Dojeżdżali pociągiem do pracy, ale on znika z rozkładu

Dojeżdżali pociągiem do pracy, ale on znika z rozkładu

Koleje Dolnośląskie planują wykreślić z rozkładu jazdy pociąg z Wałbrzycha przez Marciszów do Jeleniej Góry, który dojeżdża do Jeleniej Góry przed godz. 6.00 i korzystają z niego pracownicy wielu jeleniogórskich firm. Ludzie boją się, że  wkrótce nie będą mieli czym dojechać do pracy.

Pasażerowie dojeżdżający do Jeleniej Góry  poprosili o interwencję w sprawie połeczenia kolejowego między innymi Jerzego Łużniaka, prezydenta Jeleniej Góry. Chodzi im nie tylko o pociąg poranny, ale także wieczorny, wyjeżdżający z naszego miasta o godz. 21.30. Jeśli on zniknie, będą mieli ogromne problemy z dotarciem do domu. Mieszkańcy piszą:

- W grudniu ub. roku został wprowadzony pociąg, który dojeżdżał z kierunku Wałbrzycha i Marciszowa do Jeleniej Góry grubo przed godz. 6.00 rano. To jest dla nas świetne rozwiązanie, bowiem można skorzystać z pociągu jadąc do pracy. Niestety, odebraliśmy zapowiedzi, że skrajnie wczesne i skrajnie późne pociągi zostaną „wycięte” z rozkładu jazdy Kolei Dolnośląskich i najwcześniejszym będzie pociąg, który do Jeleniej Góry dojeżdżać ma ok. godz. 7.12. To oznacza, że będzie odpowiedni dla uczniów i studentów, ale nie dla osób pracujących. Podobne problemy występują także wieczorem.

– Chcemy prosić o utrzymanie pociągu wyjeżdżającego z Jeleniej Góry ok. godz. 21.30, bo to pozwoli przede wszystkim osobom pracującym do godz. 21 dotrzeć na dworzec. To spora grupa ludzi, bo tak pracują wszystkie większe sklepy, wiele punktów gastronomicznych itp., nie wspominając, że widzowie imprez teatralnych, czy seansów filmowych też chcieliby z takiego połączenia skorzystać.

Prezydent obiecuje wsparcie

- Będę wspierał starania o utrzymanie pociągów, które odjeżdżają w porach dogodnych dla pracowników mieszkających poza Jelenią Górą – mówi Jerzy Łużniak. – Ważna jest dla nas wygoda ludzi przede wszystkim i bezpieczeństwo ich podróży, a pociągi takie zapewniają - dodaje.

Istotne  są też inne aspekty tej sprawy – obłożenie parkingów, zajmowanych przez osoby przyjeżdżające autem. Jeśli bowiem zniknie dogodne połączenie kolejowe, ludzie przesiądą się do samochodów. Zwiększy się liczba pojazdów na ulicach i parkingach, a co za tym idzie zanieczyszczenie środowiska.

- Sprawa odjazdów pociągów wieczornych będzie konsultowana też z największymi pracodawcami, bo ten problem należy rozwiązać kompleksowo, także w stosunku do załóg dużych firm wytwórczych - wyjaśnia prezydent Jeleniej Góry. - Mam wielką nadzieję, że zwrócenie uwagi na ten problem pozwoli na wypracowanie kompromisowego stanowiska z kierownictwem spółki Koleje Dolnośląskie i rozkład, który będzie wprowadzany wiosną uwzględni nasze uwagi - dodaje. 

Komentarze (6)

Może jakieś bardziej szczegółowe informacje na temat tych "zapowiedzi"? Kto tak zapowiada,czyżby nowy stary marszałek?Po zmianie prezesa KD wszystko jest możliwe.Beton Wrocławsko-Miedziowy jeszcze się umocnił i okolice Jeleniej,Wałbrzycha czy Kłodzka mogą na tym stracić.Jak widać ludzie chcą dojeżdżać do pracy w Jeleniej Górze i to dobrze.Mam nadzieje że marszałek im to umożliwi.

Na każdym portalu te same bzdety że ktoś,coś,gdzieś i nic z tego nie wynika.Zwykły fake news.

Jechałem tym pociągiem z Gorlitz do Jeleniej Góry w sobotę. W Jeleniej Górze do Wałbrzycha wsiadła 1 osoba :)

Jednego dnia jest jedna osoba,drugiego cztery za pół roku będzie to połowa szynobusa.Ofertę trzeba budować systematycznie.Kiedy przywrócono pociągi do Szklarskiej Poręby też jeździła jedna osoba a dzisiaj bywają dni że w dużym impulsie brakuje miejsca.Wydaje mi się że mały sa135 jest jak najbardziej w sam raz na tą godzinę i za jakiś czas będzie miał całkiem niezłe obłożenie.Dlatego proszę redakcje o sprawdzenie tej sprawy u źródła czyli w KD.Może jakiś wywiad z nowym prezesem,dowiemy się jakie ma plany co do naszego regionu.

A chcą w Jeleniej Górze wprowadzać kolej aglomeracyjną ciekawe po co..? Dadzą pociągi a potem,,wytną"..ot polityka...

Ten kurs w niedziele powinien zostac przedłużony do Wrocławia, dużo osób wróciłoby po weekendzie na studia. Pozdrawiam

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.