Bieg Piastów: Piętnastka klasykiem dla czeskiej pary

Czesi Jiri Rocarek i Alena Boudikova razem wystartowali, razem wygrali, razem powalczą jeszcze w Biegu Piastów w niedzielę. Dziś byli bezkonkurencyjni w biegu na 15 km techniką klasyczną. Ukończyło go 1167 osób.

- Przez pięć kilometrów biegłem razem z rywalami, ale potem na podbiegu oderwałem się, zdobyłem przewagę i sam podążałem do mety – mówił Jiri Rocarek. - Trasa jest znakomita, świetnie przygotowana!

Pierwsza wśród kobiet była 28-latka Adela Boudikova, dla której – podobnie, jak dla Rocarka – piątkowe zawody były jednym z ostatnich testów przed startem w Biegu Wazów w Szwecji na dystansie 90 km. - Jestem bardzo zadowolona, choć nie miałam czasu, by testować tutaj narty. Trasa jest świetna!

Zwycięstwo 31-letniego Jiriego Rocarka nie jest niespodzianką. W tym sezonie wygrał już bieg na 25 km klasykiem odbywający się w ramach Jizerskiej Padesatki. Pierwsze miejsce zajął także w trakcie Bedrichovskiej 30.

Uczestnicy biegu na 15 km klasykiem docierali do mety przez ponad 3 godziny. Niespełna 80 minut potrzebował na to Walter Judka – jedyny zawodnik, które uczestniczył we wszystkich edycjach Biegu Piastów od 1976 roku. Na mecie był zmęczony, ale bardzo szczęśliwy.

- Trasa bardzo fajna, miejscami narta łapała śnieg, bo był bardzo puszysty, ale poza tym nie było żadnych utrudnień, można było biec na pełnej szybkości – komentował na mecie 67-letni ultramaratończyk Andrzej Gościej.

- Dla mnie sztuką jest dobre posmarowanie – opowiadał Mariusz Gołąbek ze Stargardu Gdańskiego, startujący w grupie osób z dysfunkcją wzroku. - Miałem posmarowane narty kiepawo, na zjazdach musiałem pchać...

- Jestem przeszczęśliwa, że tu jestem! - Krystyna Agudalska, lat 64, z Kowar. - Wspaniały bieg. Choć mój dystans to 25 kilometrów. Piętnastkę biegłam pierwszy raz.

Jacek Nagier z Wrocławia dotarł do metę z dwoma połamanymi kijami. - Skusiło mnie, by wymienić kije, bo skoro narty i buty zmieniłem... - tłumaczył za metą - Ostro pracuję rękami. Kije tego nie wytrzymały. Jeden rozwalił się na półmetku, drugi dalej. Ręce sobie pokłółem, bo to węgiel, ale jakoś sobie poradziłem i na mecie jestem!

W sobotę w ramach 39. Biegu Piastów główna konkurencja z udziałem wielu renomowanych biegaczy i debiut tych zawodów w FIS Marathon Cup. Dziś nie startowali.