Budżet jest, zgody nie ma

Budżet jest, zgody nie ma

Tak najkrócej można podsumować to, co działo się na środowej (17 stycznia) sesji rady miejskiej w Jeleniej Górze. Po ponad sześciogodzinnych obradach radni przyjęli budżet na 2018 rok i to w takim kształcie, w jakim zaproponował go prezydent Marcin Zawiła. – Odpowiedzialność za miasto wzięła górę – skomentował sam zainteresowany.

Na sesję przyszło kilkudziesięciu nauczycieli i pracowników oświaty, którzy zaniepokojeni byli 10-milionowym niedoborem na oświatę w projekcie planu finansowego. Wielu z nich wyszło w trakcie żmudnych obrad. Była też kilkuosobowa grupa działaczy Komitetu Obrony Demokracji.

Prezydent Marcin Zawiła w swoim wystąpieniu zapewniał, że nie ma obawy o finanse oświaty, gdyż co roku występuje niedobór i jest on później kompensowany zmianami w budżecie. – Takich zmian w trakcie roku jest kilkanaście, albo i kilkadziesiąt – mówił. Dodał też, że nie jest to sytuacja nadzwyczajna, gdyż podobnie było i w poprzednich latach. Szczegółowo podała to skarbnik miasta Janina Nadolska. Prezydent zapewniał nauczycieli, że nie zabraknie pieniędzy na wypłaty. Potem odniósł się do 21 punktów, które radni opozycji przedstawili jako warunki przyjęcia planu finansowego. Zaproponował przyjęcie tylko tych drobnych, które nie powodowały konieczności wprowadzania zmian w budżecie.


Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Łojek zgłosił dwie poprawki. Pierwsza to wspomniane 10 milionów złotych na pokrycie niedoboru w oświacie. Skąd pieniądze? Radny zaproponował zwiększenie przewidywanych dochodów ze sprzedaży majątku o 10 milionów i przesunięcie 2 milionów z rezerwy celowej na oświatę. Druga propozycja to anonsowane wcześniej przez radnego Rafała Piotra Szymańskiego wykreślenie z projektu budżetu remontu zameczku na Zabobrzu. W projekcie budżetu było na to zarezerwowane 1,566 mln złotych ze środków własnych. Te pieniądze I. Łojek chciał przeznaczyć na budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż SP nr 11, wykonanie dokumentacji projektowej budowy sali gimnastycznej przy SP nr 8, uzbrojenie terenów budowlanych w dzielnicy centralnej i sporządzenie projektu budowy nowoczesnego centrum kultury na Zabobrzu.
Na wykreślenie punktu o remoncie zameczku nie zgadzał się Marcin Zawiła. Podkreślał, że po odwołaniu miasta projekt będzie oceniony ponownie przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów i choć teraz nie ma już środków w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowiska to niewykluczone, że wkrótce będą.


Po długiej i momentami mocno emocjonalnej dyskusji, poprawki nie zostały przyjęte. Przeszła jedynie ta, zaproponowana przez Alicję Dusińską z obozu prezydenta. Chciała ona likwidacji dwumilionowej rezerwy celowej i przeznaczenia tych pieniędzy na dwa inne zadania.
W decydującym głosowaniu, dotyczącym przyjęcia uchwały budżetowej, 12 radnych było za a 11 przeciw. Decydujący okazał się głos radnego Zbigniewa Ładzińskiego, który w grudniu wstrzymał się. To wówczas spowodowało, że był remis po 11 i budżet nie przeszedł. Teraz radny był za. Kto jeszcze głosował za budżetem? Radni: Anna Bałkowska, Wojciech Chadży, Alicja Dusińska, Stanisław Dziedzic, Miłosz Kamiński, Krzysztof Kroczak, Józef Kusiak, Robert Obaz, Konrad Sikora, Bożena Wachowicz-Makieła, Danuta Wójcik. Przeciw byli: Dawid Jezierski, Oliwer Kubicki, Ireneusz Łojek, Piotr Miedziński, Anna Maria Ragiel, Józef Rypiński, Józef Sarzyński, Alicja Szklarska, Rafał Piotr Szymański, Leszek Wrotniewski, Janina Ziętek.


– Chcieliśmy stworzyć rezerwę na oświatę. Niestety, wniosek upadł i tej rezerwy nie będzie – podsumował Ireneusz Łojek. – Już w poprzednich latach negatywnie ocenialiśmy budżet zaznaczając, że jest za mało inwestycji i że grozi to kumulacją tych inwestycji w ostatnim roku. Tak się stało. A to powoduje, że będzie problem z pozyskaniem środków zewnętrznych na dofinansowanie, co już ma miejsce. Po drugie, koszty tych zadań mogą być wyższe, co widać po inwestycjach, realizowanych przez inne samorządy. Może więc zdarzyć się, że trzeba będzie dokładać pieniądze.
– Odpowiedzialność za miasto wzięła górę – skomentował z kolei prezydent Marcin Zawiła. – Wracamy na normalne drogi funkcjonowania. Dotacje dla organizacji pozarządowych, pieniądze na zabytku, zostaną uruchomione.
Zapewnił też, że będzie konsekwentnie realizował 10 punktów z listy radnych, do których się zobowiązał. Pytany o to, czy budżet nie mógł przejść już w grudniu, odpowiedział: myślę, że najgorsze wzory polityki centralnej schodzą do Jeleniej Góry.

IMG_7173.JPG
IMG_7180.JPG
IMG_7184.JPG
IMG_7188.JPG
IMG_7193.JPG
IMG_7198.JPG
IMG_7215.JPG
IMG_7225.JPG
IMG_7233.JPG
IMG_7239.JPG
IMG_7240.JPG
IMG_7241.JPG
IMG_7252.JPG
IMG_7257.JPG
IMG_7259.JPG
IMG_7262.JPG
IMG_7269.JPG
IMG_7276.JPG
IMG_7305.JPG

Komentarze (35)

Żenujące widowisko. Wystąpienia Panów Łojka i Szymańskiego żenujące a Pana Kubickiego karygodne. Bardzo dobrze pojechał ich Pan Paczóski.

No to bierzcie się teraz za remont zameczku! I to już! A jak zabraknie na oświatę to niech się Zawiła z Łużniakiem, Paczóskim i 12 jaśnie oświeconymi radnymi składają!

Kaflik uciekaj! Jesteś żałosny. Nic nie potrafisz i z każdym się kłócisz! Żałosny typ

Gdybyś się choć odrobinę zainteresował rzeczywistym stanem oświaty w Jeleniej Górze, wiedziałbyś, że o ile nie brakuje pieniędzy na żadne pensje, tak szkoły nie mają za co kupić papieru toaletowego, mydła do rąk, często nawet kredy czy markerów do tablicy. A od kilku lat nauczyciele mają ograniczone możliwości kserowania i drukowania w szkole, gdzie zazwyczaj i tak nie ma w nich tuszu/tonera. Kilka razy brakowało nawet pieniędzy na wyjazd dzieciaków na konkurs do innego miasta - była zrzutka na wynajęcie busa.

W pełni się z Panem zgadzam. Ten budżet został przygotowany źle i bez pomysłu na rozwój Jeleniej Góry. Tu przypomnę Definicję rozwoju lokalnego "Rozwój lokalny to kompleks przeobrażeń jakościowych dotyczących danego obszaru, a odnoszący się do poziomu życia ludności oraz warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych". Pytam czy mamy dobrze zaplanowaną obwodnicę, czy tylko założenie nic nie roblismy 8 lat to na szybcika coś zrobimy. Czy mamy dobrze zorganizowaną oświatę, zreformowaną kulturę, infrastruktura drogowa Jeleniej Góry która jest wyremontowana, czy wreszcie mamy obiekty sportowe, które przyciągną drużyny sportowe na zgrupowania. I wreszcie gdzie mamy port lotniczy, który nam obiecywano w 2014 roku. Przepraszam że tak się rozpisałem pod Pana Komentarzem ale krew mi się wzburzyła jak oglądałem Prezydentów, którzy z uporem maniaka wmawiali nam, że ten budżet jest cudowny. Pozdrawiam Pana serdecznie.

Potwierdzam.
Pan Kubicki to jedna wielka żenada. Jak tak zanalizować to mówił też o swojej historii. Sam przecież nie osiągnął by wiele gdyby nie nominacja z ramienia partii, to samo z panem Łojkiem, menadżer - leśnik i z wieloma innymi nominatami partyjnymi.

No tak, w PiS to wybitni fachowcy od wszystkiego. Przykładem jest radny Kubicki, który wcześniej robił za przewodnika a po wygranej PiS ujawniła sie w nim wszechstronna wiedza techniczna. Udziela się obecnie za ciężkie nasze pieniądze w 4-ch spółkach państwowych, spółki różnią sie mocno zakresem wykonywanych prac. I gwoli Boga to nie jeden Kubicki powinien tyrać ale 4-ch fachowców z prawdziwego zdarzenia. Ciężar obowiązków jakie spadły na wątłe barki Kubickiego, nie załamały go. Wykrzesał z siebie resztę sił i pełni w dalszym ciągu obowiązki radnego, szkodząc na ile to możliwe naszemu miastu.

Zastanawiające! Najpierw PiS robi bałagan w oświacie, bez zapewniania w budżecie centralnym na to kosztów a potem usiłuje wcisnąć miastom, gminom coś co dotyczy bałaganu w rządzie, a nie w gminach!
Z tego co wiem to na pensje dla pracowników oświaty choćby nie wiem jak durne działania wymyśli minister oświaty z PiS to zawsze środków starczy! Może nie starczy ale zostaną wypłacone.
Co do radnego Kubickiego! W tym rządzie musi być dużo luzu skoro taki "zapracowany" personel ministerialny pana Jakiego może w każdej chwili rzucić wszystko i być w Jeleniej Górze.

Miał obowiązek to przyjechał. Takie sesje jak ta nie zdarzają się codziennie. Po co takie *************** się ?

Poza wszystkim! Jakiż musi być podział w tzw. lewicy jeżeli człowiek ze wszechmiar utożsamiający się wcześniej z lewicą trzyma z PiS. Bardzo ceniłem i lubiłem Józefa Sarzyńskiego za jego wiedzę i rzeczywistą troskę o miasto. Muszę się z nim spotkać i pogadać co się stało, że swą racjonalność spojrzenia na sprawy miasta zatracił!?!

Popieram. Sarzyński spisiał i skończy jak Miller po mezaliansie z Samoobroną. Jeździł po miastach i przepraszał za zaćmienie umysłu.

,, za naszych czasow to bylo inaczej,a teraz jest inaczej.Na stare lata ludzie zaczynaj chodzic do Kosciola,bo moga nie dostac sie do Nieba

,, Panie Kazimierzu,za naszych czasow to bylo inaczej,a teraz jest inaczej.Na stare lata ludzie zaczynaj chodzic do Kosciola,bo moga nie dostac sie do Nieba

Kubicki ma ogromne, ogromniaste Ego... Przez kilka minut wygłaszał tezy, ktore miały udowodnić jego olbrzymią mądrość. Nikt nie uwierzył... sory, on wierzy. Ech...

Ty za to masz malutkie

Stul pysk!

Powiem więcej. On sam jest przeświadczony o swoim geniuszu, który jest tak wielki, że sam go nie jest w stanie ogarnąć.

Szacunek dla 12 radnych, którzy głosowali za przyjęciem budżetu.
Wyrazy szczerej niechęci dla tych, którzy w imię partyjnych zagrywek lub prywaty postanowili do upadłego działać na szkodę mieszkańców.
Na wyborach będziemy pamiętać i o jednych, i o drugich.

Nad radnymi zadymiarzami należy spuścić zasłonę milczenia a podziękować Tym którym zależy na Jeleniej Górze i wspierają Prezydenta.

A ja mam dziwne przeczucie, że sprawa tego jednego głosu była przedmiotem "różnistych" zabiegów i to raczej pod dywanem. Ktoś, coś, komuś obiecał, albo i nie obiecał i dlatego ta cała heca tak się zakończyła.
Ogłaszam rozpoczęcie kampanii do samorządu Jeleniej Góry !!!

Nie ma nic darmo,za poklepanie po plecach nie zmienia się zdania.A propo kampanii wyborczej to rozpoczęła się z chwilą roszad Wrotniewskiego i Szarzyńskiego.Zauwazyc też można wzmożoną aktywność zmobilizowanych oddziałów KOD.To debatę o budżecie organizują,bilbordy wywieszają,na forach NJ i j..ki hejtuja..Też chyba grunt pod listy wyborcze sobie szykują.

Nie potrafisz nawet poprawnie napisać nazwiska Sarzyńskiego a prujesz się jak stara k... Masz kompleksik na punkcie KODu, ale to można wyleczyć, parchu.

Czerwoni POparli Zawilca.

A ciemny lud wyborczy poparł kogo trzeba.

Ciekawe ile kosztował prezydenta a poniekąd nas głosowanie za przez radnego Ładzinskiego.Po komentarzach widać pełną mobilizacje klakierów ratuszowych.Szkoda kolejnego straconego roku i utopionych pieniędzy w zamkowej ruinie.Mozna je było rozsądniej wydać

Co wy z tym Kubickim! Powiedział prawdę, a tu na forum wielkie ujadanie .Do wyborów jeszcze daleka droga... Liczenie, że młodzi pracują we Wrocku i nie będą brać udziału w głosowaniu w mieście, a stara sprawdzona gwardia zagłosuje i nadal będzie się kręcić. Może okazać się, że jednak zagłosują i wygra formacja Kukiz z PiS i co wtedy - rewolucja w kotlinie !

kazimierzp | 17 stycznia, 2018 - 20:15 piłes cos człowieku bo bredzisz????

To teraz zacznie się zadłużanie miasta. Ale kto by się tym przejmował, przecież wybory w tym roku są więc platfusów i całego tego lewackiego cwaniactwa nie interesuje co dalej będzie.

Fatalne wrażenie sprawia wśród dresowców radna Szklarska. Z uśmieszkiem na twarzy. Uśmieszek w zamiarze pewnie ma skrywać jej wielkie możliwości intelektualne? Czy ta dama zabrała kiedykolwiek głos na jakikolwiek temat? Jak to się stało, ze ta milcząca zawzięcie pani przekonała do siebie wyborców? Widać, że starczyło radnej energii na wybory i wówczas całkowicie sie wypaliła.

skoro pan prezydent informuje, że w oświacie od kilku
lat brakuje pieniędzy i nic w tym kierunku nie działa
a panowie radni chcą dalej dokładać i też nie chcą coś poprawić to jak może być dobrze.
W tamtym roku wykaz oszczędności i pomoc zaproponowały związki zawodowe i księgowi szkół ,ale po co coś zmieniać, a na koniec roku znowu wrócimy
do tego samego tematu

Uchwalony budzet w takim kształcie oznacza jedno .Marazm stagnację i przetrwanie do wyborów.W dalszym ciągu brak reorganizacji i optymalizacji podległych spółek i placówek .Nie do końca właściwe inwestycje w zasadzie brak inwestycji rozwojowych.W głosowaniu widać znów kierowanie się interesem wąskiej grupy a nie tym jak ma wyglądać miasto za 10 czy 20 lat.

Panu Prezydentowi - serdeczne gratulacje za skuteczne doprowadzenie do normalnego funkcjonowania miasta.
11 radnym pro - szacunek za odpowiedzialną postawę. Radnemu Ładzińskiemu - życzenia, aby w przyszłości nieco szybciej udawał się po rozum do głowy.
11 radnym kontra - ludziska, ogarnijcie się...

Ile można razy zmieniać partię?Zapytajcie aktywiste partyjnego towarzysza Józefa.Wiedza a honor,godność i przyzwoitość nie zawsze w parze chodżą.No i działania rzeczywiste.Co zrobił dobrego bedąc wickiem.? Żal przewodniczącego rady.Nie teń koń .

Niektórzy mówią, że wystarczy nie kraść....

Zgadza się, wszak obsadzanie wszelkich możliwych stanowisk swoimi pociotkami jak poprzednicy oraz nadawanie sobie nawzajem gigantycznych premii i nagród to formalnie nie kradzież.
Nie wiem co gorsze - złodziej który "normalnie" kradnie czy złodziej który udaje że nie kradnie mimo że kradnie tak samo jak poprzednik ale dodatkowo krzyczy na niego "złodziej!".

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.