60 kilometrów rowerowego eldorado w Kaczawach

60 kilometrów rowerowego eldorado w Kaczawach

W regionie przybyło infrastruktury rowerowej. W Górach Kaczawskich rowerzyści mogą już korzystać z ponad 60 km tras rowerowych wybudowanych w ramach projektu „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych”.

Kaczawskie Single Tracki (jednokierunkowe ścieżki rowerowe) powstały z inicjatywy gminy Świerzawa, do której przyłączyły się jeszcze gminy Wojcieszów, Pielgrzymka i Złotoryja, a także Nadleśnictwo Złotoryja. Projekt, którego realizacja kosztowała prawie 5 mln zł, zyskał 90 proc. dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Efekt na pewno zadowoli wszystkich cyklistów.
Trasy zostały stworzone w taki sposób, aby można z nich korzystać bez względu na wiek czy umiejętności mogli z nich skorzystać. A dzięki przyrodniczej i krajobrazowej atrakcyjności terenu przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom Pogórza Kaczawskiego.
Na Kaczawskie Single Tracki składa się pięć pętli:
- 16 kilometrowy single track „Dłużek” (Wojcieszów/Dobków);
- 8 kilometrowe single tracki „Dwa Wąwozy” i „Pod Grzybkami”, (Rzeszówek);
- 14,5 kilometrowe single tracki „Gozdno 1” i „Gozdno 2”, (Gozdno);
- 11 kilometrowe single tracki „Okole” i „Okole Zjazd”, (Lubiechowa/Chrośnica);
- 13 kilometrowe single tracki „Ostrzyca”, „Pod Ostrzycą” i „Zielonki” (Proboszczów/Bełczyna/Twardocice).
Trasy mają różny stopień trudności. Te najłatwiejsze poprowadzono w Rzeszówku i Gozdnie oraz wokół Ostrzycy Proboszczowickiej; projektanci przygotowali tam tzw. rolery. Nieco bardziej wymagająca jest ścieżka wokół szczytu Dłużek, a amatorzy najtrudniejszych tras znajdą je na Okolu.
Dodatkową atrakcją dla cyklistów będą trzy położone w przebiegu tras wieże widokowe. To odbudowana platforma na Okolu, punkt widokowy na Górze Dłużek, oraz wieża widokowej na Zawadnej.
Cały projekt przygotowano kompleksowo. Są więc parkingi samochodowe i rowerowe, na trasach przygotowano dodatkowe, sztuczne atrakcje terenowe. Wszystkie są bardzo dobrze oznakowane, a szczegółowe informacje o trasach cykliści mogą pobierać przez kody QR. Infrastruktura służąca obsłudze rowerzystów ma być nadal rozwijana. Przewidywane jest także uruchomienie wypożyczalni profesjonalnych rowerów górskich.
Dodać jeszcze trzeba, że także miłośnicy pieszych wędrówek i nordic walking znajdą coś dla siebie w Kaczawskiej rowerowej krainie - równolegle do ścieżek rowerowych wytyczono przeznaczone do tego rodzaju aktywności ścieżki prowadzące na górskie szczyt z punktami widokowymi.
Wygląda na to, że Single Trackom pod Smerkiem - dotąd uchodzącym za najlepsze w Polsce – przybył poważny rywal.
 

 mapy opracownało wydawnictwo Jelkart
wojcieszów 1.jpg

Komentarze (9)

Zapytajcie takich prawdziwych "cyklistów", ile tam jest niedoróbek...

Pojeździsz wokoło Chojnika, to zobaczysz co to niedoróbki. Chyba że wcześniej deszcz zmyje trasy, i znikną jak jeleniogórskie śluzy rowerowe.

Po co się odzywasz, jak dorośli rozmawiają?!

A czy autor tego tekstu korzystał z tych ścieżek? Wygląda na to że nie.

A gdzie do pobrania są takie mapki ?

Wertepy niezłe. Żadna przyjemność.

Jeździłem na Okolu i Dłużku ,to pierwsze fajne super podjazdy ,raczej zjazdowcy będą umierać ,trochę złych profili i miejsc lepszych i gorszych ogólnie 4 .Rok użytkowania da odpowiedź co do jakości i jak zostanie rozwiązany system napraw i konserwacji. Dłużek objechany częściowo od ok 10km trasa trochę jak w budowie a zjazd do Wojcieszowa łatwy nie jest ,dosyć niestabilne podłoże. Ogólnie fajnie że są a atrakcyjność rowerów Pogórza zdecydowanie wzrośnie

Przejechałem Gozdno 1 i 2. Rewelacja.
Byłem też na Olbrzymach Borowice Poświst - duża lipa w wykonaniu. Ktoś pojedzie przekona się sam.
Ogólnie - rower to jest to!

"Trasy zostały stworzone w taki sposób, aby można z nich korzystać bez względu na wiek czy umiejętności mogli z nich skorzystać." Do poprawki. :)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.