Bolid robił wrażenie

Bolid robił wrażenie

Bolida klasy Formula Student prezentowano wczoraj przed wejściem do Parku Zdrojowego w Cieplicach. Okazała maszyna wzbudzała spore zainteresowanie. Przez kilka godzin bolida obejrzało kilkaset osób. Marcin, student Politechniki Wrocławskiej, ciekawie opowiadał o tej wyjątkowej maszynie i o swojej przygodzie związanej z działalnością w PWr Racing Team (koło naukowe Politechniki).

Prezentowany bolid przyspiesza do 100 km/godz. w trzy sekundy. Jego masa to 195 kg, moc 85 KM. Prędkość maksymalna (ograniczona przełożeniami) – 140 km/godz. Budowa maszyny to wydatek około 1,2 mln zł (oczywiście możliwa była dzięki sponsorom współpracującym z Politechnika Wrocławską). Studenci z PWR Racing Team co roku przygotowują nowy bolid na zawody Formula Student. Realizują w ten sposób swoją pasję motoryzacyjną, ale też poddają się emocjonującej rywalizacji z innymi akademickimi ośrodkami z różnych krajów. - My tutaj spotykamy się z technologią z F1. To niezwykła okazja do rozwoju i znalezienia potem pracy w tej wyjątkowej branży. Dzięki takiej aktywności jest możliwość połączenia wiedzy teoretycznej z praktyką. Przy różnych okazjach spotykamy się i rozmawiamy ze specjalistami z najlepszych światowych marek motoryzacyjnych jak Audi, Porsche, Ferrari – mówi Marcin, student PWr.

Zawody odbywają się na torach całego świata. Studenci z wrocławskiego ośrodka ograniczają się raczej do startu w Europie, choć w tym roku wybierają się także na zawody do USA. Na wyścigach Formula Student bolidy i kierowcy oceniani są w dwóch konkurencjach – statycznych i dynamicznych. Projekt jest oceniany pod względem inżynieryjnym, kosztorysowym i biznesowym. Na torze sprawdzane jest przyspieszenie bolida (od 0 do 75 m).Oceniana jest też jazda po torze w kształcie ósemki (sprawdzanie jak maszyna zachowuje się na zakrętach), przejazd na czas. W wyścigu głównym samochód musi pokonać 22 km (w połowie zmiana kierowcy). - Ta konkurencja obnaża wszelkie niedostatki. Weryfikowana jest niezawodność i wytrzymałość samochodu, ale i kierowcy. Samochód nie jest klasyfikowany nie tylko przy większej awarii, ale nawet wtedy, gdy odpadnie choćby naklejka. Wyścig główny pozwala też poddać ocenie ekonomię bolida czyli spalanie – opowiada Marcin. Noty z poszczególnych konkurencji są sumowane i to daje podstawę do ułożenia ostatecznej klasyfikacji. Prezentowanym w Cieplicach bolidem studenci wygrali w 2017 r. edycję zawodów we Włoszech.
- Kilku członków zespołu biorących udział w przygotowaniu tego bolida to absolwenci naszego liceum. My od dawna współpracujemy z Politechniką, nasi uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców, a nauczyciele uczestniczą w konferencjach i szkoleniach - mówi Zuzanna Czekała-Mukalled, nauczycielka fizyki z II LO im Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

DSC_5598.jpg
DSC_5600.jpg
DSC_5605.jpg
DSC_5609.jpg
DSC_5611.jpg
DSC_5614.jpg
DSC_5619.jpg
DSC_5627.jpg
DSC_5630.jpg
DSC_5639.jpg
DSC_5645.jpg
DSC_5649.jpg
DSC_5656.jpg

Komentarze (5)

"bolida obejrzało kilkaset osób Marcin, student Politechniki Wrocławskiej" - kropki, to w dalszym ciągu nowość dla niektórych...

Szok, czytają komentarze i poprawiają!

Szokiem jest to, że dziennikarz !!!!!ma problemy z interpunkcją...

Fajny

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.