowych. Przecież zdarzają się choroby, wypadki. Pojawiają się nieprzyjaciele. No i wielkie lub małe katastrofy. Zastanawiam się, na ile łączy nas zasada: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. I czy mogłaby znowu stać się modna. Żeby było wiadomo, że można na innych liczyć. Chciałbym, żeby taka właśnie zasada obowiązywała w Polsce: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wtedy świat zmieni się na lepsze!”

 

SZLACHETNA PACZKA jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. W tym roku SZLACHETNA PACZKA jest organizowana czternasty raz. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku, kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polce łączy

działania setek tysięcy osób. Tylko w 2013 roku Paczka połączyła 617 tysięcy Polaków, a wartość społeczna projektu przekroczyła 300 mln złotych! W tym roku w mądrej pomocy planujemy połączyć 700 tys. osób, a Paczka będzie organizowana w ponad 570 lokalizacjach

w całej Polsce.

Liderem projektu Szlachetna Paczka w Jeleniej Górze jest Katarzyna Bogusławska

Komentarze (5)

a gdzie rodziny z wiosek nimi się nikt nie interesuje

Nie dołoże ani grosz organizacjom kościelnym, bezpośrednio też przestałem pomagać ,brak wdzięczności a następnie wrogość i złośliwość jak dalej nie DAJE się.

wafelek - proponuje zalozyc rejon w jakiejs gminie i objac wioski danej gminy - da sie tylko checi trzeba

Tu się płaci a daje pomoc rzeczową , zapakowaną i dostarczoną rodzinie tak jak zapakuje darczyńca , bez otwierania . Mimo wszystko zachęcam do udziału . Pozdrawiam .

Czytam ostatnio o SP i jestem w szoku odnośnie niektórych rodzin i opisów.

Rodziny z 7,9 dzieci, najmłodsze 3, 2 latka lub mniej, najstarsze np. 20 , trudna sytuacja rodziny zaczęła się 10 lat temu... To po rodzicom kolejne dzieci, kiedy już 10 lat temu było źle?

Przykład:

''Pani Amanda (36 l.) i Pan Tomasz (60 l.) wychowują ośmioro dzieci: bliźniaczki Elwirę (11 l.) i Annę (11 l.) oraz Karolinę (9 l.), Krysię (8 l.), Marysię (7 l.), Martynkę (4 l.) oraz Michała (9 miesięcy).
Od początku, kiedy się poznali było im ciężko, gdyż nie posiadali, ani pracy ani dachu nad głową. Nie mieli żadnego wsparcia, gdyż Pani Amanda pochodzi z bardzo biednej, wielodzietnej rodziny, zaś Pan Tomasz zostawił dobytek swojego życia pierwszej żonie i synom. Na dochody rodziny składa się renta Pana Tomasza (350 zł), zasiłki socjalne (1184 zł) oraz zasiłek macierzyński Pani Amandy (950 zł). Niski dochód w przeliczeniu na członka rodziny (223 zł)sprawia, że jest im trudno powiązać koniec z końcem.Życie Pani Amandy i Pana Tomasza skupia się przede wszystkim na opiece nad liczna gromadką dzieci.''

No pliz!