Andrzej Kępiński nie żyje

Andrzej Kępiński nie żyje

W piątek rano (6 lutego) w Jeleniej Górze w wieku 61 lat zmarł były kilkuletni dziennikarz „Nowin Jeleniogórskich”, socjolog z wykształcenia, autor książek, producent i reżyser filmów dokumentalnych, kawaler Orderu Świętego Stanisława, Andrzej Kępiński.

Urodził się 31 maja 1953 roku w Głuszycy. W latach 70 – tych Andrzej był aktywnym działaczem Klubu Dziennikarzy Studenckich i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, laureatem środowiskowej nagrody „Czerwonej Róży”. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Po pracy publicysty „Nowin Jeleniogórskich” Andrzej pisał w „Wiadomościach Elbląskich”, gdzie był zastępcą redaktora naczelnego, i w tygodniku „Wprost”. Od 1984 roku jako niezależny dziennikarz, tzw. wolny strzelec, współpracował z TVP 1 i TVP 3 oraz z „Rzeczypospolitą” i „Sztandarem Młodych”.

Andrzej Kępiński napisał dwa tomy wydane przez SW Czytelnik „Kto jest kim w Polsce – inaczej” (1985 i 1986) i „Inaczej – kto jest kim w Polsce” z 1989 roku (AP Czas). Jest autorem trylogii, w której udowodnił, że Wielki Mistrz Julian Nowina Sokolnicki to konstytucyjny prezydent II RP działający na uchodźstwie. Andrzej był producentem wideoklipów i muzyki – płyt „Apokalipsa” i „Krzysztopór” W. Jasińskiego i płyty grupy „Guliwer” pn. „Pod włos”. Bogata, od 1992 do 2007 roku, jest filmografia Andrzeja jako producenta, scenarzysty i reżysera, m. in. filmu „Tron na Ukrainie”. Pełne jego pokazy (120 minut), odbyły się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Lew we Lwowie i w kinie Zhovten w Kijowie. Od 2001 roku Andrzej Kępiński relacjonował społeczne i polityczne przemiany na Ukrainie. Z jego inspiracji zawiązała się grupa organizująca Polsko – Ukraiński Wędrujący Festiwal Filmowy Bo! Od 2012 roku Andrzej był członkiem prezydium Kongresu Mediów Niezależnych. Pomysłodawca i współtwórca muzycznej bajki „Smog Deszcz”, autor filmu „Nikt”. Od 2003 roku współwydawca strony internetowej Dolnośląskiej Agencji Informacyjnej.

Na zdjęciu Roberta Bogusłowicza z grudnia 2014 roku w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna, jednym z ostatnich zmarłego, Andrzej Kępiński został uwieczniony jako uczestnik IX Karkonoskiej Integracyjnej Wigilii Literackiej.

Komentarze (12)

Dwa dni temu spotkałem go na ulicy...

Łączyła nas wieloletnia współpraca w poznańskim Klubie Dziennikarzy Studenckich. A co to były za czasy. Andrzeju spoczywaj w Pokoju.

[*]

Jego sposób widzenia otaczającego nas świata nie był mi bliski, ale żal! Żal człowieka - po prostu Go żal! Cześć Jego pamięci!!!

a o PZPR nie nalezał? d

Widziałem go we wtorek, miał grać z nami w piłkę, ale odpuścił sobie tą grę, przyszedł przywitać się a w sumie zarazem pożegnać [*]

Rzeczpospolita- narzędnik: Rzecząpospolita lub Rzeczpospolitą, jedyny przypadek oprócz mianownika, w którym nie można użyć y w środku, a nawet gdyby jest to forma na oficjalne sytuacje, uroczyste przemowy i nie dotyczy raczej tytułu prasowego tylko określenia państwa o ustroju republikańskim.

wiadomo kiedy pogrzeb i gdzie ??

wiadomo kiedy pogrzeb i gdzie ??

wiadomo kiedy pogrzeb i gdzie ??

Pogrzeb Andrzeja odbędzie się 13 lutego o godz. 13 w Kamiennej Górze w kaplicy na starym cmentarzu.

wie ktoś może z jakiego powodu zmarł Pan Kępiński? szukałem po necie ale ani jednej wzmianki... dziwne...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.