To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Coraz więcej niebieskich „kopert”

Coraz więcej niebieskich „kopert”

Trwają prace przy dostosowaniu oznakowania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych do nowych przepisów.

Dotąd miejsca postojowe dla inwalidów były oznaczone kopertą, wymalowaną białą farbą na asfalcie. Teraz to nie wystarczy. Prawidłowo oznakowane miejsce dla inwalidów powinno być wymalowane na niebiesko i oznaczone białymi liniami (znak P-18). Uzupełnia się je znakiem P-24 – czyli symbolem osoby poruszającej się na wózku. Przepisy zmieniono już jakiś czas temu. Zarządcy dróg i parkingów mieli dwa lata na dostosowanie się do nowych wytycznych. Termin ten minął z końcem czerwca. Wiele samorządów, w tym Jelenia Góra, nie zdążyło.

Prace w stolicy Karkonoszy w ostatnim czasie nabrały tempa. Na drogach komunalnych w tzw. strefie płatnego parkowania wytyczono 73 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. To ponad 10 procent wszystkich tych miejsc w strefie, bo jest ich około 600. Poza strefą płatnego parkowania w Jeleniej Górze istnieje ponad 150 miejsc, które w najbliższym czasie będą dostosowywane do nowych wytycznych.

Komentarze (14)

Zabrano miejsca parkingowe mieszkańcom i teraz trzeba chyba parkować na dachu galerii handlowej Nowy Rynek.

Osoba niepelnosprawna to tez czlowiek!Roznica w tym ze ty o wlasnych nogach mozesz poszukac wolnego miejsca,nipelnosprawny natomiast rzadko (z calym szacunkiem)

Widzę tych "niepełnosprawnych" jak by mogli to by do sklepu wjechali

Jeden znajomy ma którąś z grup niepełnosprawności, bo miał raka okrężnicy i musieli mu to wyciąć. Drugi zaś ma jedną nogę znacznie krótszą od drugiej i nie może jej zgiąć w kolanie, a wg NFZ - jest całkowicie zdrowy. Tak więc co się dziwisz, że sporo naszych "niepełnosprawnych" wjechałoby do sklepu samochodem, zasłaniając sobie twarz papierkiem, który w rzeczywistości nie za bardzo im się należy?

A to tylko wierzchołek góry lodowej. W Wałbrzychu u ojca lekarz orzecznik kwestionował jego choroby; Reumatoidalne Zapalenie Stawów, chorobę kręgosłupa, zwyrodnienia :( Co mi Pan tu pokazuje stare dokumenty, ch.amsko odburknął. Tymczasem sam ledwo się słaniał na nogach. Na szczęście ojciec nie pozwolił sobie na takie traktowanie i odpowiedział, że to dokumenty jego chorób i schorzeń, z jakimi się boryka, ale nie każdy przeciwstawia się, bo zależy mu na świadczeniu. Tak staruszkowie pokornie poddają się.

Widzę tych "niepełnosprawnych" jak by mogli to by do sklepu wjechali

Widzę tych "niepełnosprawnych" jak by mogli to by do sklepu wjechali. Szczególnie ci w lepszych furach. Parkują przy samym wejściu do sklepu, a z wózkami full zapakowanymi zapychają jak Kubica na F1, ale legitymacja niepełnosprawnego (może dziadka) na widoku.

Chodzi o miejsce na załączonym zdjęciu. Można przecież ustalić że godzinach wieczorowych mieszkańcy mogliby parkować.Piszesz bo pod swoim domem nie masz takich parkingów( 8 miejsc zajętych)- z poważaniem

Wczoraj byłam w filharmonii na inauguracji nowego sezonu. Znajoma szukała miejsc do parkowania w okolicy, ale bezskutecznie.

Ostatecznie zaparkowała samochód koło NFZ na wysokości apteki. W tym miejscu chodnik jest bardzo szeroki, a samochód nikomu nie przeszkadza, nie stał ani na wjeździe ani na wysokości przejścia dla pieszych.

Po powrocie widziałam pojazdy parkujące w jednej linii za samochodem znajomej i obok, tworzący drugi rząd (to już przegięcie i tak znajoma by nigdy nie zaparkowała), po czym za wycieraczką każdego z aut widniały żółte kartki Straży Miejskiej.

Grozili nałożeniem blokady przyszłym razem i to późnym wieczorem, gdzie pojazd nikomu nie przeszkadzał ani nie blokował dojazdu, przejścia...

Czyżby to przypadek, czy celowe działanie, że SM "obskakuje" miejsca wokół ośrodków kultury, kiedy odbywają się koncerty spektakle, a więc ma czas na śledzenie repertuaru zamiast zajmować się sprawami ważniejszymi.

Dlaczego ludzie muszą późnym wieczorem "trzaskać" się ze SM, by łaskawie zdjęła blokadę. Mandat już nie wystarczy?

Panie i Panowie, czas zająć się ludźmi, którzy notorycznie blokują miejsca dla osób niepełnosprawnych, których obok miejsc parkingowych dla osób zdrowych jest jak na lekarstwo.

do września tamtego roku byłem w pełni sprswnym człowiekiem , teraz niechodzę (ani kroku ) zdarzało mi się zaparkować na miejscu dla inwalidów ale teraz kiedy jestem po tej ,,stronie,, to uwierzcie mi że wolałbym zaparkować przed miastem abym nógł tylko chodzić !

Syty nie zrozumie głodnego, a więc ten, kto za grosz nie ma empatii, będzie uważał, że można parkować bezkarnie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej :/

A dlaczego JSM ociąga się z malowaniem na niebiesko miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych na swoich zasobach ? Wskazany termin do końca czerwca br. dotyczył wszystkich zarządców dróg w naszym kraju. Tym bardziej, że na Zabobrzu jest wiele do zrobienia dla osób pokrzywdzonych przez los a administracja tego osiedla nie przejawia za wiele empatii dla tych ludzi ...

Trzeba się było ubezpieczyć!

spytajcie sie w urzedzie ile płaca za taka jedną koppertę ?