Chorzy na SM poznawali czeską opiekę

arch. Towarzystwo Chorych na SM

Towarzystwo Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Jeleniej Górze odważnie przekroczyło nasze regionalne opłotki i rozwija pacjencką współpracę międzynarodową. Partnerem jest czeska regionalna organizacja o nazwie ROSKA, skupiająca chorych na SM w mieście Novy Bor. Początkowo współpracowano tylko na poziomie liderów towarzystw. Tym razem  ponad trzydziestoosobowa grupa członków jeleniogórskiego towarzystwa pojechała do Novego Boru.

- Przede wszystkim rozmawialiśmy o tym, jak zorganizowane jest leczenie i rehabilitacja chorych na SM w Czechach i w Polsce. Druga sprawa to udział naszych organizacji, po czesku „spolecnosti”, w działaniach wspierających rehabilitację i leczenie chorych na SM. Różnice są znaczne. Możemy się wzajemnie uczyć. Czeski model stawia na opiekę skoordynowaną. Mówi się, że taka ma niebawem zawitać także do naszego kraju – wyjaśnia Ligia Jamer, prezes Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Jeleniej Górze – W ubiegłym roku na zaproszenie organizacji ROSKA z Novego Boru byłam gościem konferencji w Ołomuńcu poświęconej rehabilitaji chorych na SM. Zabierałam tam głos, teraz zależało mi, aby większa grupa członków naszego towarzystwa zobaczyła na własne oczy czeski model leczenia SM. Spotkanie było owocne i sympatyczne. Strona czeska potraktowała naszą wizytę bardzo poważnie. Każdy uczestnik otrzymał upominek. Na spotkaniu była wiceburmistrz Novego Boru.

Możliwość poznania i obejrzenia z bliska czeskiego systemu opieki zdrowotnej wypadałoby zalecić nie tylko polskim organizacjom pacjenckim, ale także organizatorom, menedżerom, a nawet politykom działającym w obszarze opieki medycznej. Powód jest jeden. W ostatnim rankingu jakości systemów opieki zdrowotnej w krajach europejskich – Czechy osiągnęły dobre 13 miejsce. Polska opieka w tym rankingu sklasyfikowana została 20 miejsc niżej.
W Novym Borze umówiono się na rewizytę. Członkowie organizacji ROSKA odwiedzą Jelenią Górę w pierwszych dniach września.

 

DSC07489.JPG
DSC07431.JPG
DSC07437.JPG
DSC07445.JPG
DSC07483.JPG
DSC07486.JPG
DSC07487.JPG
DSC07488.JPG

Komentarze (3)

Medycyna komplementarna,szukanie przyczyny,leczenie całego człowieka.Urzędnik wymyślił procedury,a lekarz widzi tylko objawy.

Tobie na głowę nie pomogło! Po co tu piszesz, jak wiesz, że to nieprawda?

Dzięki za łagodne potraktowanie,a ty chyba bierzesz 17 tabletek na wieczór.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.