To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Życie, wszechświat i cała reszta

Warto czytać: Życie, wszechświat i cała reszta

Krótka historia prawie wszystkiego Billa Brysona, to oryginalna i błyskotliwie napisana książka, z której dowiadujemy się, czym jest świat materialny – od najmniejszego kwarka po największą galaktykę.

Wyzwanie, przed którym stanął Bill Bryson, polegało na tym, by tematy, które zwykle u większości z nas wywołują śmiertelną nudę, jak geologia, chemia lub fizyka cząstek, uczynić przystępnymi dla tych, którzy nigdy nie sądzili, że nauki przyrodnicze mogą ich w ogóle zainteresować. Klucz, jaki znalazł autor, wydaje się genialny w swej prostocie: Bryson pisze nie o tym, CO wiemy, lecz raczej o tym, skąd wiemy to, co wiemy. Skąd wiemy, co jest w środku Ziemi, czym jest czarna dziura lub gdzie 600 milionów lat temu były kontynenty? W jaki sposób ktokolwiek kiedykolwiek potrafił odkryć takie rzeczy?

W swoich podróżach w czasie i przestrzeni Bryson spotyka i prezentuje nam gamę niezwykłych postaci - obraca się w towarzystwie zwykłych głupców, zdumiewających ekscentryków, obsesyjnych rywali, a także pasjonatów, takich jak patologicznie nieśmiały Henry Cavendish, który ujawnił wiele zagadek i dokonał ważnych odkryć, między innymi "zważył" Ziemię, lecz nie opublikował znacznej części swojego naukowego dorobku.

Bill Bryson mówi o sobie, że nie jest entuzjastą podróżowania, ale nawet gdy siedzi bezpiecznie w gabinecie, nie potrafi opanować ciekawości wobec otaczającego go świata. Krótka historia prawie wszystkiego stanowi rezultat jego prób zrozumienia wszystkiego, co zdarzyło się od wielkiego wybuchu aż do powstania cywilizacji - jak doszliśmy stamtąd, gdzie byliśmy niczym, do tego, czym jesteśmy dzisiaj. Bill Bryson zabiera nas w fascynującą podróż, która otworzy nam oczy na świat, jakiego większość z nas nigdy nie widziała.

Bill Bryson odniósł niezwykły sukces - udało mu się z summy wiedzy na temat wszystkiego, co wydarzyło się od wielkiego wybuchu, uczynić pasjonujący bestseller, który czyta się niczym powieść detektywistyczną.
"Observer"

Genialna książka… Trudno sobie wyobrazić lepszy przewodnik po świecie współczesnej nauki.
"The Guardian"

Oryginalna i błyskotliwie napisana książka. Dowiadujemy się, czym jest świat materialny - od najmniejszego kwarka po największą galaktykę - i poznajemy wszystkie poziomy pomiędzy... Klasyka nowoczesnego pisarstwa popularnonaukowego.
"The New York Times"

Czekałem na taką książkę przez całe swoje życie… Mnóstwo przystępnie i z humorem podanych informacji, niesamowite opowieści ze świata nauki, portrety niezwykłych odkrywców i badaczy. Absolutnie fascynująca lektura!
Christopher Matthew, "Daily Mail"

Bill Bryson jest bardzo popularnym autorem książek o charakterze socjologiczno-podróżniczym. Do klasyki tego gatunku zaliczają się Zapiski z małej wyspy, Zapiski z wielkiego kraju, The Lost Continent, Neither Here Nor There, Piknik z niedźwiedziami oraz Śniadanie z kangurami. Wpływy ze sprzedaży jego ostatniego bestsellera, African Diary, idą na konto organizacji humanitarnej CARE International. Bryson jest także autorem dwóch książek o języku angielskim: Mother Tongue oraz Made in America. W 2005 roku Bill Bryson za Krótką historię prawie wszystkiego otrzymał prestiżową Nagrodę Kartezjusza, przyznawaną przez Unię Europejską dla zespołów naukowych, a także dla osób i organizacji zajmujących się popularyzacją nauki. 

Krótka_Historia_okladka.jpg