Coraz luźniejsze podejście do maseczek

Fot. Pixabay

- Coraz więcej jeleniogórzan lekceważy obowiązek noszenia maseczek ochronnych – alarmują nasi czytelnicy. Na placach zabaw, na ryneczku, ścieżce przy wyjeździe na Wrocław ludzie spacerują z maskami na brodzie lub wcale  nie ochraniają twarzy.  Nie widać żadnych służb,które reagowałby na takie zachowanie – opisuje pani Anna, która z dziećmi często bywa w tych miejscach.

Nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych obowiązuje od ponad miesiąca. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W ciągu pierwszych dni od wprowadzenia tego przepisu policja w całym kraju za nierespektowanie wymogu nałożyła 50 mandatów i skierowała 30 wniosków o ukaranie do sądu. To bardzo mało. Ta tendencja utrzymuje się także i teraz.

Policja poucza i informuje

Edyta Bagrowska, rzeczniczka prasowa jeleniogórskiej policji podkreśla, że mundurowi stosują głównie pouczenia wobec osób chodzących z maseczkami na brodzie lub bez żadnej osłony. Mandaty dostają osoby, które w wyjątkowo lekceważący sposób podchodzą do przepisów i bezpieczeństwa – wyjaśnia.  Są to jednak pojedyncze przypadki. Przyznaje, że  mieszkańcy rzadko zgłaszają policji, że ktoś nie stosuje się do zakazów.  Większość interwencji kończy się pouczeniem. - Osoby, które rażąco naruszają prawo i bezpieczeństwo innych, muszą się liczyć z surowszą karą - ostrzega Bagrowska.

Za nieosłonięcie twarzy grozi  mandat, kara sądowa lub kara administracyjna od sanepidu. Kary wynoszą do 500 zł mandatu, a przy zbiegu wykroczeń do 1.000 zł, do 5.000 zł grzywny sądowej, np. gdy ktoś nie przyjmie mandatu, do 30.000 zł kary administracyjnej sanepidu, do roku więzienia, gdy osoba z potwierdzonym zakażeniem oddali się z miejsca, w którym ma przebywać.

Maskę (przyłbice, szalik, chustkę) trzeba nosić w miejscach ogólnodostępnych. Zwolnieni z tego obowiązku są: celebrujący księża, dzieci do lat 4, pracownicy nieobsługujący bezpośrednio klientów, kierujący środkami transportu zbiorowego oddzieleni od pasażerów, żołnierze wykonujący zadania i osoby mające problem z oddychaniem lub zakryciem twarzy z powodu stanu zdrowia. Nie trzeba mieć przy sobie potwierdzenia choroby uniemożliwiającej zakrycie twarzy.

Maski może zdejmiemy w czerwcu

Ministr zdrowia Łukasz Szumowski w środę 20 maja nie wykluczył zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa w otwartej przestrzeni. „W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia" - mówił w Radiu Plus minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Można więc przyjąć, że jeśli obowiązek noszenia maseczek ochronnych zostanie złagodzony, to  najwcześniej będzie to  1 czerwca. Obowiązek noszenia maseczek ma jednak zostać poluzowany, a nie zniesiony. Dotyczyć będzie zatem przestrzeni otwartych. W przestrzeniach zamkniętych, a więc m.in. sklepach, galeriach handlowych, środkach transportu, salonach fryzjerskich i kosmetycznych noszenie maseczek nadal będzie obowiązkowe.

Komentarze (53)

Pic na wode fotomontaż. Każdy mandat wystawimy za brak maski jest niezgodny z prawem!!! Każdy nawet najmniej rozgarniety prawnik wygrywa w sądzie w tej kwestii. Nie ma stanu wyjątkowego, nie ma klęski żywiołowej, tak więc i te nakazy są g**** warte!!! Ale co zastraszyli ludzi to zastraszyli.... Ja latam po mieście, po sklepach bez maski, kilka razy mijalem sie z policjantami i zaro reakcji z ich strony! Oni dobrze wiedzą do kogo podejść by wcisnąć mandat (wystraszona młodzież, staruszkowie)
. Do mnie boją się podejść....

Stanowczo protestujemy przeciwko cenzurze. nj24 bardzo nie ładnie stosować cenzurę i nie pozwolić komentować tych WYPOCIN tej zakłamanej oszustki i zdrajcy niejakiej Zofi Czernow. Widać,ze bardzo boicie się prawdy.Widać też,że KOMUNISTYCZNE METODY----CZYLI CENZURĘ MACIE W GENACH.

Moja sugestia na ten temat tez została usunięta .Widać moderator działa nawet w póznych godzinach wieczornych.Usunieto mimo ze nie zawierał zadnych obrazliwych treści.Niezrozumiałe jest natomiast tolerowanie i nie moderowanie postów boleszewika.czekisty vel obatel.

W Jeleniej była "górka" z zachorowaniami będzie następna .Młodzi gniewni nie zakładają ,byczki i karki też co im zrobisz. Ciemnota, durnota ma się dobrze ,na podwórkach piwko ,znajomi prawie jak wesela .
Później będą wołać POMOCY od medyków.
Szumowskiemu nie wolno wierzyć on tak mówi jak mu jarkacz albo mateuszek rozkażą .

Dobrześ zaczął aleś g****o skończył-boś jednak konsekwentny soclib...

Ostatnio te kłamliwe wypociny TEJ MULTI KŁAMCY OSZUSTKI I ZDRAJCY niejakiej Zofii Czernow zdobyły 250 negatywnych komentarzy i tego się bardzo boicie. Mam nadzieje że to jest WASZ KONIEC.

Budżet chce zarobić, proszę służby na giełdę w Cieplicach, rozluźnienie max. Chodzą bez maseczek i zarażają innych.

Jak mogą zarażać jak nie są chorzy???

Dokładnie. Widział ktoś kogoś chorego? Lub w swoim otoczeniu? Sam wirus faktycznie występuje, ale w kategorii chorób zakaźnych nie robi furory. Nie ma się czego bać. Trzeba uprawiać sporty, dobrze się odżywiać, chartować organizm. Same maseczki są bardziej szkodliwe niż pożyteczne, absolutnie nie powinno się ich nosić na spacerach. Co innego w sklepach, czy jak ktoś jedzie autobusem.

"Chartować"? Oddaj komuś klawiaturę i nie kompromituj się więcej.

Czepiasz się, autokorekta w smartfonie nie takie rzeczy dziwnie poprawia.

Nie brnij już.

Mądrego miło poczytać

Czerwoni nie bójcie się prawdy-----ona was wyzwoli.

Powiedz to ministrom.

Koło prawdy prawiczku to ty nawet nie stałeś.

I bardzo dobrze... śmieszą mnie szczególnie te osoby, które nawet w samochodzie czy na rowerze, będąc same jadą w maskach. Ciemnota na wszystko się nabierze, jak owce na rzeź. Abstramisiuąc od samego wirusa i jego autentyczności; maski NIC nie pomagają.

Dokładnie tak! Ja również widząc zamaskowanych półgłówkiem jeżdżących na rowerze lub uprawiających indywidualne sporty na świeżym powietrzu żałuję ich w duchu, bo widać rozumem nie grzeszą. Zresztą, dowodem na to, że ludziom wszystko można wmówić jest mitologia biblijna i istnienie kilkuset różnych religii.

Do Pro ,ciemniaczku ,prawidłowo bo nie roznosi swoich plwocin na chodnik czy wnętrze auta.
Epidemia się nie skończyła ,teraz kosi w Szwecji.
A wirus to jest takie coś ja //wiadomosci.onet.pl/religia/aktualnosci/homoseksualizm-w-kosciele-czy-wsrod-ksiezy-istnieje-lawendowa-mafia/zxtp20b

Dlatego nie dajcie wiary rządzącym co są klerykałami.

Odpuść sobie te indywidualne wycieczki w moją stronę, na próżno oczekiwać, że szwedzi nagle przestaną istnieć. Byłem tam i widziałem ich stosunek do tej "pandemii" Wszystko tam toczy się normalnym tokiem. Mam nadzieję, że i my wkrótce zmądrzejemy. Już jest coraz lepiej. Chcesz to wierz we wszystko i tańcz jak Ci zagrają. Pozdrawiam, bez odbioru.

jak to soclib: DOBRZE ZACZYNA a g****o kończy....

A może napiszcie coś o ciemnej stronie noszenia szmat na twarzy - o tym, jak szybko namnażają się bakterie na cząstkach śliny, którymi szybko nasącza się 'maseczka', jak duże jest prawdopodobieństwo złapania grzybicy płuc, zapalenia górnych dróg oddechowych, o banalnym niedotlenieniu nie wspomnę - w imię czego to? dla widzimisię Szumowskiego czy żeby zrobić dobrze firmom i firemkom, które robią kokosy na tych szmatkach, które w 99% przed niczym nie chronią - bo żeby chroniły, to musiałyby być z odpowiednich materiałów a nie byle bawelenki, powinny perfekcyjnie ściśle przylegać do twarzy i być zmieniane co pół godziny - i to może miałoby sens w poczekalni SORu, a nie na ulicy, gdzie człowieka od człowieka dzieli parę, czy paręnascie metrów.

Przywódca grupy przestępczej krzywomordy patologiczny oszust i kłamca Moravitzky i czerwony Szumowina z PiS.bolszewickiej odpowiadają za brak przygotowania państwa i śmierć Polaków na zarazę w tym 37 ofiar śmiertelnych wśród podopiecznych jednego tylko DPS-u w Kaliszu.

a skąd pani donosicielka-matka polka wie, czy tamte osoby bez maseczek nie mają problemów z oddychaniem? np takie osoby nie muszą nosić maseczek i nie potrzeba mieć przy sobie potwierdzenia choroby uniemożliwiającej zakrycie twarzy

Większość cwaniaczy, szczególnie prostaki bez wykształcenia.

a co do zakażeń koronawirusem, to na całym świecie zwykłe mydło w kostce wraca do łask. To jest najtańsza metoda, żeby się nie zarazić. Tylko że nie można myć rąk dwie sekundy tak jak statystyczny Polak :) Znalazłem na youtubie fajny film który prosto pokazuje jak właśnie powinno się myć ręce http

Zlewać te maseczki, frajerzy tylko noszą.

Koronawirus w Polsce: 236 nowych zakażeń koronawirusem.

Anżej du.pa dawno temu powiedział na tik-taku że zaraza wypłaszcza się.

Krzywomordy patologiczny oszust i kłamca z narodowo-socjalistycznej grupy przestępczej Moravitzky i czerwony majcher Szumowski tyż wypłaszczają.

Obalmy siłą i przemocą narodowych socjalistów.

SA-mani narodowego socjalisty Adolfa Hitlera zaczęli od palenia książek. SS-mani skończyli paląc ludzi.

Funkcyjni narodowego socjalisty Kaczyńskiego usuwają z przestrzeni publicznej utwory muzyczne. Co uczynią w przyszłości?

Rano była notatka, że 10 nowych zakażeń w Karpaczu i Miłkowie. Nowe zakażenia czyli wyniki, od czasu pobrania wymazu jeszcze kilkadziesiąt osób mogło sie zakazić. Chyba że zakażony był np. grabarzem, to wtedy same zalety bo umarlaki liczą się do uzdrowionych. Cudownie uzdrowionych. A spadkobiercy liczą hajs.

Proszę o uspokojenie w eterze wszystkich PO-nazistów,
nie podoba się Polska to wynocha na germany.

Polacy są u siebie. Wam narodowym socjalistom od małego kulawego führera gnijącego w bunkrze kaczy szaniec przy Nowogrodzkiej wydaje się że możecie podążyć drogą narodowych socjalistów Adolfa Hitlera.

W 1933 roku SA-mani zaczęli od palenia książek.

W 2020 narodowi socjaliści od Kaczyńskiego zaczynają cenzurowac przestrzeń kultury od likwidacji kultowej PR3.

Polacy powiedzmy dość tej dyktaturze Kaczynskiego póki nie będzie za późno.

PiS.bolszewik Szumowski zaczynając działalność publiczną cały swój majątek i udziały musiał przepisać swojej żonie

- tak powiedział.

Czego obawiacie się Szumowski?

Konsekwencji swoich przekrętów?

Dlaczego uczyniliscie słupa ze swojej żony?

Dlaczego miliony w gotówce i ziemię wartą 70 milionów we Wrocławiu przepisał na żonę narodowy socjalista krzywomordy patologiczny oszust i kłamca Moravitzky? Czego obawia się?

Gdzie podziały się wydrukowane przez PiS.bolszewika Sasina karty wyborcze?

PiS.bolszewik usunął wszystkie dowody.

I pomyśleć, że za zegarek warty 20 tysięcy można było za czasów PO wylecieć z rządu.

Dziś "bańka" w tą "bańka" w tamtą nie robi różnicy.

Nawet kuchciński ze swoją taksówką za 4 miliony nie robi już żadnego wrażenia.

140 milionów dla szumowskich, kolejne 5 milionów za maseczki bez atestów.

Bizancjum.

Gdzie tam pisowcom do ośmiorniczek?

Doprowadzą Polskę do ruiny szybciej niż zapowiadali.

A najśmieszniejsze jest to, że za to wszystko zapłacą wszyscy, włączając w to cepów na nich głosujących choć dziś nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

coraz ciekawszy obraz rysuje sie w miare analizy danych. Ciekawe czy ktoś trafi do pierdla za tą sfejkowaną pandemie.

Młodzież nie rozumie, że jak zabiją babcię to nie będzie kasy na szmatki i smartfony

Tak się rządzi katotalibanie.

Teraz już zacząłeś i skończyłeś jak nieleczony obsesjonista.

Pani Anna niech się może skupi na pilnowaniu swoich dzieci i odpuści sobie to uprzejme donoszenie.

"Biskup Edward Janiak nie wyświęci jutro nowych kapłanów. Podejrzenia, jakie rzucił na niego film Sekielskich okazały się zbyt poważne"
Jednak można coś zmienić ,mozna też zablokować wybór PADa.

Gdzie jest tu logika prędzej można zarazić się siedząc koło siebie i to jeszcze obok siedzi obca osoba w kawiarni bez maski niż idąc kilka metrów z maseczką za osobą i po co chodzić w maskach na mieście jak siedzą ludzie w kawiarniach,knajpach bez maseczek to jest totalna głupota!

Zawsze się znajdą takie osoby, jak taka Anna co chodzi wszędzie i szuka żeby na kogoś, na coś donieść. Albo jeszcze gorzej, najwidoczniej ta Anna została tak zindoktrynowana tą całą propagandą w kwestii wirusa, że spowodowało to ograniczenie jej racjonalnego spojrzenia na fakty. A fakty są takie, że żadna pseudo maseczka nie stanowi bariery ochronnej, a wręcz przeciwnie wdychając dwutlenek węgla, organizm dostaje mniej tlenu.
Więc poczytaj babo, a nie szwendasz się i donosisz na innych! Zajmij się SWOIM ŻYCIEM!

LUCEK popieram wywód. W tym też chodzi właśnie o ''samounicestwienie czasowe'' później nabijanie kasy lekarzom ,aptekom. To takie proste !!Ale jest warunek myślowy! należy posiadać choć 1% ilorazu inteligencji.

Pokażcie w przedruku choć jeden akt zgonu ( ex) osoby na przypadłość tylko i wyłącznie korono świrusa bez towarzyszących dolegliwości z medycznym opisem sekcji organów wewnętrznych z naciskiem na płuca, opłucnej , oskrzeli po skutkach terapii respiratora .Oraz porównawczy akt sekcji z choroby kesonowej, alpinistów ( nie pokazujcie trumien z katastrofy promu z Włoch i trumien z kościoła ofiar eskapady z Arykido Europy pseudo uchodźców którzy już przy brzegu potopili się z ''nudów'' , podpiętych pod '' szok korono''.Owy akt może być po łacinie ,damy radę odczytać ( 5 lat praktyk sekcyjnych). Najlepiej jak by był owy akt podpisany przez ''jakowyś'' niezależny autorytet medyczny, nie ćwoków na usługach gatesówi, bildenbergów , masonów , czy innej bandy od depopulacji włącz z potomkami AHNENERBE+Eugenika THULE. Ciekawe kto by położył na szali autorytet medyczny imieniem i nazwiskiem ??? To co widać i czuć to jedynie że owych organizacji w/w plan wypalił , cel osiągają, narody i naród zastraszony trzymany za twarz.Teraz pomalutku przymus szczepienia , chipowanie jak bydło z likwidacją Dowodów Osobistych i innych identyfikacji. Po co stan klęski czy wojna tradycyjna jak można i tak , też działa. W razie nie posłuszeństwa terror społeczny bratniej pomocy służby obcych elementów spod ''znaku czachy, bezimiennych wcielonych''i do boju pały gaz, brak tylko broni Sonicznej do kompletu bo za małe zadymy , ale może później się użyje kto wie? Ważne ,plan działa. Szwankuje jednak wykonanie NORMY STATYSTYCZNEJ ZGONÓW na chwilę obecną przy tak strasznej pandemii strachu.Polecamy info na PRISON PLANET i inne , też ciekawe bo fakty nie na zasadzie PANDEMII.Żal tylko ludzi opętanych socjo- psychologią strachu , odczują to później . Nie od razu KRAKÓW zbudowano. Jeden z szamanów zalecił cyt: Należy spać z kotem ale odstęp wskazany , ciekawe rzeczy opowiada mrucząc do snu.Pies na dziś milczy biernie obserwuje jak by co to słychać chichot i uśmiech na mordzie.

Dołuż sobie jeszcze DEBIL.Nie zawadzi jeszcze pisowski.

Czy autor tej publikacji mógłby się podpisać pod swoim artykułem? Chciałbym się dowiedzić kto to napisał.

Ludzie umierają na swoje choroby a wpisuje się im koronawirus. Nie ma statystycznie większej liczby zgonów w Europie i USA w takim samym okresie rok do roku. WŁĄCZCIE MYŚLENIE.

Co do mandatów, mówicie ze macie problemy z oddychaniem i nie musicie zasłaniać ust i nosa. Nie trzeba zaświadczenia ani tłumaczenia sie.

anonimus ty rosyjski czy białoruski troll.
Chyba piślacki.

Pani Ania jak nosi to niech nosi, ale w stronę Macejowej na ścieżkach rowerowo-specorowych to maseczki raczej zbędne.Pani Ania i dzieci jak chca chorować to ich wybór ale niech nie zmusza do niego innych i niech nie ocenia ludzi po wyglądzie.

Polacy do wszelkich regulaminów mają stosunek niechętnie. Od góry na dół. Łażą bez masek w sklepach, na korytarzach itp. Noś maskę, żeby kogoś nie zarazić, a sam nie będziesz narażony. Poczytajcie o podnoszeniu się związków i przestańcie pleść glupoty. Wirusolodzy sie znaleźli.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.