Dla kogo targowiska?

Dla kogo targowiska?

Dziewięciu oferentów zgłosiło się na przetarg na dzierżawę miejskich targowisk w Jeleniej Górze. Największym zainteresowaniem cieszy się bazar na Zabobrzu – bije się o niego 5 firm. Po dwie oferty wpłynęły na targowisko w Cieplicach i „Florę”. Firmy, które wygrają, będą administrowały targowiskami przez kolejne trzy lata.

Jednym z wymogów stawianym oferentom było m.in. minimum roczne doświadczenie w prowadzeniu giełd, targowisk czy hal targowych. Zdaniem części kupców, taki zapis preferował dotychczasowych dzierżawców, bo wśród miejscowych podmiotów właściwie tylko oni mają taką praktykę. Niektórzy oferenci byli bardzo zdziwieni, gdy okazało się, że po informacji o tym, że przy otwarciu ofert nie przewiduje się obecności zainteresowanych podmiotów, dwóch panom komisja przetargowa jednak umożliwiła obserwację swojej pracy.

- Przecież to był przetarg nieograniczony, dlaczego więc miałby być niejawny. Zapytałem się wiceprezydenta, na jakiej podstawie nie wolno mi być przy otwarciu ofert – mówił nam w ubiegły wtorek Bogusław Kempiński, który przyszedł na przetarg w imieniu swojego pracodawcy, firmy JB Nieruchomości z Marciszowa.

Drugim oferentem, który również śledził otwarcie ofert, był dotychczasowy dzierżawca „Zabobrza” - Kazimierz Wilk. U niego również zatrudniony jest Bogusław Kempiński.

- O tym, że pan Kempiński pracuje na połówkę etatu w jakiejś innej firmie, nie wiedziałem. To było nielojalne – skomentował K. Wilk.

Tymczasem Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta, który przewodniczy komisji przetargowej twierdzi, że ci dwaj panowie upierali się, by pozostać przy otwarciu ofert, choć nie był to przetarg w trybie przepisów o zamówieniach publicznych, tylko ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Cały artykuł w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 48/09.

***

Kto komu płaci?
Miasto ogłaszając przetarg na dzierżawę targowisk oczekuje jak najwyższej ceny. Dzierżawca będzie płacił co miesiąc określoną stawkę czynszu. Kupcy z kolei płacą dzierżawcy czynsz dzierżawny, za pawilony i stałe stragany (stawkę minimalną określa rozporządzenie prezydenta). Oprócz tego dzierżawca pobiera opłatę targową od sprzedających np. warzywa i owoce, czy inne towary, a także za zajętą przed kioskami powierzchnię placu przez tzw. wystawki towaru. Stawki opłaty targowej ustalone są uchwałą rady miejskiej. Za pobór opłaty targowej dzierżawca otrzymuje inkaso – od 10 do 18 procent. Różnica między sumą pobranych od kupców czynszów dzierżawnych i opłat targowych (pomniejszonych o inkaso), a stawką czynszu płaconego za dzierżawę targowiska do miasta jest dochodem dzierżawcy.

***

Zaproponowane stawki dzierżawy

ZABOBRZE
CEZBED – 37.000
RYSZARD GRONOWSKI – 33.333
KAZIMIERZ WILK – 30.000
ARTUS BIS – 26.780
AUTOMOBILKLUB KARKONOSKI – 22.000

FLORA
JB NIERUCHOMOŚCI – 62.250 (brutto)
WOJCIECH WOJCIECHOWICZ – 61.000 (brutto)

CIEPLICE
JB NIERUCHOMOŚCI – 4.100 (brutto)
AUTOMOBILKLUB KARKONOSKI – 4.000 (brutto)

Fot. GOK
Fot. GOK
 
 
 
Dla kogo targowiska?
Dla kogo targowiska?

Komentarze (17)

JB NIERUCHOMOŚCI przebiło swoich rywali
zaledwie o 2% w przypadku flory oraz o 2,5% w przypadku Cieplic. Przypadek? Skąd te zainteresowanie przedstawiciela tej firmy?

Rozumiem,że skoro Pan redaktor nie zaznaczył tego,stawki na targowisko zbobrze są netto.

stawki są miesieczne czy roczne? jak roczne to taniutko

:( :( :( :( Bo to jest AŻ tylko i wyłączni pan Kempiński i stare układy . A Wilk to zwierz dziki żyjący bez ograniczeń terytorianych i kłamie w żywe.Bo to są układy i układziki.I taka jest Polska podobo wolna od uzależnień!!!!?????? oczy :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Panie Prezydencie Lenard , czytając cały artykuł w Nowinach stwierdzam, że nie wie Pan co to jest zgodnie z prawem finansowym cena netto i brutto oraz kiedy to się stosuje i w jaki sposób. Na podstawie jakich przepisów Pan chce traktować ceny CEZBUDU i P. Gronowskiego jako netto? Dla Pana dobra i całej komisji oraz Prezydenta Obrębalskiego (który ponownie przez gafy może być obrzucony błotem ) informuję Pana , że wypadałoby zapoznać się z Dziennikiem Ustaw nr 97 z dnia 05.07.2001r poz. 1050 - Ustawa o cenach Art. 3.1 pkt 1 , która wyraźnie mówi , że przy braku określenia netto podaną kwotę jest obowiązek potraktować jako brutto!!!!

Do JB NIERUCHOMOŚCI,a przypadek taki, że prawdopodobnie ta firma procesuje sie z kepińskim i postanowili go wygryźć i odciąć od finansów za wszelką cenę i zakopać głeboko koparką pod ziemię, a moze i wykopać?:evil:

Kepiński to scwany lis bo, podstawił się pod różne firmy w przetargu na wszystkie targowiska nie sznując własnego pracodawcę..

to dlatego szkalował tą firmę roznosząc propaandowe na nią ulotki.. TO JEST MACIK :angry:

Na Florze i w Cieplicach wpisano brutto. Nikt z "Zabobrza" nie wpisał netto/brutto? Wszyscy się zagapili? Nie możliwe! Kto nie mówi całej prawdy? Dziennikarze też kłamią? Skoro żaden z oferentów nie wpisał netto, czy brutto, to w czym problem? Wszystkie stawki są brutto!Nie podaje się przecież kawałka ceny, tylko całą cenę. Jak ktoś wpisał, że daje 30.000 tys złotych, to urzędnik nie może powiedzieć, że daje 36.600, bo to nie prawda! Daje 30.000 tys. złtych i koniec.Wygrywa ten, kto dał najwięcej! Takie to trudne? Dziecko z zerówki już by wiedziało, kto wygrał! A urzędnicy nie wiedzą?

A niby dlaczego netto? Jak nie zaznaczone, to oczywiście brutto! Podaje się cenę całkowitą, a nie kawałek ceny! Co prawda chodzi o Targowisko, ale targować się po złożeniu i otwarciu ofert już nie można! Jak oferent napisał, że daje 37000 tys., to urzędnik nie może powiedzieć, że dał 45140zł, bo tak nie jest napisane! Trzeba to napisać! o co chodzi urzędnikom? Wytargować jeszcze więcej, niż napisano? To jakaś komedia, a nie przetarg! I dlaczego jeszcze nie ma rozstrzygnięcia? To przecież kilka ofert, a nie kilkadziesiąt? Ktoś chce coś ukryć, coś przepchnąć? Jestem po szkoleniach z zakresu zamówień publicznych. Dajcie to mi do rozstrzygnięcia, ja to rozstrzygnę, skoro urzędnicy nie potrafią!

wszyscy już się połapali,że ten przetarg to wielki przekręt a odpowiedzialni winni ponieść karę m.in. Naczlniczka wydz. inicjatyw gospodarczych to skandal!Co na to Pan Panie Prezydencie???Liczy Pan ,że podatnicy powiadomią prokuraturę???????

Władze Jelonki nie szanują miejscowych, przedsiębiorców mają ich głęboko w d.... a oni płacą na nich podatki,wspierają obcych ,którzy nic w mieście nie zostawiają[kupę śmieci tylko]Obecnie,chcą wykorzystać kupców.Walczcie i nie dajcie się!!

Apel do Pana Prezydenta Obrębalskiego, do Pana Prezydenta Lenarda!
Panowie Prezydenci Jeleniej Góry!
Skoro ogłosiliście przetarg, to go rozstrzygnijcie! Rozstrzygnijcie sprawiedliwie! Pokażcie, że stać Was na sprawiedliwość! Skoro w dwóch ofertach nie zapisano czy podana kwota jest kwotą netto czy brutto, to oferty mają wadę i odrzućcie je! Oferenci już zrozumieli, że się zagapili, już się z przegraną pogodzili, a Urząd dalej nie wie co zrobić! Zostają trzy oferty i z tych trzech wybieracie Szanowni Panowie najwyższą! To nie jest trudne, to jest proste! Ucina wszelkie dyskusje! Bądżcie sprawiedliwi! Pakażcie, że Was na to stać!

Zróbcie coś z tym przetargiem, bo jak kupcy wezmą sprawy w swoje ręce, to może być nie wesoło! Kupcy z Zabobrza już się denerwują. Jedni chcą Wilka, inni chcą jakiegoś ZGL-a (kolejny pomysł D.Wójcik), za tydzień kolejni będą chcieli jeszcze kogoś innego, a wszyscy napewno chcą spokoju! Ten przetarg już podzielił kupców! Do Prezydenta i Urzędników - za chwilę będą Święta! Chcemy spokoju!Pani Danuta już szykuje się na wojnę! W jej pawilonie się nie handluje, tylko politykuje! Chcecie wojny! Przed Świętami? Opamiętajcie się! Ten przetarg powinien być rozstrzygnięty w dwa dni! Im dłużej to trwa, tym więcej spekulacji. Albo rozstrzygnijcie to sprawiedliwie, albo unieważnijcie przetarg!

Ej ty,Boguś Kępiński tobie to chyba najbardziej zależy na tym przetargu co? Jak lis zaczaiłeś się na wszystkie targowiska.Udajesz olafka,jolę,a ty masz pseudonim PITOL I TAK SIĘ PODPISUJ , bo tak mówiliśmy na ciebie na budowach-oszukany pracownik

To Urząd chciał przetargu, to go ma! Ma także oferty. Mają oferty ważne i nie ważne! Chcą, żeby oferty nie ważne (z błędami)były najważniejsze? Chcą je uznać i rozstrzygnąć na korzyść ofert wadliwych? I co? Dalej nic! Chcieli zachachmęcić, ale się przestraszyli? Kogo? Czego? Nad czym lub o kim myślą?
A co z Florą i Cieplicami? Tu już nie ma żadnych wątpliwości! Chyba, że myślą o Panu Wojciechowiczu, wieloletnim Zarządcy Flory. Może właśnie o to tu chodzi! Nie o targowiko koło ronda, tylko jak utrzymać Wojciechowicza! Ponoć nad tym Panem rozłożony jest parasol ochronny urzędników!

Ty kucy ! kto tak mógł mówić na Bogusia to mógł, ale nie taki obszczymur jak ty , zrób sobie rachunek sumienia i przyznaj się ile nakradłeś dla siebie na jego budowach. Jeśli jesteś oszukany to czemu nie podasz swojego nazwiska tylko kryjesz się jak szczur za idiotycznymi pseudo / kupiec, obserwator dzik.../.Boguś nie musi kryć się za innymi , bo jak zauważyłeś niedouku, zawsze w mediach wszędzie posługuje się swoim nazwiskiem i nie jest takim tchórzem jak ty!. Zapomniałeś już jak u Bogusia na różne uroczystości byli traktowani pracownicy? Dobrze było żreć za jego a teraz sobie nim gębę ocierasz?!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.