To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Spłynęły pochwały dla policji

Spłynęły pochwały dla policji

W mieście i w regionie jest bardzo bezpiecznie - taki obraz wyłania się po dzisiejszej odprawie rocznej jeleniogórskiej policji. - Ciężko i sumiennie pracowaliśmy – powiedział komendant miejski inspektor Zbigniew Ciosmak. Jest tak dobrze, że policja... nie chce już pieniędzy na radiowozy!

- Jest coraz lepiej. Co ważne, wskazują na to nie tylko statystyki, ale i bardzo wysoka ocena społeczna, z czego bardzo się cieszę – mówił insp. Ciosmak.

Jak mówi, zwiększyła się wykrywalność przestępstw, zmalała liczba przestępstw najbardziej uciążliwych. - Tam gdzie miało wzrosnąć – wzrosło, a gdzie miało spaść – spadło – mówił pół żartem, pół serio.

Wykryto też sprawców najcięższych przestępstw – morderstwa po Sylwestrze w Karpaczu czy zabójstwa piekarza na Zabobrzu.

- Zazdroszczę komendantowi miejskiemu znakomitego zespołu, skutecznej realizacji zadań i wysokiej oceny w oczach mieszkańców i instytucji, które współpracują z policją – przyznał inspektor Zbigniew Maciejewski, komendant wojewódzki policji we Wrocławiu.
W mediach od ponad roku mówi się o cięciach w policji. Czy ten rok dla mundurowych będzie lepszy? - Dzisiaj podejście do budżetu jest biznesowe – wydajemy tyle pieniędzy, ile mamy. Ale to nie oznacza, że chronimy ludzi gorzej, bo nie mamy pieniędzy. Takiego zagrożenia nie ma. Były takie zdania, że np. zabraknie pieniędzy na paliwo. To nie potwierdziło się, tam gdzie mieliśmy być, byliśmy – mówi komendant wojewódzki.

Jakie będzie najważniejsze zadanie w tym roku? - Stabilizacja kadrowa. Będziemy chcieli przyjąć tylu policjantów, ilu od nas odejdzie np. na emerytury. Z szacunków wynika, że będzie to ok. 300 osób na Dolnym Śląsku. Chcemy przyjąć też dodatkowych policjantów, ale to będzie zależało od budżetu – mówił komendant wojewódzki.

Zaapelował też dość przewrotnie do samorządowców o to, by nie dokładali pieniędzy do zakupu radiowozów. - Samochody jeszcze będą, realizujemy projekty unijne, będą też dostawy centralne – mówił komendant wojewódzki. - W ostatnich latach wymieniliśmy 660 pojazdów z 1,5 tysiąca, które mamy. Te pozostałe nie są wyeksploatowane. Flota, którą posiadamy, jest wystarczająca. Wolałbym, żeby samorządy kierowały pieniądze na inne projekty i zadania policji, a nie na samochody.

Podczas dzisiejszej odprawy na temat policji spłynęło wiele miodu z ust zaproszonych gości. - Jest dobrze, mogę to potwierdzić. W moim biurze przez cały rok nie było ani jednej skargi na policję – mówił poseł Marcin Zawiła.

Słowa uznania skierował też prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Zadeklarował też, że Jelenia Góra w tegorocznym budżecie przewidziała na pomoc policji pół miliona złotych.

Jedynie Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze Teresa Łozińska-Fatyga delikatnie zasugerowała, że na wielu płaszczyznach jest bardzo dobrze, ale jest kilka, nad którymi należałoby popracować. No i komendant wojewódzki na koniec zaapelował, aby szefowie policji nie popadali w euforię.

My pytamy Czytelników, jak oceniają pracę jeleniogórskiej policji (w skali ocen szkolnych 1-5).

{pollxtbot 18}


Trochę liczb
Fragmenty wystąpienia komendanta policji insp. Zbigniewa Ciosmaka.

Wszczęliśmy 4871 postępowań przygotowawczych i stwierdziliśmy 5619 przestępstw. Biorąc pod uwagę wartości bezwzględne wszczęliśmy o 11 dochodzeń więcej i stwierdziliśmy o 75 przestępstw więcej. Wykryliśmy ogółem 3912 przestępstw.

Wzrosła też skuteczność policji w ujawnianiu przestępstw gospodarczych – z 510 do 543 w 2009 r. Policja ustaliła 2528 podejrzanych, a wobec 128 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. W 531 sprawach zabezpieczyliśmy u sprawców mienie na poczet przyszłych kar i grzywien w wysokości 652 mln złotych.

Skutecznie pracował też zespół zajmujący się poszukiwaniami. Ogółem zatrzymaliśmy 671poszukiwanych. W takich obszarach, gdzie żadna ze stron nie jest zainteresowana powiadomieniem lub współpracą z Policją jak np. handel narkotykami, prostytucja, przestępstwa korupcyjne, wszczęliśmy ogółem 291 postępowań przygotowawczych i stwierdziliśmy 1076 przestępstw.

Policjanci w prowadzonych postępowaniach ustalili, że 346 nieletnich popełniło 683 czyny zabronione. Praktycznie były to czyny o charakterze kryminalnym.

W analizowanym okresie efektywnie pracowały również służby patrolowe. Ponad 60% wszystkich służb prewencyjnych miało w 2009 roku charakter patroli pieszych. Służby te zatrzymały 1565 osób na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa tj. o 162 więcej. Do służby kierowane były także dodatkowe patrole piesze finansowane przez samorządy Jeleniej Górze oraz pozostałych miast i gmin powiatu jeleniogórskiego, które zgodnie z oczekiwaniami społecznymi w głównej mierze pełniły służbę patrolową i reagowały na negatywne zachowania obywateli. W sumie policjanci „obsłużyli” ponad 24 000 interwencji o różnym charakterze.

Fot. ROB
ZOBACZ ZDJĘCIA








Komentarze (10)

Abyscie mieli wiecej czasu dla nas-bo my was utrzymujemy.Jak mi szybe ukradli w aucie musialam (zima!!)jechac na komende,bo nie bylo paliwa.I mniej poblazania dla chuliganow,!!!I pamietajcie drodzy policjanci Wy jestescie dla nas!!!Taka sluzba.

Należą się i brawa i gwizdy.
Brawa za to że tyrają 7 dni w tygodniu dzień i noc.
A gwizdy za to że nie którzy jak założą mundur to zapominają że są dla obywateli!

tyrają 7 dni, ale za to szybko przechodzą na emeryturę!

Dołączam swoje życzenia: aby policjanci mieli więcej radarów.
Nowoczesny radar dla każdego policjanta!

~Jacek .. za duzo tych *radarów ! .. policjantom poprzewraca się w ..*głowie i
będą *łowic radarem .. dziewczyny! :dry:

Od łowienia dziewczyn policjanci mają wędki. One są znacznie skuteczniejsze, a także tańsze.

~Jacku .. znowu masz ..*fajną RACJĘ ! Każda "gruba *ryba" marzy .. żeby być złowiona na taką wędkę ..*fajnego ~POLICJANTA ! :confused:

~PA.*piipi

~Hi ! ~Dałam *ocenę "1" naszym *Policjantom .. i zauważyłam, że *NAJwięcej głosujących .. dało "2" !

..SMUTNE !