Długi naszych samorządów

Długi naszych samorządów

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno dane nt zadłużenia samorządów po trzech kwartałach 2017 r. W powiecie jeleniogórskim najbardziej zadłużone, licząc na mieszkańca, są Stara Kamienica i Jelenia Góra, a najmniej Piechowice i Mysłakowice.

W zestawieniu opisano sytuację 2478 gmin. Biorąc pod uwagę jedynie wartość nominalną długu najbardziej zadłużoną gminą jest m. st. Warszawa z kwotą należności na poziomie 5 mld 565 mln zł. Po podzieleniu tej sumy przez blisko 1,8 mln mieszkańców dług stolicy wynosi 3,2 tys. zł per capita. Zadłużenie Wrocławia to 2 mld 812 mln zł, co daje drugą najwyższą kwotę wśród gmin (w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to 4,4 tys. zł). Natomiast dług trzeciej w kolejności Łodzi wynosi 2 mld 531 mln zł (3,6 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca). Jak wynika z danych MF, łącznie zadłużenie gmin to 54 mld 617 mln zł, co daje 882 zł na mieszkańca, przy czym 96 samorządów w ogóle nie ma długu. Najbardziej zadłużonym samorządem w Polsce są Ostrowice (47 mln zł – 18,6 tys./mieszkańca) oraz Rewal (57,7 mln zł – 14,9 tys./mieszkańca)Poniżej prezentujemy zadłużenie gmin powiatu jeleniogórskiego.

 


 

Komentarze (20)

Brawo Mysłakowice :)

Jakby Janowicom doliczyc dlug jaki narobił wójt w wodniku to wskoczyliby na top1

To zestawienie w ogole nie odzwierciedla tego jak dlug wplywa na dana gmine. Proponuje przeliczyc panu redaktorowi wysokosc zadluzenia do wysokosci budzetu ciekawe jak wtedy wyjdzie. Tak np. Szklarska wysokosc dlugu ogolnie 11mln a Janowice 7.4mln i odpowiednio na mieszkanca 1659zl Szklarska a 1708zl Janowice. Teraz wezmy budzet Szklarskiej - przychody 35.5mln wiec zadluzenie to 31% dochodu. A w Janowicach dochody 16mln wiec zadluzenie to 46% dochodu. Jakby Janowicom doliczyc kwote ok 2mln zadłuzenia w wodniku to wtedy wychodzi ze dlug to 59% budzetu. Wychodzi zdecydowanie inaczej prawda? Jesli jeszcze dolozymy ze w budzecie Janowic w dochodach 3 miliony to swiadczenie 500+ to wtedy mamy zadluzenie 7.4mln+2mln daje am 9.4mln a dochody 13mln. Zadluzenie faktyczne wynosi 73%. Kolokwialnie mówiac "gmina leży"

Porównać te dane do poprzedniej kadencji i wyjdzie że te wszystkie fajerwerki jakimi raczy nas prezydent JG są na nasz i naszych dzieci koszt.Porownac jak wpłyną na wydatki w nastepnych budżetach , wyjdzie że inwestycje generują w większości koszy zamiast je redukować.

Stara Kamienica ... oj napali się tam na tych gównociągach, tam chyba z 12 pośredników było miedzy inwestorem, a wykonawcą. A mieszkańcy zapłacą, czyli tanie działki w Wojcieszycach to będzie dobra "zmyłka" bo podatki dowalą tam teraz konkretne.

,, Jelenia Gora ma dlugi,a Ksiadza Proboszcza stac na wszystko,ma wyremontowane Koscioly,zadbane samochody z pelnym bakiem,dobre jedzenie i plany na pszyszlosc,bo my wszyscy pojdziemy na cmentarz pod Ksiedza opieke

Moment... A skad te dane??? Gmina Podgorzyn powinna wysunac sie na prowadzenie! Kwoty sa sprzed wspanialalej inwestycji poza miescowoscia Podgorzyn, czyli: na bagnach! Winno byc: 8.290.224+21.000.000= 29.290.224 Na jednego mieszkanca:3.529,57 Nieprwdaz?

No właśnie. Skąd te dane. Bo jak mi wiadomo w Podgórzynie wykazane zadłużenie 8 mln to pryszcz w stosunku do rzeczywistego. Tam są dziesiątki milionów długu. Może ktoś poda dokładne dane

To moze zrobi ktos rzetelne podsumowanie w regionie?

Wręcz rozpiera mnie duma , że nasze miasto jest tak zadłużone i kolejne pokolenie będzie musiało to spłacać. Jelenia Góra wygląda jak pożal się Boże , ludzie wyjeżdżają hurtowo ale mamy jedno z największych zadłużeń - tragedia. Dziękuję ci Zawiła za takie rządzenie miastem.

i znowu te kowary i jeżów sudecki

Dane są z III kwartału 2017 - a wiele długów doszło na koniec roku, poza tym rok 2018 to rok wyborczy i większość włodarzy jeszcze parę obietnic chce zrealizować choćby na kredyt. Tak, że przetasowania w tym rankingu będą - najkorzystniej chyba jest jednak w tych ostatnich pozycjach gdzie dług poniżej 5mln i poniżej 600 na mieszkańca. Ale Pan Zawiła ogłasza sukcesy i rozdaje nagrody... Skąd JG weźmie te 143 miliony na spłaty? a ile kosztuje obsługa długu tzn ile wynoszą odsetki w ciągu roku? Chyba musi pan powołać jeszcze jednego zastępcę aby ogarniał to bo bibliotekarzowi słabo to wychodzi....

Po zatwierdzeniu budżetu proponowanego przez Zawiłę na 2018 rok, miasto będzie miało ponad 180 mln długu. A wy plujecie na opozycję, która chce to zablokować.

pod wrażeniem gospodarności Piechowiczan Szacunek i zazdroszczę, bo macie potencjał

Wszyscy wiemy kto przez ostatnie lata zadłużył nam Jelenią Górę. Tylko ten ktoś niedługo odklei od stołeczka swój zad i będzie miał jeszcze bardziej niż do tej pory mieszkańców w szerokim poważaniu.

Robimy Olimpiadę z Cze****i. Możemy się jeszcze zadłużać !!! Głosujemy na Zawiłę i Łużniaka i resztę "bandy ratuszowej !!! STAĆ NAS NA TO !!!

Mieszkancy Podgórzyna wystarczy wejść na BIP Podgórzyn tam jest opublikowany ( bo musi tak być) dokument- opinia RIO do budżetu na 2018r, dług gminy wynosi bez drobnych 22 000 000 ( 22mln.) zł.i będzie spłacany do 2038r. jeżeli jeszcze po drodze nie trzeba będzie wziąć dalszych kredytów. Takiej sytuacji finansowej gmina jeszcze nigdy nie miała. Nie możemy liczyć na nic lepszego a raczej na ciągłe ograniczenia, bo przecież to nie wójt i jego ludzie będą musieli ograniczyć swoje zarobki ale to my musimy zapłacić za ich bezmyślność.
Co nam z nowego budynku szkoły bez sali gimnastycznej, bez wyposazęnia, bez bezpiecznych do niej dróg.
Radni, wójt, z-ca i skarbnik powinni ograniczyć swoje wynagrodzenia bo to oni narobili tego bałaganu. Ale to chyba w ich wydaniu jest niemożliwe.

No to Podgórzyn plasuje się w samej czołówce w rankingu. Można się było tego spodziewać po wójcie i jego ekipie i zapobiec katastrofie finansowej gminy, ale wyborcy wójta zapragnęli dobrej zmiany. Może tym wyborcom wójta zwiększyć solidnie podatki. Niech spłacają długi swego ulubieńca

Dobry pomysł. Powinni uchwalić ustawę o samoopodatkowaniu elektoratu, który wybrał przywódcę rujnującego budżet gminy czy kraju. W końcu to wyborcy dali legitymację takim cwaniakom i oszustom. Dlaczego więc pozostali, przeciwni takim wyborom mają spłacać długi za działania ich idoli. Tyle, że wybory musiałby być obowiązkowe i jawne i może by wyborcy składali weksle z tytułu odpowiedzialności za działania swoich wybrańców. Wtedy może kilka razy pomyślą zanim postawią krzyżyk

No Mysłakowice szybko się odkuły, brawo.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.