Czescy ratownicy górscy w żałobie, odszedł ich naczelnik Adolf Klepš

Adolf Klepš. Fot. Górskie Pogotowie Ratownicze RCz.

Adolf Klepš, 53-letni szef ratowników górskich regionu Karkonosze i zastępca Górskiej Służby Ratowniczej Republiki Czeskiej zemdlał 1 października przy podejściu na Śnieżkę. Po natychmiastowej resuscytacji został przetransportowany helikopterem do szpitala. Zmarł w szpitalu w Hradec Králové po przegranej 10-dniowej walce o swoje serce i życie.

- Był dla wszystkich pracowników nie tylko wspaniałym naczelnikiem, ale również ofiarnym i wyśmienitym ratownikiem, profesjonalistą. Był przede wszystkim prawdziwym kolegą, na którym wszyscy mogli polegać podczas akcji ratowniczych, ale także w codziennym życiu. Całym sercem kochał swoją pracę, nigdy się nie wahał, by pomóc innym – czytamy w oficjalnym komunikacie Radka Zemana, z biura prasowego Górskiej Służby Ratowniczej Republiki Czeskiej.
Adolf Klepš był góralem z Karkonoszy, urodził się je 12 września 1964 we Vrchlabi. Profesjonalną karierę w ratownictwie górskim rozpoczął w 1991 roku. W 2001 roku awansował na stanowisko naczelnika Górskiej Służby Ratowniczej regionu Karkonosze. W służbie odpowiadał za 200 ratowników. Do swoich największych sukcesów zaliczał pogłębienie współpracy z ratownikami Integrowanego Systemu Ratownictwa Republiki Czeskiej realizując wspólne ćwiczenia, które podnosiły profesjonalizm i kwalifikacje ratowników górskich. Przygotowywał projekty przygranicznej współpracy z polskimi ratownikami.
- Stale wierzyłem, że Adolf wygra walkę o życie, że znów będziemy się spotykać. Dokonał wiele dla Karkonoszy, wielu uratowanych ludzi zawdzięcza mu życie i zdrowie – mówi Jan Hřebačka, dyrektor czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego. - Wspólnie udało nam się pogłębić współpracę między ratownikami górskimi a pracownikami KPN. Był to prawdziwy kolega a dla mnie osobiście przyjaciel. Wiadomość o jego śmierci wstrząsnęła mną. Przekazuję wyrazy współczucia rodzinie i kolegom ratownikom. Będzie nam brakować Adolfa w Karkonoszach.
Adolf Klepš w 2007 roku został przewodniczącym Rady Służby Ratownictwa Górskiego, w której odpowiadał za ratowników – ochotników. W 2010 roku został mianowany na zastępcę dyrektora Górskiej Służby Ratowniczej Republiki Czeskiej. W ostatnim czasie angażował się politycznie, w ubiegłych wyborach parlamentarnych kandydował na senatora z ramienia partii TOP 09.   

Komentarze (2)

[*]

Żal wielki, ale dziękuję,że tyle razy byłeś i strzegłeś mnie w Naszych Górach.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.