Co i kiedy nam wybudują?

Co i kiedy nam wybudują?

Dokończenie wszystkich rozpoczętych inwestycji, zwłaszcza tych, które korzystają z unijnego dofinansowania, zapowiada w bieżącej kadencji prezydent miasta, Marcin Zawiła. W pierwszych tygodniach urzędowania, nowe władze miasta zajęły się, m.in. przeglądem stanu zaawansowania prowadzonych inwestycji. Niemal na ostrzu noża stanęła dwa tygodnie temu sprawa budowy hali sportowo-widowiskowej przy „Mechaniku”, o czym pisaliśmy.

Dziś w Jeleniej Górze realizowanych jest 12 inwestycji o wartości 229 milionów złotych, z czego 112 milionów pochodzi z budżetu miasta. Tegoroczny budżet miasta stwarza perspektywę dalszego inwestowania i zaciągania zobowiązań, jako wkładu własnego w planowane przedsięwzięcia, do kwoty około 200 milionów złotych.

OBWODNICA POŁUDNIOWA
Roboty zaawansowane w 17 procentach, zagrożeniem terminu zakończenia (marzec 2012) mogą być warunki pogodowe, nieprzewidziane kolizje z siecią uzbrojenia podziemnego, czy stanowiska archeologiczne. Nie przewidziano rozwiązań komunikacyjnych uaktywniających tereny przy ulicy Karkowskiej, czy połączenia z ulicą Nowowiejską. Nie ma rozwiązań dotyczących zabezpieczeń przejazdu rowerów w miejscach skrzyżowań. Skrzyżowanie obwodnicy z ulica Sudecką - w projekcie bez sygnalizacji świetlnej.

ODBUDOWA KANAŁU MŁYNÓWKA
Zakończenie robót planowane na koniec października br. Projekt nie przewidział objęcia odnowionego obszaru monitoringiem, budowy toalety publicznej, ani wybudowania separatorów ścieków (bez nich inwestycja nie przejdzie odbioru). Te zadania będą wykonane dodatkowo za pieniądze z budżetu. Istnieje obawa o nieskoordynowanie terminu odbudowy Młynówki z zamierzeniami inwestora (budującego galerię handlową przy Pijarskiej) w sprawie budowy nowego mostu nad kanałem.

REWITALIZACJA PARKU ZDROJOWEGO
Zakończenie robót planowane jest na wrzesień br. Nie ma zagrożenia harmonogramu prac ani finansowania. Pojawiły się kłopoty z kolizją własności niektórych działek na terenie parku. Np. „domek fiński” i część placu, na którym stoi to własność prywatna. Miasto nie może więc odnowić alejek na tym gruncie. Trwają negocjacje z właścicielem na temat przekazania miastu terenu. Pokaźną kwotę całego projektu (wartość 13 mln zł) stanowi ogrodzenie parku, ale nie można z niego zrezygnować, bo jest zapisane w projekcie. Pojawił się też problem odgrodzenia komercyjnych nieruchomości od przestrzeni publiczej.

TERMY CIEPLICKIE
Nie ma zagrożeń finansowych (koszt inwestycji 52,6 mln zł), ale realizacja jest opóźniona z powodów przeciągających się procedur przetargowych, projektowych i kolizji prawnych (termin zakończenia przewidywany na marzec 2012 r.). Największy kłopot będzie z dojazdem na plac budowy ciężkiego sprzętu i zaopatrzenia. Chwilowo jest to możliwe od strony Parku Zdrojowego, ale po zakończeniu rewaloryzacji być może trzeba będzie zbudować tymczasową przeprawę od strony ulicy Wolności, vis-a-vis Daniłowskiego. Wykonawca skarży się na złą współpracę z projektantami. Projekt ma luki techniczne. Wykonawca część braków doprojektował we własnym zakresie.

PARKINGI W CIEPLICACH
Parking przy ulicy Langego na 58 samochodów osobowych i 10 autobusów oraz parking przy Podgórzyńskiej na 41 aut osobowych i 10 autobusów. Nie ma zagrożeń finansowych i terminu realizacji.

ZESPÓŁ POCYSTERSKI W CIEPLICACH
Adaptacja poklasztornych zabudowań na siedzibę Muzeum Przyrodniczego i „Przystani Twórczej”. Termin zakończenia prac – marzec 2012 roku. Wartość inwestycji – 13 mln złotych

ROZBUDOWA TEATRU ZDROJOWEGO
Nie ma zagrożeń finansowych i dotrzymania terminu realizacji. Za 11,74 mln złotych teatr przechodzi gruntowną modernizację, odnawiane są wszystkie elementy zabytkowe wnętrza. Obiekt zyska bardzo nowoczesne wyposażenie sceniczne. Nie będzie możliwości dojazdy do teatru dla osób niepełnosprawnych, bo park wyłączony będzie z ruchu kołowego.

RENOWACJA BUDYNKÓW PRZY ULICY DRZYMAŁY
W ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji odnowione zostaną elewacje, dachy, obróbki blacharskie, stolarka drzwiowa i okienna oraz wyremontowane klatki schodowe w dziewięciu budynkach mieszkalnych. Roboty mają się zakończyć w sierpniu br., a ich wartość to 1,534 mln złotych.

ŚCIEŻKI ROWEROWE
Do przyszłego roku ma powstać w mieście w sumie 9,7 km nowych ścieżek rowerowych za 4,84 mln złotych. Dwie ścieki powstają po obu stronach al. Jana Pawła II, kolejne będą przy powstającej obwodnicy południowej. Na razie brak koncepcji spięcia tych szlaków np. na węźle grabarowskim (ścieżkami rowerowymi zajmuje się w magistracie aż sześc wydziałów).

PRZEBUDOWA STADIONU NA EURO 2012
o końca marca ma powstać dokumentacja projektowo-kosztorysowa na przebudowę jeleniogórskiego stadionu przy ulicy Złotniczej na centrum pobytowo-treningowe w czasie Euro 2012. Inwestycja szacowana jest na 10,192 mln złotych. Skąd na to wziąć pieniądze – nie wiadomo. Koncepcja zakłada przebudowę murawy płyty głównej i boiska treningowego, trybun, zaplecza socjalno-sanitarnego oraz urządzenie parkingu dla publiczności. Trybuny mają pomieścić 4500 widzów. Płyta główna boiska ma mieć nawierzchnię z naturalnej trawy rolowanej z instalacją ogrzewania i systemem zraszania. Boisko pomocnicze, treningowe ma być pokryte syntetyczną trawą.
Przy modernizacji stadionu, odnowiona ma być również bieżnia lekkoatletyczna - ośmiotorowa, z odcinkiem do sprintu na 100 metrów, z nawierzchnią kauczukowo-poliuretanową. Stadion ma być oświetlony reflektorami zamontowanymi na czterech masztach.
W istniejących pomieszczeniach hali widowiskowej – salach bocznych i innych, po modernizacji, zostaną urządzone szatnie dla zawodników, trenerów, sanitariaty, pomieszczenie pomocy medycznej.
Żaden z urzędowych dokumentów nie wskazuje, skąd na tę inwestycję pozyskać pieniądze, ale jest adnotacja, że nie ma zagrożeń harmonogramu prac. Bo samego harmonogramu też nie ma. Nie ma też pewności, że nawet po przeprowadzeniu tej inwestycji, jakaś drużyna wybierze Jelenią Górę na miejsce treningów. Jest za to pytanie, ile będzie kosztować utrzymanie tak zmodernizowanego obiektu i kto będzie ponosił te koszty w przyszłości.

PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Dobiegają końca prace przy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla Sobieszowa, powstają dwa małe plany w dzielnicy przemysłowej. Przedłużają się natomiast prace nad planami Jagniątkowa, dzielnicy centralnej, Goduszyna i Maciejowej. Prezydent miasta zapowiedział, że jeśli nie będzie wyraźnego postępu prac, to miasto rozważy rozwiązanie umów z biurem projektowym i zleci procedurę innej firmie, która szybciej upora się z opracowaniem wspomnianych planów.

Komentarze (12)

I tyle dokonała poprzednia władza ciekawe ile Pan zrobi dobrego dla tego miasta a nie tylko cały czas mówił o inwestycjach poprzedników. Czekamy na Pana efekty rządzenia bo jak na razie ich nie widać Panie Zawiła co Pan przez tyle miesięcy dla naszego miasta zrobił poza krytykowaniem poprzedników i innymi wtopami ??

JAK ZOBACZE TO UWIERZE,JAK DOTYCHCZAS TO CZYTAM...JAK BASNIE Z 1001 NOCY... :unsure: :unsure: :unsure:

Panie Prezydencie, gdzie są tranwaje, które pan obiecał ??

dokończenie, zgodnie z harmonogramem, inwestycji dosfinanspwanych z Unii Europejskiej to przecież konieczność, a nie jakiś wyczyn.

Właśnie Panie Zawiła SKM gdzie jest ?i tramwaje ? czy to kolejna z Pana obietnic wyborcza ? gdzie ten porządek na ratuszu ? syf straszny ? a miał Pan to posprzątać ? jednak nie wyszło kolejna obietnica wyborcza?

czekam na Park technologiczno-przemysłowy na Mickiewicza

"Dwie ścieki powstają po obu stronach al. Jana Pawła II, kolejne będą przy powstającej obwodnicy południowej. Na razie brak koncepcji spięcia tych szlaków np. na węźle grabarowskim" - może osoby odpowiedzialne by o tym teraz pomyślały i opracowały rozwiązanie. Będzie niezły numer, jak powstanie węzeł grabów, a ścieżki nie zostaną połączone. JAK WTEDY BĘDZIEMY KORZYSTAĆ Z TYCH ŚCIEŻEK? PEWNIE NIE BĘDZIEMY!

A co to jest za ulica ta KarkonoWska? Ahahahahaha!!!! Panie "GOK" :-))))

a ja poproszę jakiś nowy zakład pracy - chcemy nowych miejsc pracy !!!

Modernizacja Stadionu przy ul. Złotniczej bardzo potrzebna , bo na dolnym slasku zostalismy w daleko w tyle ale kilka uwag:
1. zbędna bierznia , stadion powinien być typowo piłkarski , a środki przeznaczyć na szatnie i pomieszczenia socjalne.
2. pomieszczenia socjalne to podstawa kazdego obiektu sportowego
3. adaptowanie pomieszczeń znajdujacych sie w hali sportowej to istna głupota i kompromitacja , oznacza to likwidacje hal przeznaczonych dla innych dyscyplin sportu np zapasy.
4. kto to wymyslił? , ktoś komu sprawy sportu sa zupełnie obce !!!!!!!!!!!!!

Pytam czy aby się w główkach nie poprzewracało, że dwie ścieżki się buduje w obie strony, nie lepiej pieniążki z drugiej ścieżki przeznaczyć na dalsze trasy np w stronę góry szybowcowej..wzdłuż drogi do Dziwiszowa.

A praca nad planami zagospodarowania trwa, trwa, trwa mać. To tak, jak się wybiera najgorszą, bo najtańszą firmę. Mogę też założyć się, że żaden z terminów zakończenia 12 realizowanych obecnie inwestycji nie zostanie dotrzymany, że nie wspomnę o jakości. Proszę tylko rzucić okiem na demolkę Parku Zdrojowego.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.