4 grosze emerytury

4 grosze emerytury

Mniej niż dwa złote - to najniższa emerytura pobierana w regionie jeleniogórskim. Mniejsze świadczenie pobiera emeryt we Wrocławiu – 30 gr. Rekordzistką w tym osobliwym rankingu jest jednak emerytka z województwa zachodniopomorskiego, która miesięcznie dostaje 4 gr. Skutkiem obniżenia wieku emerytalnego, które, wbrew europejskim tendencjom, przeforsowała obecna władza, jest drastyczny przyrost osób, które pobierają świadczenie poniżej tzw. minimalnej emerytury. 

Na Dolnym Śląsku prawie 8 proc. emerytów dostaje, co miesiąc wypłatę niższą od najniższej emerytury, która od marca 2019 roku wynosi 1100 zł. Niskie wypłaty to efekt braku odpowiednio długiego stażu pracy, który pozwalałby na przyznanie im minimalnej emerytury. W przypadku kobiet staż ten musi wynosić 20 lat, a mężczyzn 25 lat.


Obniżenie wieku emerytalnego w październiku 2017 r. spowodowało, że na emerytury przeszła rekordowa ilość osób, ale efektem krótszego stażu pracy jest prawie 30 proc. wzrost wypłat emerytur niższych niż minimalna w grudniu 2018 r w porównaniu do grudnia 2017 r. W całym kraju wśród seniorów, którzy przeszli na emeryturę w 2018 roku aż 58 tys. otrzymuje emeryturę niższą od minimalnej. W całej populacji emerytów, która wynosi 5,7 mln osób, emerytury poniżej minimum ZUS wypłaca 227 tys. osób, z czego 85 proc. to kobiety.


- Niestety aż 85 proc. emerytów z wypłatą poniżej minimalnej stanowią kobiety a ich średnie emerytury są o ponad 1000 zł niższe niż mężczyzn – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż panowie. Kobiety mają także mniejsze dochody, gdy przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka, często to właśnie one rezygnują z pracy, gdy muszą się opiekować chorym członkiem rodziny np. starym rodzicem lub niepełnosprawnym dzieckiem. Tymczasem pracujący panowie w tym czasie ciągle budują swój kapitał emerytalny – dodaje rzeczniczka. Na dodatek z racji tego, że kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni ten kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest niższa. Po prostu kobieta w Polsce musi przeżyć dłużej za mniejszy kapitał.

Obecnie najmniejsza wypłacana w kraju emerytura wynosi 4 grosze, które dostaje mieszkanka województwa zachodniopomorskiego. Kolejna jest mieszkanka Śląska z wypłatą w wysokości 5 groszy, a za nią mężczyzna z woj. łódzkiego - 6 groszy. Na Dolnym Śląsku najniższa emerytura wypłacana jest we Wrocławiu i wynosi zaledwie 30 gr, dostaje ją pani w wieku 61 lat, której staż pracy wynosi 4 miesiące a składki zgromadzone na koncie to niespełna 80 zł. Najniższa emerytura wypłacana w rejonie Legnicy to tylko 0,70 zł. a w naszej południowej części województwa to zaledwie 1,89 zł.

Emerytury naliczane osobom, które złożyły wnioski po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn w minionym roku wynosiły przeciętnie 2064 zł, z czego dla mężczyzn średnia to 2724 zł, a dla kobiet 1695 zł. W kraju wypłatę mniejszą niż 100 zł dostaje obecnie ponad 2,5 tys. osób, z czego 493 osób pobiera nie więcej niż 10 zł. Emeryturę w przedziale 700-800 zł dostaje 45 tys. emerytów; w wysokości 800-900 zł - 43 tys. osób a w kwocie 900-1000 zł - 36 tys. osób.

Komentarze (26)

Proszę nie pisać bzdur że niska emerytura wynika z obniżenia wieku emerytalnego. Nikt nikogo nie wysyła na emeryturę na siłę w wieku 60 lat. Chcesz pracować to pracuj nawet do 100.

Masz rację, ale dotyczy to na przykład lekarzy, profesorów itp. zawodów, ale pracownik branży przemysłowej czy budownictwa w momencie uzyskania praw emerytalnych, dostanie kopa w d..pę w kierunku emerytury i tak jest prawie w 99%! Nowo zatrudnieni młodzi pracownicy będą bardziej wydajni, gorzej opłacani i nie będą wysuwać roszczeń!
Normalne prawo rynku pracy w prawicowym, drapieżnym kapitalizmie i nie ma "zmiłuj się"...

Oczywiście to wina PiS.Osoby nabywające prawa emerytalne pracowały na nie przez kilka czy kilkadziesiąt lat.Jeżeli osoba pobierająca tytułowe świadczenie nie przepracowała żadnego okresu składkowego to czemu się dziwić ze jest ono tak niskie.Natomiast wytykane przez autora obniżenie wieku emerytalnego spowodowało najnormalniej ze ludzie dożyją do tej emerytury i mają szanse ja realnie otrzymać.Poprzedni rząd nie dość ze ograbił Polaków z oszczędności zgromadzonych w OFE to jeszcze chciał aby człowiek miał pracować do śmierci.Na wysokość naszych świadczeń mają również wpływ liczne grupy młodych emerytów korzystających z przywilejów mających swój rodowód z czasów PRL

Pokaż pajacyku tych winnych ograbienia z OFE. Pokaż wyniki śledztwa, pokaż skazanych, pokaż ustalenia komisji. Nie ma? Ojej... A może teraz coś o Skokach? coś o 15 procentach zabieranych przy rezygnacji z OFE? No, śmiało, trollu.

Przepraszam STOP nie wiem co pisać STOP czekam na wytyczne STOP

Możesz coś napisac bez inwektyw,zakompleksiony mały człowieku.

Odpowiedz na pytanie, które ci zadałem. Pokaż mi skazanych za OFE, napisz coś o aferze SKOK, o zabraniu 15 procent. No, śmiało. Nie wiesz co napisać? To wyskocz jeszcze z jakimś tekstem o zakompleksionym, małym człowieczku. Pokaże ci wtedy zdjęcie twojego idola, który idealnie się wpasowuje w opis.

Czekam.

Fantastycznie, otrzymuj grosze do końca życia... a przynajmniej dopóki się system emerytalny nie zawali, bo to nastąpi, a wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego miało na celu chociaż odsunięcie w czasie tej katastrofy. Nikt dotychczas nie miał pomyślunku ani odwagi, by zaproponować gruntowną reformę systemu. PiS zrobił jeszcze gorzej, bo w ramach tępego cofania wszystkiego, co robiła PO, odciął także tę kroplówkę. A cięcie zobowiązań kosztem ludzi, którzy sobie na emerytury zapracowali, nie tylko nie załatwi sprawy, ale jest zwyczajnie podłe i nieuczciwe.

Jak się nie chciało pracować to do kogo pretensje?
Obniżenie wieku to było kupowanie głosów na pis. Wystarczyło dać ulgi firmom za zatrudnianie pracowników z 3-4 lat przed emeryturą .
Kolejne 500+ ,praca + zwolnienia i dodatki. A tak to margines społeczny odżył/odpił/ .
Po rządach pisu nie podniesiemy się przez następne 30 lat.

Jaką emeryturę pobiera Sławoj generał? Jak długo będziemy utrzymywać najbogatszą część społeczeństwa?

Mlodzi policjanci ,wojskowi, działacze polityczni ,niby zbowidowcy,

Memento seni! Jak się całe życie myślało. że będzie się tylko pięknym i młodym, a starość to wymysł moherów to niech te 4 grosze nie dziwią!

Do roboty cwaniaki. Składki trzeba płacić żeby mieć emeryturę.

To prawda co napisales,ze po rzadach PIS SBcy i KGB nie podniesie sie nawet przes 30-lat. To prawda.

Akuratnie ci osobnicy wymienieni przez ciebie mają się dobrze.Piotrowicz jest tutaj najlepszym przykładem.Zabrali kilka złotych typom którzy byli pionkami a ci którzy trzymali sznurki mają się wspaniale i robią kariery w Pis albo przy wsparciu polityków Pis.

I dlatego taki skowyt

Jak ktoś nie pracował przez całe życie, albo pracował na czarno to czego oczekuje od państwa? Przecież nie będą się składać uczciwie pracujący i odprowadzający składki na jakiegoś gogusia , który pracował na czarno i myślał że jest cwany.

Czopek jeden z drugim nie płacą składek i wielki lament że 4 grosze emerytury. To patologia i nie należy im się nic.

a ktoś kalkulował koszty obsługi tych wypłat?

Lament to dopiero będzie, jak "pinsetplusy" doczekają wieku emerytalnego! Naturalnie, będą żądać pomocy Państwa, bo "nie ma za co żyć"... Politycy i odpowiednio "ustawieni" będą mieli emerytury, że żyć nie umierać", a Ty po 40 latach uczciwej pracy, zaledwie będziesz wegetował. Natomiast przyszły ZUS w porozumieniu z Służbą Zdrowia zastosują wypróbowaną metodę ratowania sytuacji - np. na pawulon?
Chyba się zagalopowałem - sorry. To przez ten zimowy maj.

O czym ty piszesz? O emeryturach za kilkadziesiąt lat? Jestem w 100% pewien że ZUS nie będzie istniał, że emerytury (jeśli w ogóle coś takiego będzie istniało) będą płacono na zupełnie innych zasadach niż teraz. W tej chwili świat szuka nowych rozwiązań na emerytury i niektóre państwa wprowadzają próbne programy - czyli za kilkadziesiąt lat pewnie nie będzie emerytur , a ludzie będą pracować na innych zasadach ( a może nie będą pracować, bo roboty ich zastąpią) . Po co to durne gdybanie o świecie w 2070 roku?

Ja pracowałem 45 lat, pełne 45 lat + 2 lata wojsko i teraz mam emeryturę prawie 4800 złotych. Zazdrościcie? Trzeba było pracowć, a nie zbjać bąki, nierobny, którzy dzisiaj narzekacie, że macie 1000 złotych!!!

500+ pytają, jak to jest, jak się pracuje? Bo w większości nie znajo...

Samo życie na zasilkach to jedno, nie płacenie składek to kolejne drenowanie budżetu na który składają się pracujący. Jak ktoś nie pracuje nie powinien korzystać z publicznej służby zdrowia i szkół. Dotyczy oczywiście zdrowych osób w wieku produkcyjnym.

Po co w ogóle pisać takie artykuły? Przecież to wstyd dla tych ludzi, że uzbierali sobie te 4 grosze emerytury, jak tego dokonali? Pracowali na czarno nie odprowadzając składek! Powinno być jeszcze śledztwo względem nich, bo to złodzieje i oszuści! I oczywiście to wina rządu tak? Pierdzistołku redaktorku, ciekawe jaką ty będziesz mieć emeryturkę

" Nikt nikogo nie wysyła na emeryturę na siłę w wieku 60 lat. Chcesz pracować to pracuj nawet do 100 "

NIKT TAKICH SENIORÓW NIE CHCE, zatrudnisz ???.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.