Czy Matejko rozsławi Przesiekę?

Czy Matejko rozsławi Przesiekę?

Trzy znane malowidła wielkiego malarza "Batory pod Pskowem", "Rejtan" oraz  Unia Lubelska zostały odnalezione w Przesiece w 1945 roku.  Dwaj mieszkańcy Przesieki Mariusz Czerski i Maciej Popkiewicz walczą o utrwalenie tego faktu, bowiem obecnie mało kto o nim pamięta.

Starania  miłośników historii i Przesieki zakończyły się sukcesem. We wrześniu zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający powojenne losy trzech słynnych obrazów Jana Matejki.

Obelisk upamiętni mistrza i mieszkańców

Przy wizerunku malarza na obelisku będzie napis „W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 125.rocznicę śmierci Jana Matejki”.

Przy obrazie "Rejtan upadek Polski" napis nawiązuje do roku 1945 i odnalezienia w Przesiece tego malowidła oraz "Unii Lubelskie"j i "Batorego pod Pskowem". Przy wizerunku tych dwóch obrazów pojawi się  informacja, że zostały zrabowane przez Rosjan i później Niemców, wywiezione w 1944 roku ze Lwowa do Wiśnicza i następnie do miejscowości Hain, dzisiejszej Przesieki. Obecnie dwa obrazy znajdują się na zamku Królewskim w Warszawie, a "Unia Lubelska" w Lublinie.

Napis końcowy mówi o inicjatorach postawienia obelisku: mieszkańcach Przesieki, Muzeum „Koryznówka” w Wiśniczu oraz gminy Podgórzyn.

Odsłonięcie obelisku we wrześniu

- To bardzo interesująca inicjatywa - zapewnia Tomasz Szewczyk, zastępca wójta gminy Podgórzyn. Tym bardziej, że wielu obecnych mieszkańców Przesieki nie kojarzy Jana Matejki ze swoją miejscowością i nie ma pojęcia o odnalezieniu tu obrazów mistrza.

Gmina Podgórzyn wesprze postawienie obelisku w ramach inicjatywy lokalnej. Przy obelisku stanie tablica edukacyjna. Jej koszt pokryje Komitet Społeczny „Upamiętnienie wojennych losów obrazów Jana Matejki”, który zamierza zbierać pieniądze na ten cel na specjalne konto.

Mariusz Czerski i Maciej Popkiewicz czekają na zakończenie uzgodnień z gminą Podgórzyn. Uroczyste odsłonięcie obelisku planowane jest na 30 września. - To byłoby święto całej gminy. Połączone z prelekcjami tematycznymi i pokazami multimedialnymi – planuje pan Mariusz.

 

Więcej o okolicznościach odkrycia obrazów Jana Matejki w Przesiece oraz o pomysłodawcach upamiętnienia tego faktu przeczytacie w "Nowinach Jeleniogórskich" z 23 kwietnia 2019 roku.

Gospoda_Waldschlosschen_ fot. dolnyslask,org 8.jpg
Jan Matejko - Rejtan, Upadek Polski.jpg
Jan Matejko - Unia Lubelska.jpg
Matejko w Przesiece.jpg

Komentarze (7)

No wiec nasi " Przyjaciele" ze wschodo i z zachodo to nas okradali i zabijali. To jacys DZIWNI TO PRZYJACIELE.

Trzeba na nich miec baczne patrzynie, bo widac,ze to robia nie pierwszy raz.

Trzeba wrócić do dawnej nazwy Matejkowice :)

Czyli moda na na pomniki, rocznice i obeliski trafiła pod strzechy, czyli na wiochę taką jak choćby Przesieka, którą czynnie wspiera wiocha Podgórzyn. Heroizmem tutaj jest na pewno to, że obrazy po odnalezieniu nie zostały ukradzione przez swojskich złodziei. Nie tak dawno ukradli przecież nawet starą zabytkową motopompę sprzed remizy w Przesiece.
Myślę, że większą atrakcją byłby obelisk przy starym tramwaju na dawnej pętli zlikwidowanej sieci tramwajowej w Podgórzynie. Za friko proponuję napis na tablicy upamiętniającej to wydarzenie.
"Dowód świadomości i mentalności społeczeństw wschodnich przybyłych na Ziemie Zachodnich zwane Odzyskanymi"

Na pewno Przesieka i Podgórzyn są małymi miejscowościami zwanymi wioskami ale mieszkaja tam ludzie dobrze wychowani i inteligentni w przeciwieństwie to tego czegoś co to napisało

Widać wyrażnie że ci co przybyli ze wschodu mieli inne priorytety , tramwaj najtańszy i najbardziej ekologiczny środek komunikacji jako ,,przezytek'' zlikwidowali, szyny sprzedali na złom,a na trasy ruszyły czerwone autobusy.

Według ,,kogoś'' to jest moda na pomniki plus zjeżdżanie z tematu, bo to czy tamto. Prosze zadać sobie trudu i zorganizować coś pożytecznego dla miejscowości i regionu bo ta inicjatywa wymagała właśnie wiele starań. Udało się opracować historię, która była przedstawiana w innym świetle , takim jakie były fakty i dokumenty. Zawsze znajdzie się ,,mądry'' inaczej ale nikt nikogo do niczego nie zmusza. A co zrobili ci , którzy potrafią narzekać na wszystko ? NIC ! Promocja dla Przesieki, Gminy regionu i pokazanie w tym jakie były losy wojenne dzieł Sztuki Narodowej Malarza historii Polski Jana Matejki. Podobnie ciekawa historia jest z obrazem Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem''. Kto chce, może znajdzie czas na zapoznanie się z historią.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.