To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Budżet obywatelski – decydujące głosowanie

Budżet obywatelski – decydujące głosowanie

Jakie drobne inwestycje powstaną w tym roku w Jeleniej Górze? Okaże się w najbliższych dniach. Dzisiaj (poniedziałek, 22 stycznia) rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego.

Łącznie głosować można na 13 projektów, które zostały zgłoszone w 4 rejonach miasta. Zgłoszonych projektów było więcej, ale 4 z nich odpadły na etapie formalnym a 5 – na etapie merytorycznym. W tym roku jest wyjątkowo monotematycznie. Wśród tych zakwalifikowanych do realizacji przeważają inwestycje sportowe, czyli budowa i modernizacja boisk bądź doposażanie placów zabaw w urządzenia rekreacyjno-sportowe.

W rejonie pierwszym można głosować na projekty: Rozbudowa bazy sportowo-rekreacyjnej przy SP nr 11, Wykonanie boiska do koszykówki na terenie placu sportowego przy ul. Wiłkomirskiego oraz Bulodrom – Zabobrze. W tym ostatnim projekcie chodzi o wybudowanie czteropolowego, profesjonalnego boiska do gry w bule.
W drugim rejonie są także trzy projekty: Znajdziesz się w lesie – czyli stworzenie specjalistycznej mapy do biegu na orientację oraz jej dostosowanie na potrzeby rowerowej jazdy na orientację. Drugim projektem jest Remont płyty boiska piłkarskiego, znajdującego się przy ul. Kaczawskiej (u wyjazdu do Komarna). Trzecim – Oświetlenie placu rekreacyjno-wypoczynkowego przy ul. Komedy Trzcińskiego.
Budowa kreatywnego parku zabaw na Wzgórzu Kościuszki, Otwarta Strefa Aktywności przy ul. Wolności i Tkackiej, Doposażenie terenu rekreacyjnego w Parku Paulinum i Radosne Czarne – to projekty, na które można głosować w rejonie trzecim. We wszystkich chodzi o doposażenie istniejących placów zabaw o nowe urządzenia rekreacyjno-sportowe.
W rejonie czwartym do etapu głosowania dotarły trzy projekty. Pierwszy to Wielofunkcyjne boisko do sportów zręcznościowych i precyzyjnych – miałoby powstać na Osiedlu Orle. Drugi to projekt opiekunów ścieżki nartorolkowej w Sobieszowie. Chcą oni rozbudować istniejącą całoroczną trasę narciarstwa biegowego. Trzeci – Modernizacja boiska sportowego wraz z zapleczem sportowym w Parku Norweskim, czyli m.in. montaż trybun, modernizacja szatni.
Pełne opisy projektów można znaleźć pod linkiem: https://jbo.jeleniagora.pl/projekty-zakwalifikowane-do-glosowania-2018.html
Głosowanie odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą platformy elektronicznej w terminie od 22 do 28 stycznia 2018 roku (za pośrednictwem strony https://jbo.jeleniagora.pl). Kto więc jeszcze nie podjął decyzji, jakie inwestycje widzi w swoim mieście, powinien się pośpieszyć.
 

Komentarze (13)

Ciekawe ile osób na zabobrzu III gra w petanque lub boules lub z polska bule-jak kto woli.Jeszcze bardziej ciekawi mnie ile w ogóle wie o czym mowa.Tak, to jest wydatek pierwszej potrzeby na miarę budżetu obywatelskiego.Brawo. Każdemu jeszcze baskijski berecik na głowe.Żeby było światowo. Warto poczytać , na co idą pieniądze z budżetu obywatelskiego w innych miastach. Może przeznaczyć je na kosze na śmieci , bo miasto jakieś brudne, idąc ulicą śmieci trzeba wkładać do kieszeni bo koszy ni jak nie widać.

Byś się zdziwił ile osób w Jeleniej gra w petanque. Nie podoba się nie głosuj. Trzeba było napisać lepszy projekt. Siedzieć i pie...rdzieć przed kompem każdy potrafi. Malkontent koszy śmieciowych..weź miotłę grabie i sobie posprzątaj jak ci brudno..

co to za nowotwór słowny -malkontent koszy śmieciowych-wizytówka autora, i na dodatek amator miejskiego syfu,który sobie lubi pogrywać w kulki.

Ten budżet mówi jedno o mieście. Ludzie chcą sportu i rekreacji, bo miasto olało totalnie budżet na sport, a 5 razy tyle daje na kulturę, która interesuje znacznie mniejszą część społeczeństwa. W tym mieście nie słucha się ludzi, tylko realizuje się plany Zawiły pokrewne z jego wykształceniem i miejscem zatrudnienia rodziny.

Przede wszystkim to budżet obywatelski, a nie budżet dla garstki zainteresowanych. Trudno, żeby pieniądze szły wyłącznie na sport. Powinne iść na projekty, które posłużą większości mieszkańców.

Myślę, że zainteresowanie głosowaniem będzie więcej niż małe

Moim zdaniem budżet tak zwany obywatelski to zwyczajne założenie budżetowe, które z góry jest wpisane w budżet ogólny i projekty rzekomo składane przez obywateli to zaplanowane projekty. Powstanie znowu mini siłownia na jakimś podwórku , do której będzie miało dostęp kilkanaście osób. Druga sprawa, kwota budżetu - za te pieniądze to transparenty z napisem "KOD jest wielki" można zamówić. Po co w ogóle mieszkańcom zawracać głowę czymś takim, skoro wygrany projekt i tak nie przysłuży się ogółowi. Żenada.

Głosowałem w którymś tam głosowaniu, chyba w zeszłym roku i walnął im się system i dane się sypały. To poważne nie jest. Ja dziękuję za taka ochronę danych.

Na realizację programów przewidziane jest 600 tys, łączny koszt projektów to 605 tys, czyli wszystkie mogą zostać zrealizowane. Jedynym wymogiem regulaminowym jest 100 głosów wsparcia na każdy z nich. Zatem- do głosowania.
Przynajmniej w tym roku nie ma w projektach takich patologii jak "remont łazienek" albo "budowa chodnika".

Jelenia góra jest jedna z najbiedniejszych miejscowości w Polsce!!!

Do lik Taka prawda pozdro.

W przyszłym roku zgłoszę projekt, aby wszystkie pieniądze w ramach tej bezsensownej zabawy przeznaczyć na sport, ot choćby na dofinansowanie KPR-u, który od lat - z braku pomocy finansowej - jest ogonem ligi w tej dyscyplinie. Chyba nie tylko mnie się marzy klub piłkarek ręcznych, którego nie musiałbym się wstydzić, a jedynym ratunkiem do pozostania w najwyższej grupie rozgrywek nie byłyby przetasowania, wycofania czy zmiany w regulaminie - to szczęście dla naszego klubu kiedyś się skończy. Miasto tej wielkości powinno mieć porządny klub w najwyższej lidze i uważam, że włożone w to pieniądze są najlepszą promocją Jeleniej Góry. Chyba nasze miasto i jego mieszkańcy na to zasługują ? ...

Pitolisz chłopie