kwietnia 19, 2017

Ruszyła druga edycja akcji Aktywny Dolny Śląsk. To szansa na zrealizowanie przedsięwzięcia upowszechniającego sport i promującego walory turystyczne za pieniądze samorządu województwa.  Urząd marszałkowski na takie projekty obywatelskie przeznaczy 600 tysięcy złotych, po 120 tys. na projekty z regionu jeleniogórskiego, legnickiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego i z Wrocławia.

kwietnia 19, 2017

Wprawdzie pogoda nie sprzyja wycieczkom, może jednak zdarzy się pogodniejszy dzień, a wtedy warto skorzystać z okazji i zwiedzić zamek Lenno, który zwykle jest niedostępny z powodu prac konserwatorskich.

kwietnia 18, 2017

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 18 kwietnia 2017 m.in.:

kwietnia 18, 2017

Niedawno, 1 kwietnia 2017, weszła w życie nowa ustawa o grach hazardowych. Salonów gier będzie mniej i będą pod pełną kontrolą państwa. - Właśnie trwa akcja Krajowej Administracji Skarbowej, która kontroluje, czy właściciele stosują się do ustawy i zamykają takie lokale – zapewnia Krzysztof Mróz, senator Prawa i Sprawiedliwości, członek senackiej komisji budżetu. 

kwietnia 15, 2017

Zdrowia, radości oraz wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim - Nowej Nadziei wraz z budzącą się wiosną - życzy Czytelnikom z okazji Świąt Wielkanocy
redakcja „Nowin Jeleniogórskich”

kwietnia 13, 2017

Ledwie kilka dni temu informowaliśmy, że w naszej okolicy na stałe pojawiły się wilki, a tu taka wiadomość. W okolicy Brunowa w powiecie lwóweckim w męczarniach we wnykach zastawionych przez kłusownika padł wilk.

kwietnia 12, 2017

Bezrobocie na koniec lutego było wyjątkowo niskie – tak wynika ze statystyk, którymi kilka dni temu pochwalił się Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Tyle, że oferowane przez pracodawców zarobki pozostawiają wciąż wiele do życzenia.

kwietnia 12, 2017

Prawie 5 mln zł zainwestuje gmina Mirsk w uzbrojenie terenów gminnych, które wniosła do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kamiennej Górze. 3,8 mln zł to środki unijne, a milion zł pochodzić będzie z budżetu gminy.

kwietnia 11, 2017

Prawdziwy arsenał, w postaci strzelb i pistoletów, a także amunicji oraz przedmiotów służących do kłusownictwa znaleźli policjanci na terenie  posesji w powiecie lwóweckim. W tej sprawie zatrzymano już jedną osobę.

kwietnia 8, 2017

Tytuły Zdolnego Ślązaka i Zdolnego Ślązaczka odebrało 316 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Dolnego Śląska. Wszyscy są laureatami prestiżowego konkursu wiedzowego organizowanego od lat przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu . W tym gronie znalazły się też dzieci z regionu jeleniogórskiego.

kwietnia 3, 2017

Ten wyczyn zrobił wrażenie nawet na lwóweckich funkcjonariuszach policji, którzy przecież niejedno widzieli. Kompletnie pijany mężczyzna postanowił jechać na rowerze. Z trudem, ale pokonywał drogę. Niestety, zaprowadziła go do sądu...

marca 31, 2017

Do zuchwałego napadu na jeden z salonów gier w Gryfowie Śląskim doszło kilka dni temu. Sprawca przestępstwa zaatakował kijem bejsbolowym pracownicę kasyna i ukradł z sejfu gotówkę.

marca 29, 2017

Wyjątkowym bestialstwem wykazał się 29 – latek z Włodzic Małych koło Lwówka Śląskiego. Mężczyzna kilka dni temu zabił swojego psa, wieszając go na drzwiach pomieszczenia gospodarczego.

marca 29, 2017

Lutowe badania jakości powietrza we Wleniu wykazały nawet dziesięciokrotne przekroczenia norm, przede wszystkim w zakresie pyłu zawieszonego. Samorząd postanowił zareagować i błyskawicznie wdrożył program, który ma skłonić mieszkańców, by decydowali się na stosowanie w swoich gospodarstwach źródeł ciepła emitujących mniej zanieczyszczeń do atmosfery .

marca 28, 2017

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych w Bogatyni i w Jeleniej Górze. - Problemy, o których tutaj była mowa powtarzają się także w innych regionach – podsumował. Obiecał, że każdy sygnał, dokument z tych spotkań zostanie przeanalizowany, a część z nich będzie podstawą do podjęcia interwencji w odpowiednich ministerstwach.

marca 27, 2017

Tylko trzy projekty w naszym regionie – z 29 dofinansowywanych w całym województwie -  otrzymają w tym roku wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację zabytków i rozwój instytucji kultury. Ale kwotowo wsparcie jest ogromne – wyniesie ponad 16 mln zł, przy globalnej kwocie prawie 70 mln zł. Ponad 8 mln trafi do Lwówka na naprawę sypiących się historycznych murów miejskich.  

marca 26, 2017

Rozmach i wysoki poziom artystyczny miała sobotnia, finałowa gala tegorocznej edycji Lwóweckiego Festiwalu Talentów. Było na co popatrzeć, a przede wszystkim czego posłuchać. Jury rozpływało się w zachwytach. Zwyciężyła Daria Jakubowska i Przemysław Socha z Leśnej, którzy zachwycili ekspresyjnym tańcem nowoczesnym.

marca 22, 2017

W bardzo trudnej sytuacji znalazły się samorządy Mirska i Pieńska, które – wraz z 12 innymi, dolnośląskimi gminami -  biorą udział w Dolnośląskim Programie Rekultywacji, w ramach którego rekultywowane sa nieczynne wysypiska śmieci. Wszystkim uczestnikom programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska odmówił dofinansowania, choć było to w zasadzie zagwarantowane.

marca 21, 2017

Soliści zdominują tegoroczny Lwówecki Festiwal Talentów - w gronie młodych artystów, którzy będą rywalizować w półfinale i finale tej imprezy znalazło się dziewięcioro takich indywidualności i tylko jeden zespół. Podobny telewizyjnym programom formatu talent show Lwówecki Festiwal Talentów w sobotę, 25 marca, o godz. 18:00 w hali sportowej przy SP nr 2.

marca 20, 2017

Przedstawiciele 19 dolnośląskich i lubuskich gmin podpisali list intencyjny z Polską Spółką Gazownictwa o budowie stacji wyspowych stacji LNG, które pozwolą zaopatrywać w gaz ziemny jednostki publiczne, firmy i mieszkania prywatne w tych gminach. Z naszego regionu dotyczy to gmin: Lubomierz, Marciszów, Świerzawa, Wojcieszów i Zawidów.

marca 20, 2017

Dla przeżywającej w ostatnich latach lepsze i gorsze (te ostatnie częściej) chwile linii kolejowej łączącej Lwówek z Jelenią Górą w ostatnich dniach napłynęły lepsze prognozy. Na nadzwyczajnej sesji połączonych rad powiatu lwóweckiego oraz gmin Lwówek i Wleń dobrze prognozujące obietnice złożył marszałek województwa.

marca 18, 2017

Statystycznie rzecz biorąc codziennie w „Jutrzence” wyświetlany jest film. Bywa i tak, że widownia jest pełna. Na najbardziej „chodliwe” tytuły są zapisy, bo wszyscy się nie zmieszczą. Kino za rogiem „Jutrzenka” we Wleniu świętowało pierwszy rok działalności. Nie było czerwonego dywanu, ale Oskary i owszem.

marca 17, 2017

Do niecodziennej sytuacji doszło dziś przed południem w okolicach ul. Myśliwskiej w Świeradowie Zdroju. Mieszkańcy zauważyli blisko posesji sarnę. Robiła wrażenie rannej, leżała i wyraźnie nie mogła wstać. Gdy do zwierzęcia po kilku godzinach dotarł weterynarz, sarna ruszyła w las. Co jej było, pozostanie tajemnicą. Weterynarz nie wyklucza, że była zmęczona i wyczerpana, a gdy doszła do siebie, po prostu sobie poszła. Sarna uruchomiła łańcuch działań i interwencji, które okazały się na końcu zbędne.

marca 16, 2017

17 i 18 marca swoje 1. urodziny będzie obchodzić Kino za Rogiem „Jutrzenka” we Wleniu. Impreza nawiązywać będzie także do setnej rocznicy powstania kina w maleńkim miasteczku nad Bobrem.