Bardzo drogie holowanie

Bardzo drogie holowanie

Jeleniogórscy radni na ostatniej sesji ustalili stawki opłat, jakie w 2019 roku będą musieli ponieść właściciele pojazdów, usuniętych z dróg i chodników, bo były źle zaparkowane lub kierowca popełnił inne, skutkujące odholowaniem wykroczenie. Uchwalono, że za odholowanie samochodu o masie do 3,5 tony trzeba będzie zapłacić 494 zł. Dodatkowo właściciel auta będzie musiał zapłacić 10 zł za każdy dzień przechowywania pojazdu na parkingu. I o ile stawka za parkowanie nie budzi wątpliwości, to opłata za holowanie wydaje się stanowczo zbyt wysoka.

Nie jest zwykle kwestią sporną samo usunięcie pojazdu, najczęściej zaparkowanego w sposób rzeczywiście zagrażający innym użytkownikom dróg (lub uniemożliwiający z nich korzystanie). Trzeba też uczciwie dodać, że np. w Jeleniej Górze stosowne służby – policja, straż miejska, straż graniczna -  są wstrzemięźliwe w wykorzystywaniu uprawnień (raptem kilkadziesiąt odholowań rocznie – według informacji straży miejskiej - to jak na prawie 100 tysięczne miasto, niewiele).

Zdziwienie za to budzi cena takiej usługi. Właściciel samochodu osobowego zanim go odbierze musi uiścić minimum 504 zł (494 zł odholowanie i 10 zł koszt parkingu). To maksymalna stawka holowania jaką dopuszcza stosowne, ministerialne rozporządzenie. Tyle, że w ubiegłym roku w wielu miastach (m.in. we Wrocławiu) sądy administracyjne – zazwyczaj na wniosek prokuratury – orzekały nieważność takich uchwał. Stawka nie może być bowiem ustalona arbitralnie, ale musi wynikać z rzeczywistych kosztów.

„Organ samorządu. podejmując uchwałę w sprawie w/w stawek powinien kierować się potrzebą sprawnej realizacji tych zadań oraz kosztami usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze swojego powiatu. (…) Aby móc skontrolować, czy uchwała w tej sprawie została podjęta prawidłowo, organ musi ją szczegółowo uzasadnić, wskazując jakie dane zostały wzięte pod uwagę, przy ustaleniu tej wysokości.” Ponadto w/w stawki muszą pozostawać w relacji do rzeczywistych stawek rynkowych utrzymujących się na obszarze danej jednostki samorządowej - to fragment uzasadnienia sądu administracyjnego w Gorzowie.    

Bo też, że odtransportowanie pojazdu nie jest dla kierowcy karą (tę załatwiają mandaty i punkty karne nakładane przez funkcjonariuszy), a jedynie najzwyklejszą usługą, za które cena nie może być rażąco wysoka.

Ile wynoszą stawki rynkowe w Jeleniej Górze? Zadzwoniliśmy do firmy świadczącej usługi holownicze z pytaniem za ile przewieźliby nam unieruchomiony samochód na bodaj najdłuższej  trasie w Jeleniej Górze - z Jagniątkowa na Zabobrze – kosztowałoby to 150 – 175 zł. Koszt przewozu na parking miejski właściwie z każdego miejsca w Jeleniej Górze  wyniósłby ok. 100 zł. To trzy razy mniej niż stawka uchwalona przez radnych.

Naczelnik Wydziału Informatyki i Obsługi Technicznej Tomasz Dumycz (ten wydział przygotowywał uchwałę) zapewnia, że stawki za holowanie odpowiadają rzeczywistym kosztom ponoszonym przez miasto.

- W ubiegłym roku uchwała także określała maksymalne stawki i nadzór, badając ją, nie zakwestionował ich wysokości. Stawka za holowanie wynika z kosztów określonych przez usługodawcę, którym jest spółka miejska. I są to koszty rzeczywiste, bo takie same stawki proponowali wcześniej usługodawcy komercyjni, którzy stawali do przetargu, zanim powierzyliśmy to zadanie spółce miejskiej – mówi.

Na uwagę, że komercyjny koszt takiej usługi to ledwie nieco ponad 100 zł (a w spółce miejskiej oferującej holowanie ciężkim sprzętem ten koszt wynosi ok. 200 zł) naczelnik tłumaczy, że wyższa stawka wynika ze zobowiązania wykonawcy do gotowości i usunięcia pojazdu w ciągu pół godziny.

Trudno zaakceptować te argumenty, bo trzeba byłoby się zgodzić z tezą, że gotowość  jest trzy razy droższa od samej usługi (a skądinąd spółka i tak działa w trybie całodobowym). Warto też zauważyć, że w znacznie większym Wrocławiu koszt holowania to tylko 300 zł. Wymusił to w ubiegłym roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wrocławską uchwałę o zastosowaniu maksymalnych stawek. Może więc warto by także jeleniogórską uchwałę ocenił wymiar sprawiedliwości.    

Komentarze (30)

Biznes musi się kręcić,
Ciekawe jakie jest kryterium wyboru firmy obsługujących takie zdarzenia.
Wnioskować można, że nie najniższa cena. A inne „dobre” wytyczne.

500 złotych to ok 10% wartości starego auta. Może wprowadzić odgórnie koszt holowania w wysokości 10% holowanego auta?

Z czegoś te koszty wynikają, jak znam niektórych holujących to do prasy 100-150zł a do przetargu to 500.

Koszt 150 zł?? Jeśli pojazd jest źle zaparkowany to i pewnie może mieć zaciągnięty ręczny, włączony bieg, itd itd a to już wzrasta cena. A co jeśli dodatkowo jest w rowie... ? Może i 500 to dużo jak na seicento, ale nie mogą ustalić cennika do każdego auta w różnych warunkach... nikt by się w tym nie połapał...

Bardzo dobrze, powinno byc nawet 1000 zlotych. Im wyzsza kwota tym wieksze prawdopodobienstwo, ze taki wlasciciel odholowywaneganego pojazdu wezmie sobie do serca przepisy ruchu drogowego i zapamieta je na dluzej.Jest wielu pajacykow za kolkiem, ktorzy parkuja gdzie im sie podoba; przejscia dla pieszych, chodniki, drogi ppoz, bramy wjazdowe, tereny zielone, miejsca wylaczone z ruchu etc.. Holowniki firm powinny stac w centrum i na kazda informacje od sluzb usuwac zle zaparkowane auta w jak najkrotszym czasie.W Europie Zachodniej(Niemcy,Holandia) dzialaja specjalne komorki sluzb,ktore zajmuja sie stricte problemami zwiazanymi ze zlym parkowaniem i nikt nie dyskutuje. Polaczki lubia popelniac wykroczenia, zgrywac cwaniakow, ale nie potrafia z godnoscia poniesc konsekwencji. Zawsze winne sa sluzby, wszystko dookola tylko nie my;)..'

Od karania są mandaty i punkty karne a nie koszty odholowania, na których zarabiają "znajomi królika"

polaczek pajacu to cie zrobił..

DURA LEX -SED LEX. A niektórym mistrzom parkowania zleciłbym parkowanie i przewóz ich bolidów do, np. Puszczy Białowieszczańskiej. Może koszt tej podróży włączyłby u nich myślenie i stosowanie się do ustalonych przepisów z zakresu ruchu drogowego.Potwierdza się zasada, że im niższa kara tym mniejsza jej skuteczność.

A gdzie jest Puszcza Białowieszczańska? Wiem gdzie jest Białowieska :) Tam akurat nie bardzo można parkować. ..

Anonimbbbbbbbb - nie załapałeś! Obejrzyj na YouTube Kabaret Dudek w skeczu "Sęk", to się dowiesz gdzie jest "Puszcza Białowieszczańska".:))

Jak to gdzie? Tam gdzie odwozi sié bolidy parkujáce na chodnikach. Nie masz takiego to nie wiesz.

A czego wy spodziewaliscie sie od rozbestwionej PO PSL SLD to zachlanna i pazerna klika.

O, widzę, że dzisiaj było bzykanko! Tyłek już nie boli?

Cymbały stawiające swoje wozy byle jak powinni płacić wysokie kary. Jedynie kary mogą wyplenić patologię drogową. A rada miejska niech się jeszcze weźmie za tych co po deptaku jeżdżą a nie powinni.

Zróbcie parkingi a później wymagajcie. Parkowanie płatne przy krawężniku ulicy, która jest dobrem narodowym też nie powinno mieć miejsca. Takie jest moje zdanie, a każdy może mieć inne.

Kupisz helikopter i będziesz się domagał lądowiska?

Bardzo dobrze. Takie odholowanie musi byc maksymalnie drogie aby zniechecac do takich działan.za 100pln to bym wolał podjechac pod teatr zostawic na srodku uli Wojska Polskiego i pojsc na spektakl.
Niewiele drożej niż taxi

Co z autami na Ogińskiego koło przychodni Zabobrze. Codziennie samochodny stoją na zakazie oraz na pasach a straż miejska oraz policja nawet przejeżdżając udają, że nie widzą problemu. Ciekawe czy auta będą odholowywane? ... Niech Rada zajmie się lepiej Strażą i nie dopełnianiem przez nich obowiązków.

Najfajniejszy jest fragment po trawniku, nieopodal pawilonu "Krawcowa". Mimo zakazu codziennie ktoś tam parkuje, szczególnie kurierzy. A wjazd do nowego Santadera jest koszmarem - stale tam wyjeżdżają auta pod prąd, a jest tam znak informujący, że jest to droga jednokierunkowa.

jak dla mnie może być i 5000zł

bardzo dobrze. Super. Niech się k****ni uczą znaków. A jak nie ma miejsca to jadę dalej...proste a nie staję na przejściu dla pieszych czy ludziom w klatce schodowej

Nie stać 2 zł za parking to niech płaci jeden z drugim.

Wan niewonicy bedzie pasowalo jak zatwierdza,ze moga sobie pobzykac wasze kobitki. Od to takie zalety bycia niewolnikiem.

Najlepsza praca w marketach i bezpłatne parkingi. A Te oszołomy jeszcze zamknęły je w niedziele.

No cóż - Jelenia Góra. Sami sobie wybieraliśmy. Urzędnicy albo przekupni albo dogadali się z wykonawcą. Wcześniej okradali nas na książeczki do pojazdów po 400 zł. Teraz za holowanie.

PO-PSL-SD to potrafi tylko doic kase. To pazerna i zachlanna kasta nadzwyczana.

PO-PSL-SD to potrafi tylko doic kase. To pazerna i zachlanna kasta nadzwyczana.

O masz, magda kolejna przedstawicielka dojnej zmiany zabrała głos na temat dojenia kasy.

Przepisy ruchu drogowego wyraźnie określają, że parkowanie pojazdów dozwolone jest w odległości nie mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, a bezkarne cymbały wyznaczyły je w odległościach mniejszych od 3 metrów !!! (choćby na skrzyżowaniu ul. Klonowica z ul Okrzei i ul. Pocztowej z ul. Boh. Getta) kosztem bezpieczeństwa pieszych i kierujących.Ta wizja"trzepania kasioy" za uzyskane w bezprawny sposób dodatkowe, płatne miejsca parkingowe, przeczy kulturze prawnej tych "wynalazców" i ich "trosce" o dobro społeczeństwa,za co im przecież płacimy.

Jestem zbulwersowany artykułem. Tytuł powinien brzmieć "Bardzo tanie holowanie". Chodzę po mieście i nie wiem co kierowca ma nawiwijać by być holowanym. Wina musi być bardzo bardzo duża. A wyobraźmy sobie, że np. taki dzban utrudnia wyjazd. Ktoś musi z mundurowych przyjechać, pewnie robią jakieś zdjęcie bo przecież w Polsce sami niewinni. Pewnie czekają aż kierowca przyjdzie a ten gapi się za firany i czeka aż pojadą. No i gdzieś tak po godzinie wzywają holownik. Wiem bo sam takiego dzbana uczyłem parkować - zastawiał wyjazd. Jak przyjechał holownik to dzban schodzi i łaskawie płaci mandat. I takie coś ma być za 100 zł? W życiu!!!! Redaktor powinien brać pod uwagę czyny i krzywdę innych a bierze bezkarność winowajców.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.