Ciekawa wystawa "Co kryją akta Schaffogotschów"

Ciekawa wystawa "Co kryją akta Schaffogotschów"

Wiedzieliście, że Schaffgotschowie chcieli wybudować kolej aż pod Śnieżkę? Jaką jeszcze mieli wizję rozwoju Kotliny Jeleniogórskiej, dowiecie się oglądając wystawę w jeleniogórskim oddziale Archiwum Państwowego. Wśród eksponatów są między innymi mapy przebiegu linii kolejowej wiodącej pod Śnieżkę oraz projekt połączenia tramwajowego między Podgórzynem a Przełęczą Karkonoską.

Wystawa „Co kryją archiwa Schaffgotschów?” została otwarta wczoraj (8 czerwca) podczas Dnia Otwartego w Archiwum Państwowym.

Można ją oglądać do końca czerwca w godzinach otwarcia Archiwum ( od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 15.00, ul. płk. W. Kazimierskiego 3 w Jeleniej Górze (dawne koszary "Pod Jeleniami").

Kuratorem wystawy jest Karolina Pawlikowska.

- Prezentujemy tylko wycinek ogromnego archiwum Schaffgotschów – mówi Iwo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwym Państwowego we Wrocławiu. Całość znajduje się w Archiwum Państwoweym we Wrocławiu i liczy o blisko 30 tys. jednostek aktowych. - Zajmują niemal 700 metrów bieżących półek – wylicza Iwo Łaborewicz.

Są wśród nich między innymi plany budowlane Teatru Zdrojowego w Cieplicach, przekształcenia kaplicy na Śnieżce na schronisko, wzory mebli do pałaców, spisy inwentarskie i listy gości uzdrowiska w Cieplicach. - To prawdziwa skarbnica wiedzy dla historyków i regionalistów – stwierdza Iwo Łaborewicz.

W Jeleniej Górze akta z archiwum Schaffgotschów są pokazywane po raz pierwszy. Zwiedzających najbardziej zainteresowały plany budowy połączenia kolejowego z Karpacza pod Śnieżkę oraz do Śnieżnych Kotłów. Gotowa była cała dokumentacja tej inwestycji, co świadczy o wizji i rozmachu, jaki mieli Schaffgotschowie planując rozwój Kotliny Jeleniogórskiej.

 

Dlaczego akta z archiwum Schaffgotschów nie są przechowywane w Jeleniej Górze i jakie jeszcze kryją perełki, dowiecie się z "Nowin Jeleniogórskich".

wystawa archiwum (2).jpg
wystawa archiwum (4).jpg
wystawa archiwum (6).jpg
wystawa archiwum (8).jpg
wystawa archiwum (10).jpg
wystawa archiwum (12).jpg
wystawa archiwum (14).jpg
wystawa archiwum (16).jpg
wystawa archiwum (18).jpg
wystawa archiwum (20).jpg
wystawa archiwum (22).jpg
wystawa archiwum (24).jpg
wystawa archiwum (26).jpg
wystawa archiwum (32).jpg
wystawa archiwum (56).jpg
wystawa archiwum (58).jpg
wystawa archiwum (60).jpg
wystawa archiwum (64).jpg

Komentarze (3)

Interesujace są dokumenty dotyczące budowy połączenia kolejowego ze szczytami Karkonoszy. Albo mieli wyobraźnię, albo nadal jest to możliwe. Może warto skorzystać? Tyle mówi się o ekologii, o eliminacji samochodów z ulic miast, a tu proszę. Ekologiczne, bezdymowe połaczenie. I jaka atrakcja dla ( za niemałą kasę)przyjezdnych. Tak jak mają to w Szwajcarii i w Andach.

Godziny i dni otwarcia to jakiś żart. Normlani ludzie pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15. Dla kogo ta wystawa?

Dla picu, że coś się dzieje w mieście.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.