Wyścig liderki rankingu UCI Jolandy Neff

Dużo mniej kibiców od oczekiwanych w okolicy Pałacu Paulinum obejrzało widowiskowe wyścigi w formułach XCC i XCO (olimpijska) z udziałem zaledwie kilkunastu światowych i krajowych gwiazd kolarstwa górskiego w zawodach pn. Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska 2014.

Rywalizację w XCC short race elity kobiet na krótkiej, dobrze widocznej dla kibiców rundzie wygrała Maja Włoszczowska, która po ataku na przedostatnim okrążeniu utrzymała przewagę nad Włoszką Evą Lechner. Niedzielne zawody XCO cross country na trudnej technicznie i deszczowej rundzie długości 4,4 km jako pierwsza i z dużą przewagą ukończyła liderka rankingu UCI, triumfatorka Pucharu Świata '2014 w kategorii Elita Kobiet, 22 – letnia Szwajcarka Jolanda Neff. To najlepiej technicznie jeżdżąca zawodniczka w kobiecym peletonie MTB. Sympatyczna Jola ma w dorobku trzy z rzędu tytuły mistrzyni świata MTB do 23 lat. Druga na podium stanęła Ukrainka Yana Belomoyna, trzecia Ania Szafraniec. Maja Włoszczowska po pechowym defekcie i wymianie koła dotarła na metę jako czwarta.

Wśród mężczyzn w XCC dominowali kolarze z grupy Giant Pro XC Team. Wygrał mistrz Szwecji Emil Lindgren, drugie miejsce zajął wicemistrz Europy, czwarty zawodnik rankingu UCI, wicemistrz Szwajcarii Fabian Giger, trzecie Holender Michiel van der Heijden.

Rywalizacji z cyklu LangTeam Grand Prix MTB towarzyszyły rozmaite imprezy dla dzieci i dorosłych, Kids Adventure – bezpieczny rowerowy tor przeszkód, zabawa „Szlakiem Mai”, wyścigi młodzików i juniorów, zawody open dla amatorów na okrążeniu 1 km i konkurs „Dosiądź Gianta”, w którym do wygrania był rower znanej firmy.