
Podczas kameralnej uroczystości burmistrz Mirosław Graf pogratulował sukcesów w minionym 20-leciu Sudeckiego Bractwa, podziękował za kontynuowanie tradycji i wielką promocję Karkonoszy, w szczególności Szklarskiej Poręby. Wspomniał Wielkiego Mistrza Walońskiego Juliusza Naumowicza, który działalnością Bractwa i Muzeum Ziemi z wystawami kamieni ozdobnych i szlachetnych, kierował do kwietnia 2013 roku.
- Julek byłby dumny widząc w miejscu, które stworzył, nas wszystkich. Rada Miasta wspólnie z burmistrzem Szklarskiej Poręby ogłosiła ten rok Rokiem Walońskim – podkreślił Mirosław Graf.
O 20-leciu prezes Stowarzyszenia Arkadiusz Wichniak mówił jako niezwykłym czasie, czasie inspiracji i idei przekutych w zrealizowane pomysły walońskie.
- To był czas radości, ale też czas zadumy i refleksji nad tym, co jest i co będzie z ideą walońską jutro. Po pożarze, jak Feniks z popiołów, udało się zmobilizować i odbudować jakże godne miejsce – Muzeum Ziemi Juna – powiedział Arkadiusz Wichniak.
Wśród trzech wymienionych przez niego osiągnięć warto odnotować zrealizowanie najnowszego projektu Sudeckiego Bractwa Walońskiego we współpracy z PTTK Oddział Sudety Zachodnie – regionalnej odznaki krajoznawczej PTTK Sudecki Gwarek Waloński w stopniu złotym i srebrnym.
Wielki Mistrz Bractwa Anna Naumowicz zaprosiła gości do oglądania w Muzeum Ziemi Juna wystaw minerałów Sudetów i świata, w tym do sali z bursztynami z kolekcji Jacka i Joli Szczerbów oraz ekspozycji poświęconej walońskim poszukiwaczom skarbów gór. Goście Walończyków wpisywali się do pamiątkowej księgi dla potomnych.
Okolicznością laudację odczytała Mariola Szczęsna – burmistrz zaprzyjaźniona z Sudeckim Bractwem Walońskim Lwówka Śląskiego. Lwóweccy Walończycy przekazali też jubilatom wielki antałek „przedniego napitku” uwarzonego przez lwóweckich piwowarów.
Podczas czwartkowej uroczystość nie zabrakło też tradycyjnego toastu lampką szampana i walońskich wspomnień snutych wśród wspaniałych skarbów natury.
Więcej o współczesnych Walończykach, Sudeckim Gwarku i Muzeum Ziemi Juna w Kompasie Górskim na jesień 2019 – dodatku specjalnym do aktualnego wydania Nowin Jeleniogórskich z 17 września 2019 r.
Komentarze (0)
Napisz komentarz