Chcą pomóc ofiarom pedofilów w sutannach

Chcą pomóc ofiarom pedofilów w sutannach

Jest coraz więcej miejsc, gdzie ofiary pedofilii w Kościele mogą szukać pomocy. Ostatnio na tablicach przy parafiach pojawiły się ogłoszenia informujące o akcji „Zranieni w Kościele”. W diecezji do dyspozycji pozostają duszpasterze osób pokrzywdzonych oraz ich rodzin. Jest wśród nich także ksiądz Newecki z jeleniogórskiej parafii. Czy te działania poprawią postrzeganie Kościoła katolickiego, który jest posądzany o tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży i o brak uczciwego rozliczenia z jej ofiarami?

Przy diecezji legnickiej funkcjonuje delegat biskupa ds dzieci i młodzieży oraz duszpasterze pokrzywdzonych i ich rodzin. Jednym z nich jest ks. Przemysław Newecki (jeleniogórska parafia pw Świętych Apostołów Piotra i Pawła), który ukończył psychologię. Próbowaliśmy nawiązać kontakt z duchownym, aby uzyskać informacje z jego pracy na tym trudnym polu, ale odesłał nas do „Wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w diecezji legnickiej” oraz do rzecznika prasowego. Nie udało się ustalić, ile osób skorzystało dotąd z pomocy organizowanej przez diecezję legnicką.

 

Jak informuje rzecznik prqasowy diecezji legnickiej, ks. Waldemar Wesołowski, duszpasterze osób pokrzywdzonych wspierają wszystkich, którzy o to proszą, nie tylko pokrzywdzonych przez osoby duchowne. - Zobowiązują się oni zachować najwyższą dyskrecję, dlatego nie jest rzeczą właściwą podawanie jakichkolwiek szczegółów związanych z osobami, które się do nich zgłaszają. Można natomiast mówić o charakterze ich posługi, aby zachęcić do korzystania z ich pomocy – podkreśla rzecznik diecezji.

Pomoc jest zależna od doświadczeń zgłaszających się osób oraz ich oczekiwań. - Najważniejsza jest dyspozycyjność wobec tych, którzy potrzebują rozmowy, wsparcia, wysłuchania. Czasami z racji bolesnej historii potrzeba działania terapeutycznego, dlatego jeden z duszpasterzy ma przygotowanie psychoterapeutyczne. Nie zawsze może daną osobę przeprowadzić przez proces uzdrowienia, ale wykorzystując fachową wiedzę, może po kilku spotkaniach właściwie ją ukierunkować i skierować do specjalistów. Ważną przestrzenią posługi duszpasterza osób pokrzywdzonych jest też kierownictwo duchowe, ponieważ niektóre z osób pokrzywdzonych potrzebują odbudowania relacji z Bogiem i Kościołem – wyjaśnia ks. Wesołowski.

W planach diecezji jest stworzenie zespołu prewencyjnego. Obecnie dwie osoby podjęły studia w Krakowie z tego zakresu,po to , aby „działać coraz bardziej profesjonalnie i kompleksowo”.

 

W parafiach pojawiły się plakaty i ogłoszenia w ramach akcji „Zranieni w Kościele”. To inicjatywa świeckich katolików i katoliczek, którzy podzielają po części oburzenie opinii społecznej w sprawie zjawisk pedofilskich w Kościele i niechęci dużej części purpuratów do zmierzenia się z problemem (pokazali to w swoich dwóch dokumentach bracia Sekielscy).
Pokrzywdzeni mogą się skontaktować na maila: info@zranieni.info,
lub telefonicznie, dzwoniąc we wtorki w godzinach 19.00-22.00 pod numer 800 280 900.
 

Komentarze (18)

O ofiarach pedofilów bez sutanny zapomnieli. Jak reszta społeczeństwa.

Przestańcie łazić do kościoła zwłaszcza matki i babcie ciągają dzieci .
//wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25982026,o-jacek-prusak.html#do_w=46&do_v=58&do_a=286&s=BoxNewsLink.
Trzeba wziąć Dziwisza na przesłuchanie puki czas.

matke se weź na przesłuchanie...

Póki czas zajmij się ortografią....

Gdy Trójka będzie bez Lisickiego, Semki, Górnego, Reszczyńskiego i narodowo socjalistycznych PiS.bolszewickivh sługusów, to zacznę jej słuchać.
W tej chwili nie ma co na mnie Trójka jako słuchacza liczyć.

A tym z Zatoki Świń (Sztuki) z Sopotu też? I zbojkotują Kubę? Nie wierzę. To jak akcja z protestem przeciwko rasizmowi wobec murzynów. Jak chcą się spróbować niech zaakceptują Romów. Hipokryci

...dawno wygoniłem z mojego życia czarnych darmozjadów...chcecie mieć dzieci zdrowe psychicznie, trzymajcie je z dala od kościoła...każda wiara to stek bzdur, bez wyjątku...

Co takiego jest złego w Wierze katolickiej i jej zasadach: Czy przeszkadza Panu nakaz troski o rodziców? Czy może chce Pan zabijać lub zdradzać żonę? Akceptuje Pan kradzież? A Może pasuje Panu fałszywe obwinianie obcych ludzi? I najważniejsze czy potrafi Pan kochać innych jak siebie samego? To Pan nazywa stekiem bzdur? Bo to są główne zasady Kościoła Katolickiego, które regulują wzajemne relacje miedzy ludźmi.

Co mają zasady do wyuzdanych z moralności kleru?
Kościół katolicki od samego powstania był religią państwową niech wierni sami utrzymują swoich pastuchów.

...to są uniwersalne zasady zawłaszczone przez katolicyzm...kościół i jego historia to miliony ludzkich tragedii... osobiście jestem za delegalizacją

Ofiary ksiezy-pedofilow dostana pomoc od innych ksiezy?
To jakas kpina.
To tak, jakby wpuscic lisa do komorki, by pilnowal jajek.
Wara od dzieci ogolnie, a bedzie dobrze.

Jak dla mnie mogą sobie gwałcić dzieci. Przecież to jest fundament chrześcijańskiej wiary. Nieletnia żona Józefa została zgwałcona przez osobę trzecią, w efekcie czego Józef wychowywał nie swoje dziecko. Najważniejsze to nie chodzić do kościoła, nie wysyłać tam swoich dzieci, nie wierzyć w bzdury, które kilku prymitywów wymyśliło 2000 lat temu.

...w pełni popieram...

Dziś zostaliśmy nazwani 'brzęcące muchy"prze premiera.
Chyba mają pełne portki.
Gdzie w Jeleniej zbierają podpisy dla Trzaskowskiego?

Nasz pan premier jeżeli tak was nazwał to miał na myśli dokładnie właśnie te pozasortowe, postkomusze, stale warczące osobniki. Dokładnie tak jak swojego czasu Jarosław. Muszę przyznać że robią to z nadzwyczajną delikatnością...

... brzęczymy, bo z pisowskim g...nem mamy do czynienia...

W KODburdelu

23 osoby ZMARŁY

292 ZARAŻONE

CZerwona morda Szumowska i członek grupy przestępczej PiS.bolszewików krzywomordy patologiczny oszust i kłamca Moravitzky wypłaszczają.

Przepisując majątki na żony.

Przypominam Moravitzky przepisał na żonę ziemię we Wrocławiu wartą 70 milionów plus gotówkę.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.