Alarm ekologiczny. NIE dla żużli pocynkowych w Izerach!

Alarm ekologiczny. NIE dla żużli pocynkowych w Izerach!

W Izerach coraz głośniej o proteście przeciwko planom przetwarzania w Rębiszowie pohutniczych odpadów z niemieckiego Chemnitz. Chodzi o pocynkowe żużle, które mogą zawierać bardzo niebezpieczny dla zdrowia kadm i ołów. Sprawa jest skomplikowana, bo ekolodzy wprost mówią o truciznach. Tymczasem w dokumentach surowiec, który miałby być przetwarzany w rębiszowskiej kopalni bazaltu, figuruje jako odpad nietoksyczny.

Stowarzyszenie Unia Izerska, wspierane przez wiele środowisk, już skierowało w tej sprawie skargę do Urzędu Marszałkowskiego.  Starostwo we Lwówku przedłuża termin wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów do czasu, aż znane będą wyniki analiz chemicznych.

Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu NJ.

mirsk.jpg

Komentarze (31)

skoro ten żużel to w zasadzie samo zdrowie i ekologia, to dlaczego niemcy nie chcą go składować/przesiewać u siebie? np w górach Harzu?

Ludzie, brońcie się przed trucizną.

tak trzymac !!!!!!!!!!!!!!!!!

Machina do robienia pieniędzy ......ruszyła, bo wybory się zbliżają i trzeba jeszcze coś uszczknąć, bez względu na późniejsze, nieodwracalne skutki :( http://www.rebiszow.pl/
Ludzie bez konkretnego wsparcia, nie mają szans na wyegzekwowanie czegokolwiek :( Dziwić może też fakt, dlaczego informacja o planach firmy PRI-BAZALT S.A. tak późno została podana do szerszej wiadomości publicznej. Może warto było by spytać się pana burmistrza, jak ma się jego obecna decyzja do PLANU ODNOWY MIEJSCOWOŚCI RĘBISZÓW - Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr LV/321/10Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 27 sierpnia 2010 r.

Jeżeli odpady są niebezpieczne lub bez znanej mu zawartości to burmistrz powinien wylecieć na zbity pysk za nieudolność lub za łapówkarstwo w różnym tego słowa znaczeniu.

Won z tym syfem!

Boże gdzie my żyjemy! Ktoś jednym podpisem funduje nam takie coś. Co, przybędzie nam miejsc pracy a może sponsor będzie bardziej łaskawy dla klubu sportowego z Mirska? Pan burmistrz jest prezesem tego klubu. Cieszmy się tą chwilą, bo jeśli dojdzie do przywozu odpadów, to już nikomu nie będzie wesoło. Zarobią lekarze a potem trumiarze...

Panu burmistrzowi i radnym z Mirska pod dom ten cały syf to wtedy zmądrzeją, ale widać że myślenie to dla nich jak zdobycie Kilimandżaro!!! A wybory za pasem podziękujmy tym bezmózgom !!!

Poczytajcie sobie Alarm Ekologiczny
http://www.pribazalt.pl/pl/article/140

Ta kopalnia już dawno powinna zostać zamknięta. Nie mają surowa od dawna , dlatego łapią się czegokolwiek aby nie stracić pracy. Nawet kosztem zdrowia.
Burmistrz to zwykła pała, byc może w wyborach wybiorą go piłkarzyki z mirska ,ale nikt normalny na niego nie zagłosuje. My jako mieszkańcy gminy mamy już serdecznie dosyć tych wyrobisk i samochodów ciężarowych do 40T robiących hałas i smród. O drogach które są całkowicie zniszczone nie wspomnę.Muszę jeszcze wspomniec ,że w tym roku w końcu jako tako naprawili droge z Rębiszowa do Mirska ,chyba dla Niemczyków coby im się wygodnie ten szmelc woziło :)Same szkody przez tę kopalnię ,syf ,zniszczone drogi ,zerowa sprzedaż nieruchomości, agroturystyki i noclegi również mogę tego nie wytrzymac. ZAMKNĄC TO RAZ NA ZAWSZE!!!

Polecam zapoznać się z odpowiedzią firmy:
http://www.pribazalt.pl/pl/article/140

Tonący brzytwy sie trzyma. Od tej pory chyba każdy, kto przyjdzie do Was będzie nagrywany?

CHOŁOTO niewykształcona!!! Jeżeli materiał spełnia wymagane normy to czego szukanie...wędlin, jogurcików z tzw.EEE też nie podajecie swoim dzieciom, samochodami do pracy też nie jeździcie??
Żeby kogoś oczerniać należy zapoznań się z dokumentacją, a nie szukać sensacji!!!Ekolodzy zasrani puszczający szambo do rowu, albo palący śmieci w piecu...wystarczy wyjść na wieś by poczuć wasz EKOLOGICZNY stosunek do przyrody.Wasz cel to nie przyroda tylko SZUKANIE SENSACJI!!!

I co zatkało kakao ???

No właśnie...dobrze oceniać PRI-BAZALT na"GĘBĘ" nie zapoznając się z dokumentacją znajdującą się w przedsiębiorstwie....sołtys i inni wiedzą gdzie znajduje się Pani Dyrektor, znają nr telefonu..., ale tylko wtedy, gdy potrzebny jest "SPONSORING"...niejednokrotnie słyszeliśmy w Kościele, w SP w Rębiszowie,w Mirsku i w wielu innych instytucjach o "SPONSORINGU" Przedsiębiorstwa....a teraz co...ciężko umówić się na spotkanie żeby zapoznać się z dokumentacją...Przykre...Szkoda, że w naszym kraju sensacja góruje, a prawda nikogo nie interesuje-pewnie dlatego, że nie jest tak modna...na targu lub w sklepie nie wzbudzi takich sensacji...

Fakt PRI-BAZALT był sponsorem. Był, ale za poprzednich właścicieli.

co za dyskusja hehe. R.I.P. Pri Bazalt
Sami nie wyniesiecie się stąd to ludzie wam w tym pomogą.
Jaka by nie była decyzja sądów ,biegłych czy innego dziadostwa.
Wyp***dalacie z Rębiszowa niebawem ,to już pewne.

do "zainteresowany"...nie był sponsorem, ale nadal jest...i to nowy właściciel!!!"zainteresowany", ale tym co gadają, a nie tym co jest!!! A kto np. ufundował część wyposażenia do kościoła pomocniczego w Rębiszowie? No właśnie PRI-BAZALT!z nowym właścicielem na czele,a stypendium dla dziewczynek pozbawionych środków do życia?-też nowy właściciel...i wymieniać można jeszcze długo...Przykre, że zainteresowani jesteście tylko sensacją, a nie prawdą;-(

cieszcie się cieszcie...zamkną kopalnie...gmina nie będzie miała dochodów, więc zamknie jedną szkołę...drugą...to już ile rodzin pozostanie bez pracy?Nie będą zostawiać pieniędzy w gminie, bo albo ich nie będą mieli, albo pojadą za chlebem do innych gmin...upadną małe sklepiki, Eko itd, aż drodzy ekolodzy będziecie mieli trawkę do jedzenia i wodę, z powyższego komentarza ,z zawartością szamba do picia...

do "mieszkaniec" prędzej czy później i tak zamkną, bo skończy się złoże. Nie przesadzaj człowiecze z taką wizją.

A to tak dla wszystkich zainteresowanych http://uprawnikow.pl/czy-mozna-nagrywac-bez-uprzedzenia/ życzę przyjemnej lektury:)

Przeciez widac wyraznie, ze burmistrza Mirska albo przerosla ta sprawa,albo -... i tu - mozna podejzewac rozne CZYNNIKI ??? ....... 1.Wszystkie chemiczne srodki z zuzlu sa RAKOTWORCZE zbadano to juz 50 lat temu .
2.Produkcja tego materialu i w TAKICH ILOSCIACH zatruje okolice do 20 KM( ulatniajace sie pyly,zatruta woda gruntowa, itp).
2.Dzalki budowlane,pola w okolicy do 10 km STRACA na rynku do 50% WARTOSCI!!!
W TAKIEJ SYTUACJI POWINNISMY SIE WSZYSCY ZMOBILIZOWAC I STANAC RAZEM MUREM SPRZECIWU . W KONCU CHODZI TU O ZDROWIE NASZE I NASZYCH POKOLEN.NO I O OGROMNE STRATY FINANSOWE

Trafna i logiczna reakcja.

Wasz Region i tak nie ma innej przyszlosci jak ekologiczno - turystyczna.Tak tez wyglada sytuacja we Francji Hiszpani i Niemiec.Wymieraja male wioski w regionach turystycznycz(nadmorskim,gorskim)i przesztalcaja w strefy rekraacji i ekologi natury i turystyki.A jak sie tym ludziom tam zyje finansowo na turystyce,nie trzeba pisac,jedzcie i zobaczcie..Zobaczcie jakie dochody maja te kraje z turystyki. Gory Iserskie sa pieknym terenem i do tego sie nadajacym,ale niestety w Polsce brak tradycji,a takze ludzi wizjonerow i oddanych sprawie.Mieszkam 19 lat w Niemczech i nie wyobrazam sobie takiej sytuacji jaka wyszla z zuzlem w Rebiszewie i takiego burmistrza jak Jasinski.Ta sprawe mozna bardzo latwo zalatwic.Powolac komitet w Obronie i Ochronie Zdrowia i Dobra Narodowego powiadomic wszystkie instytucje zwjazane z tym problemem. Powolac niezalezny bieglych do zbadania wszystkich aspektow technicznych i chemicznych i jezeli bedzie konieczne to z interwencja na szczeblu ministerstw w Warszawie i Uni Europejskiej.Przeciez to Skandal i wstyd przed calym Swiatem, zeby w srodku Europy w panstwie o strukturze demokratycznej dochodzilo do takiego bezprawnego wyniszczania srodowiska z narazeniem zdrowia mieszkancow pobliskich wiosek i miasteczek na rakotworcze odpady.Trzeba sie tu liczyc z tym,ze w takiej ilosci jakiej ten zuzel bedzie przerabiany, moze dojsc do skarzenia srodowiska w obrebie nawet 20 km.A zastanawialiscie sie nad tym, ze wasze mieszkania, domy, pola w takiej sytuacji na ryku nieruchomosci straca okolo 50% wartosci.

POWIADOMIC MINISTERSTWO SRODOWISKA; GREEN PEACE; UNIE EUROPEJSKA; TO SIE TYM DRANIOM WEZMA ZA KARKI !!!!!!

Metale ciężkie, jak kadm i ołów, i ich związki dostają się do atmosfery, wód i gleby jako zanieczyszczenia pochodzące ze ścieków przemysłowych, metalurgicznych, hutniczych, hałd hutniczych, górnictwa, garbarni, transportu samochodowego itp. Nie ma wątpliwości, że ich ewentualny wyciek do wód gruntowych czy głębinowych byłby bardzo niebezpieczny. Oddziaływanie zanieczyszczeń chemicznych powoduje kumulowanie się tych metali ciężkich w roślinach i zwierzętach. Ołów jest trucizną ogólnoustrojową. Ponieważ jest wchłaniany zarówno przez układ oddechowy, błony śluzowe jak i układ pokarmowy może łatwo dostać się do organizmu człowieka i się w nim gromadzić powodując chroniczne zatrucia. Ołów powoduje bóle głowy, obniża koncentrację, działa szkodliwie na układ oddechowy, krwiotwórczy (niszczy hemoglobinę), układ nerwowy , może powodować bezpłodność, choroby nerek i serca, choroby nowotworowe, osteoporozę. Natomiast Kadm jest jednym z najbardziej toksycznych metali ciężkich. Powoduje ostre zatrucia. Wywołuje bóle głowy, wymioty, osteoporozę, niewydolność krążenia, choroby NOWOTWOROWE (płuc, prostaty), choroby nerek i wątroby, niepłodność. Metal ten kumuluje się w organizmie wchłaniany przez błony śluzowe nosa i gardła oraz przez przewód pokarmowy.

Znowu zagrożenie dla Kwieciszowice, Proszowa i Gór Izerski?

Jakiś 10 lat temu mieszkańców z Góry Izerski i okolic walczyli przeciw otwieranie kopalnie w Kwieciszowice. Burmistrz Mirsk nie był zadowolone z tego, ale na końcu grał, ze on robi to co mieszkaniowy chcą.

Zmian w studium gospodarowanie terenie Mirsku był najlepsze ochronienie dla ludzie z Kwieciszowice i Proszowa. Robili zmian w studium, i ludzie mogą spokojne spać. Według burmistrz......

Ale! Co burmistrz teraz mówi do ludzie który chcą kupić dom w Kwieciszowice tam chcą otwierać agroturystka? Czytajcie;

'Szanowna Pani. Zgodnie z umową , że jeszcze w październiku podejmiemy ostateczną decyzję co do transakcji kupna Państwa domu, informujemy, iż rezygnujemy z tej oferty. Robimy to z dużym żalem, jednak do tej decyzji ostatecznie przyczyniła się nasza rozmowa z burmistrzem Jasińskim, który nie pozostawił żadnych złudzeń dotyczących prognoz eksploatacji złóż skalenia Kwieciszowice-Proszowa odkrytych kilkaset metrów od zabudowań. Wcześniejsze starania mieszkańców, o których także i Pani nam mówiła, wstrzymały jedynie wejście inwestora na maksimum kilka lat. To uświadomiło nam, że zamieszkalibyśmy na tykającej bombie zegarowej. Degradacja najbliższej okolicy jest zatem nieunikniona i żadna strefa ochronna nie uratuje tej miejscowości przed potrzebą eksploatacji tego ogromnego złoża surowca skalnego. Niestety. Życzymy Państwu mimo wszystko znalezienia chętnego nabywcy, szkoda bowiem tak pięknego domu, który nas zauroczył i gdzie poczuliśmy się jak u siebie .Pozdrawiamy serdecznie'
Katarzyna i Andrzej N.

Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ruda Śląska/ Zrekultywowano pocynkową hałdę w centrum miasta
A A A Drukuj
Podziel się ▼
Ruda Śląska/ Zrekultywowano pocynkową hałdę w centrum miasta

W czwartek oficjalnie podsumowano projekt, w ramach którego zabezpieczono przed emisją szkodliwych substancji i przekształcono powierzchnię kilkudziesięcioletniej hałdy położonej w centralnej dzielnicy Nowy Bytom, w pobliżu kina Patria.

Jak poinformował PAP Wojciech Grzesiczek z rudzkiego magistratu, hałda przy ul. Niedurnego powstała w XIX wieku, w wyniku działalności cynkowni "Rozamunda", która funkcjonowała do 1937 r. Od tego czasu prawie 2 hektary żużlu, gruzu i wypalonego koksu leżały w centrum miasta. Hałda nie była wcześniej w żaden sposób rekultywowana.

,,Ze składowanych na niej odpadów żużli pocynkowych wydzielały się szkodliwe substancje. W najbliższej okolicy przekroczone były dopuszczalne poziomy zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Mogło to być więc zagrożenie dla zdrowia okolicznych mieszkańców, a szczególnie dzieci, dla których hałda jest miejscem zabaw" - zaznaczył Grzesiczek.

PROTEST PRZECIWKO PRZETWARZANIU I SKŁADOWANIU ODPADÓW

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu
50-153 Wrocław, pl. Powstańców Warszawy 1

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
Delegatura Jelenia Góra
58-500 Jelenia Góra, ul. Warszawska 28

Starostwo Powiatowe Lwówek Śląski Wydział Ochrony Środowiska
59-600 Lwówek Śląski, ul. Wojska Polskiego 25

Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk
59-630 Mirsk, pl. Wolności 39

My, mieszkańcy Sołectw: Rębiszów, Mlądz, Kwieciszowice, Proszowa, Przecznica, Kłopotnica w obszarze których zlokalizowana jest nieczynna kopalnia bazaltu PRI Bazalt S.A., aktualnie "punkt przeładunkowy" milionowych tonaży europejskich odpadów przemysłowych oraz Sołectw: Gierczyn, Kotlina, Krobica, Orłowice (gmina Mirsk) jak i pozostali mieszkańcy i sympatycy Gór i Pogórza Izerskiego

[zezwolenia Starostwa lwóweckiego decyzji Starosty Lwóweckiego z dnia 27 stycznia 2015 r., znak GŚ.6233.17.2014.4, oraz z dnia 20.11.2012 r., znak GS.6233.8.2012.6 udzielającej zezwolenia firmie PPU PRI Bazalt S.A., Rębiszów 200, 59-630 Mirsk na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, magazynowania (składowania), przetwarzania i odzysku odpadów]

Ż Ą D A M Y

Wszczęcia postępowania nakazowego i egzekucji Nakazu natychmiastowego wywiezienia z terenu Rębiszowa hałdy (emiter toksyn) ponad 1000 ton nielegalnie wwiezionych w maju 2014 r., składowanych do dzisiaj w naszej Gminie odpadów niemieckich żużli hutnictwa cynku.
Natychmiastowego wstrzymania decyzją odnośnych władz aktualnej zwózki milionowych tonaży odpadów przemysłowych różnego pochodzenia, różnego stopnia toksyczności, do składowania na terenie PRI Bazalt Rębiszów - co najmniej do czasu opracowania profesjonalnego raportu oddziaływania na środowisko tworzonego przy obszarach Natura2000 w Rębiszowie "punktu przeładunkowego" europejskich odpadów przemysłowych.
Ustalenia przyczyn i winnych szkód przypadków znaczącego zanieczyszczenia I klasy czystości wód (21, 22 X. 2014 rzeka Mrożynka na całej długości w Mlądzu; 27 I. 2015 potok Skitnica w Rębiszowie). Dokonanie oceny, czy zanieczyszczenia Mrożynki i Skitnicy (czekoladowo-mleczna breja) nie skutkują skażeniem wód podskórnych, ujęć wody pitnej (studnie) dla potrzeb gospodarstw przydomowych, hodowli-upraw oraz agroturystyki sołectw: Rębiszów, Mlądz, Kwieciszowice, Proszowa, Przecznica, Kłopotnica. Podanie do publicznej wiadomości- czy wystąpiły, lub czy wyklucza się dalsze oddziaływania mogące być zagrożeniem dla życia, zdrowia ludzi oraz zwierząt - poszkodowanych skutkami zanieczyszczeń rz. Mrożynka (Mlądz - 21.10.2014), potok Skitnica (Rębiszów 27.01.20

na terenie kopalni,w miejscu czerpania wody od lat znajduje sie siedlisko raka szlachetnego-astacus astacus ginaccgo gatunku w europie.Co stanie sie z tymi stawonogami.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.