Długowiecznych będzie przybywać

Długowiecznych będzie przybywać

129 osób na Dolnym Śląsku ma więcej niż sto lat. W Jeleniej Górze jest 5 takich osób, w Wałbrzychu 47, w Legnicy 14, a we Wrocławiu 68. W naszym regionie długowieczności sprzyja życie w Kamiennej Górze (9 stulatków) i w Lubaniu (4). Najstarszy mieszkaniec naszego regionu skończył właśnie 111 lat. Wśród stulatków dominują panie. 107 mieszkanek Dolnego Śląska zdmuchnęło w tym roku więcej niż sto świeczek na swoim torcie. Stuletnich mężczyzn mieszka u nas tylko 22.

Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3731,13 zł.

- Raz przyznaną kwotę stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS jest to, bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat – wyjaśnia rzeczniczka.

Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty.

- To dobra wiadomość szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały więc nie dostają emerytury – dodaje Iwona Kowalska. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia). Świadczenie honorowe otrzymuje obecnie z ZUS 1 953 osób w całej Polsce. Pomimo tego, że od ubiegłego roku liczba stulatków, którzy dostają dodatkowe pieniądze z ZUS zmniejszyła się o 197 osób, tylko w 2013 roku ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł. W 2035 roku, według szacunków, będzie musiał wydać aż 626,5 mln zł.

Świadczenia honorowe przyznawane są w wysokości aktualnie obowiązującej kwoty bazowej, służącej do obliczenia nowych świadczeń przyznawanych w trybie zwykłym. Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku i podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim przez prezesa GUS. Tutaj warto wspomnieć, że wysokość świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat - w KRUS i ZUS jest taka sama. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON. Od marca 2018 roku to 3731,13 zł brutto, od tej kwoty pobierany jest podatek dochodowy, kwota nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości.

Komentarze (6)

No i cieszmy się z tej długowieczności, szczególnie że teraz mamy gwarantowane 65/60 lat by przejść na emeryturę... Tylko kto zapracuje na te wieloletnie emerytury?

Cieszmy się, cieszmy. Nie mamy już urologii w naszym szpitalu. Ciekawe jak szybko trafią do szpitala ludzie na przykład z napadem kolki nerkowej. Ja miałam założoną nefrostomię. Zatykała się i udało jej się też wypaść. Ból taki, że tylko po suficie chodzić i nie wyobrażam sobie, że nie byłoby w tym czasie urologii. Brawo.

I naprawdę nie dało się zrobić zdjęcia naszym stulatkom, tylko trzeba było wkleić zdjęcie Muriel Duckworth z wikipedii lub pinteresta?

No tytuł brzmi jak tytuł horroru czy jakiegoś filmu fantastycznego :D . Jakby to była inwazja co najmniej :D

Trzeba przestać łożyć na biskupów, księży, katechetów i zacząć myśleć o ludziach.

Wydłuża się długowieczność, więc tylko patrzeć jak znowu podniosą wiek emerytalny :))))))

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.