Pilnie potrzebna krew grupy 0 RH+ od ozdrowieńca COVID-19 dla Bogdan Nauki, dyrektora Zdrojowego Teatru Animacji, który przebywa w jeleniogórskim szpitalu.

1.Osoba chętna pomóc musi mieć pozytywny wynik testu na COVID -19,

2. Badanie na przeciwciała jest robione na miejscu z osocza, nie wiąże się to z żadnymi kosztami,

3. Osocze można oddać najwcześniej 18 dni po zakończeniu izolacji. Im szybciej tym lepiej po przebytej chorobie.

4. Kobiety które były w ciąży nie kwalifikują się na dawców osocza.

5. Rodzina może zapewnić transport do i ze Stacji Krwiodawstwa na terenie całego województwa.

Osoby mogące pomóc proszone są o kontakt z: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, ul. Chrobrego 31 Tel: 74/6646319 lub 74/6646345.

Prosimy o podanie informacji że osocze jest dedykowane dla Bogdana Nauki – taki apel  pojawił się na FB Zdrojowego Teatru Animacji. Choć od tego czasu minęło kilka dni, to dawca jest nadal pilnie poszukiwany.

Także na profilu facebookowym Muzeum Karkonoskiego jest przejmujący apel „W imieniu całego Muzeum i wszystkich przyjaciół naszego Dyrektora – Przemysława Wiatera – prosimy o wsparcie. Potrzebna krew od ludzi którzy przeszli coronawirusa”.

Szukają dawców w całej Polsce

Rodziny i przyjaciele chorych szukają dawców w całej Polsce. Zamieszczają ogłoszenia, angażują znajomych. Liczą, że ktoś zobaczy apel i odpowie na niego. Tym bardziej, że dla dawcy oddanie osocza nie jest żadnym problemem, zaś dla chorego to lek ratujący życie. Jednak znalezienie odpowiedniej osoby okazuje się bardzo trudne.

Apele centrów krwiodawstwa i urzędników

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa wciąż apelują do ozdrowieńców po COVID-19, by oddawali swoje osocze.

Wrocławskie RCKiK ogłasza: „Pilnie potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2”. Ten sam komunikat widnieje na stronach centrum wałbrzyskiego, krakowskiego, warszawskiego, katowickiego, bydgoskiego i innych. Do ozdrowieńców zaapelował na konferencji prasowej również minister zdrowia Adam Niedzielski. Także kancelaria premiera na rządowym Twitterze umieściła post w tej sprawie: „Bardzo ważny apel do ozdrowieńców – chcielibyśmy, żeby ozdrowieńcy włączyli się w akcję wolontariatu i zgłaszali do regionalnych RCKiK.

Centrum rejestruje dawców

Pobierane osocze trafia do ogólnej puli dla szpitali, które zamawiają je dla swoich pacjentów. Nie ma takiej możliwości, żeby zagwarantować, iż osocze pobrane od konkretnego dawcy będzie przeznaczone tylko i wyłącznie dla konkretnego pacjenta. Taka zasada generalnie obowiązuje w publicznej służbie krwi. RCKiK rejestruje jednak dawców ze wskazaniem na konkretnego pacjenta. 

Leczenie preparatem z osocza

Leczenie choroby COVID-19 specjalnie przygotowanym preparatem z osocza pozyskanego od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Taki rodzaj terapii już wcześniej stosowali u swoich pacjentów lekarze z Azji (m.in. w Chinach i Korei Południowej). W Chinach transfuzję osocza krwi przeprowadzono 15 osobom, które były w ciężkim lub krytycznym stanie. U większości osób, u których przeprowadzono transfuzję osocza krwi, zauważono poprawę stanu zdrowia. Transfuzja pomogła obniżyć gorączkę, ustąpiły też trudności z oddychaniem i kaszel. Od kwietnia terapię osoczem ozdrowieńców stosuje się też w Polsce.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.