Dwa lata czekania na "Pogodną jesień"

Dwa lata czekania na "Pogodną jesień"

Dom Pomocy Społecznej Pogodna Jesień w Jeleniej Górze cieszy się szczególną popularnością wśród seniorów. Dobry standard, dogodna lokalizacja sprawiają, że ośrodek jest wybierany częściej niż inne w okolicy. Na miejsce czeka się tutaj ponad dwa lata.

- U nas pensjonariusze mają pojedyncze pokoje, a na dwa pokoje przypada łazienka i ubikacja. Wiele osób woli dłużej poczekać, żeby dostać się do nas, niż decydować się na inny DPS – mówi Renata Chmielewska, dyrektor „Pogodnej jesieni”. Średnio na miejsce w cieplickim ośrodku czeka 50-60 osób. To przykra prawda, że miejsca zwalniają się wraz ze śmiercią pensjonariuszy. Rocznie odchodzi kilkanaście osób. O miejsce w „Pogodnej Jesieni” zdecydowanie łatwiej dla panów. Oni stanowią w ośrodku zdecydowaną mniejszość wśród 88 mieszkańców.

Pobyt seniorów finansowany jest w dużej części z emerytur pensjonariuszy. Oddają oni 70 proc. swoich świadczeń emerytalnych. Gdy to nie wystarcza, dopłaca gmina oraz rodzina w ramach świadczenia alimentacyjnego. Zdecydowanej większości mieszkańców „Pogodnej jesieni” nie wystarcza emerytury na pokrycie rzeczywistych kosztów pobytu w ośrodku. Miesięcznie taki pobyt kosztuje bowiem 3022 zł. 

Komentarze (13)

Wybudujcie wiecej galerii.

Miesięcznie pobyt kosztuje 3022 zł .Jakby przeciętny emeryt miał taką emeryturę,to mógłby,bez łaski,wygodnie żyć we własnym mieszkaniu.

Nie każdy może żyć do końca swoich dni we własnym mieszkaniu.
Są osoby obłożnie chore wymagające stałej opieki, osoby z demencją i nie tylko.

Sam stałe mieszkanie to święto domu i łaska ale mało emerytury 3022 zł to rzucił stop w polityki. Gdzie pieniądze nagrody milion zł emerytury że rozumiem

Znajoma poleciła mi Dom Seniora Anna w Karpaczu. Jest pięknie położony, z przestronnymi i słonecznymi pokojami i nie trzeba tak długo oczekiwać na miejsce.

3022 złotych to absurd! Co tyle kosztuje? Rozgotowana papka na obiad, czy raz w roku truskawki?! Kto ma takie 70 % emerytury i idzie do DPS - co to za kraj jest?!

No właśnie,co tyle kosztuje?niech ktoś kompetentny odpowie.Nie jest to specjalistyczny DPS na pewno.

Prąd, gaz, woda, ogrzewanie. Samochód służący do transportu mieszkańców - tak do lekarzy, jak i na "imprezy". Wynagrodzenie pracowników - a to nie tylko opiekunowie.
Trzeba też pamiętać, że jedzenie nie może być kupowane na promocjach w supermarketach, tylko po cenach ustalonych w przetargach. Bo takie przepisy.

Koszt w domu starców to przede wszystkim opieka pielęgniarska - w zależności od zdiagnozowanej choroby pensjonariusza. Osoba obłożnie chora wymaga rzecz jasna więcej opieki. Musi być odżywiana specjalnymi odżywkami - często przez sondę lub dojelitowo.

Do tego obłożnie chorych należy w regularnych odstępach czasu obracać, by zapobiec odleżynom i smarować maściami.
Najlepszym rozwiązaniem są specjalne maty przeciwodleżynowe, o ile dom seniora takowe posiada.

Dieta. Nie każdy pensjonariusz może jeść to, co dawane jest na stół. Są osoby wymagające diety np. cukrzycy, czy alergicy.

Leki, to też spory wydatek, bo nie każdy jest refundowany.

Sprzątanie pokoi, domu, dodatkowe usługi, jak manicure, pedicure, fryzjer i in.

Ten DPS jest przeznaczony tylko dla osób zdolnych do samoobsługi,a nie dla leżących ,i wymagających pielęgnacji.Więc ten problem odpada.Imprezy organizuje się w m na miejscu.Dobra dieta od dietetyka ok 500 zł miesięcznie.No dobrze ,powiedzmy,że mają te luksusy.Kogo na to stać jak średnia emerytura wynosi ok 2000 zł?.Tylko dla bogatych.Po co ta reklama.Bogaty wynajmie sobie pomoc.

I najważniejsze, prąd i ogrzewanie, ale również wynagrodzenie pielęgniarek, kucharek, sprzątaczek, to także składa się na koszt pobytu pensjonariusza.

Pobyt w Domu Starców jest kosztowny, a jeżeli jeszcze jest dobrze prowadzony to musi tyle kosztować. Na ŚLĄSKU wybudowano Dom Starców dla seniorów z Niemiec płacą za pobyt 1400,- euro są szczęśliwi że tak mało gdyż w Niemczech pobyt w takim domu to 4,200,- euro.

Dla porównania koszt utrzymania dziecka w domu dziecka ok.4000 zl

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.