7 tys. zł kary za wyburzenie zabytku?

7 tys. zł kary za wyburzenie zabytku?

Trwa postępowanie prokuratorskie w sprawie wyburzenia zabytkowej przędzalni na terenie byłych ZL „Orzeł” w Mysłakowicach. Robert Krupka, szef spółki Proda-Metal z Wałbrzycha , która nie uzyskała odpowiednich zezwoleń – m.in. od konserwatora zabytków - na prowadzone prace, wystąpił z propozycją dobrowolnego poddania się karze.

Zadeklarował, że jest gotów zapłacić 7 tys. zł grzywny oraz przyjąć kare pozbawienia wolności na pół roku w zawieszeniu na dwa lata. Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków ocenił, że taki wymiar kary byłby absurdalny. - Sam złom, który firma pozyskała z zabytkowej przędzalni jest z pewnością wart kilkadziesiąt tysięcy – mówi. Wyraził przy tym nadzieję, że sąd nie przystanie na propozycję winnego i wymierzy mu karę adekwatna do przewinienia.

 

Nieoficjalnie wiadomo, że firma Proda-Metal sprzedała byłą przędzalnię nowemu właścicielowi. To zapewne mocno skomplikuje późniejsze egzekwowanie odbudowy zniszczonego zabytku. Przypomnijmy, że firma Proda-Metal rozpoczęła prace rozbiórkowe przędzalni, tłumacząc je względami bezpieczeństwa. Nie postarała się jednak przedtem o stosowne pozwolenia. Do wniosku złożonego w wydziale architektury budownictwa i gospodarki przestrzennej jeleniogórskiego starostwa powiatowego nie dołączył opinii konserwatora zabytków. Pozwolenia na rozbiórkę nie dostał, a ją prowadził. 

Komentarze (10)

Niskie koszty można te zabytki rozpieprzać.

Przyspieszył i tak przeznaczoną na zawalenie się ruinę.
Niech konserwator jedzie na wioski to zobaczy jakie zabytki ulegają degradacji ,jak chce mieć zabytki totrzeba przestać sponsorować kler i zakuo złomu w USA.

tu sie nie należy kara finansowa w tysiącach złotych, tylko w milionach!!! skandal! i oczywiscie przywrócenie do stanu pierwotnego!!!

Jak z artykułu wynika, wniosek o rozbiórkę starej przędzalni BYŁ już w wydziale architektury budownictwa i gospodarki przestrzennej SP, ale bez zezwolenia konserwatora zabytków (celowo pisane z MAŁEJ litery), który to konserwator zapewne o niczym NIC nie wiedział! Zabawa w Głuchy Telefon - a może "coś" innego...

chłop na wiosce wyciał kilka drzew i dostał ponad milion kary, ludzie gdzie my żyjemy???? 7 tysiecy????? Dodam że wyciął te drzewa na własnej posesji

Najwyraźniej chłop na wiosce nie miał kolegi w prokuraturze.

Bardzo dobrze że chłop rozpieprzył ruinę, komu te zabytki debilizm skrajny ja zrobię to samo :))

Kpiny i śmiech na sali. Prokurator to największy łapówkarz w całej Polsce. Brak sprawiedliwości.

budynek tylko straszył w Mysłakowicach, co z tego, ze zabytkowy jak za 2-3 lata sam by się zawalił?? gdzie byli Ci wszyscy wrzeszczący, ze zrobił zle?? kto się zainteresował wcześniej tym, ze trzeba budynek odrestaurować??może cos fajneg chciał facet wtym miejscu zrobić a tak to zostanie kupa gruzu przez kolejne lata i tyle

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.