Dworzec w Szklarskiej Porębie zabytkowy, a jak nowy

fot. PKP SA

Nieco ponad rok trwał remont dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej. Zmodernizowany za 22,5 mln zł obiekt właśnie został oddany do użytku w standardzie spełniającym najwyższe oczekiwania podróżnych. I naprawdę może się podobać.

- To  najważniejszy obiekt infrastruktury pasażerskiej na linii prowadzącej od Jeleniej Góry. Został wybudowany w 1902 roku, a następnie rozbudowany, zyskując obecny kształt w 1919 roku. Renowacji poddano elewacje wszystkich obiektów tworzących kompleks wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą podkreśla nowa iluminacja. Szczególnie okazale prezentuje się elewacja budynku głównego. W dolnej jej części oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę charakterystyczną dla stylu górskiego w tym rejonie. Pomiędzy tymi dwoma częściami wykonano jasny, ryflowany tynk. Historyczne piękno odzyskały również parterowe części dworca. W części wschodniej obiektu konserwację przeszła drewniana okładzina, a w zachodniej renowacji poddano elewację w stylu muru pruskiego. Warto zwrócić uwagę na ciekawą stolarkę okienną i drzwiową. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji – opisuje zmiany Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji PKP S.A.
- Przebudowa dworca objęła również jego wnętrze, które zyskało nową aranżacje i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. W przestronnym, kolebkowo sklepionym holu jest poczekalnia z ostrołukowymi oknami, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową - symbol transportu szynowego. Są ławki, elektroniczne tablice informacyjne oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny, a dok…ładniej miejscowy MOKSiAL. W segmencie o konstrukcji szachulcowej mieści się kino „Za rogiem”, a w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego - wielofunkcyjna sala o charakterze wystawowym.
- Zmodernizowany dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie to dobry przykład połączenia historii z nowoczesnością. Cieszę się, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do tej ważnej turystycznie miejscowości. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – ocenia Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśla, że Szklarskiej Porębie, która każdego roku przyciąga wielu turystów, taki nowoczesny obiekt użyteczności publicznej się po prostu należał.
I zaznacza, że
- Modernizacja zabytkowego dworca, z zachowaniem historycznych góralskich elementów architektury, była możliwa dzięki Funduszom Europejskim i środkom z budżetu państwa. Warto podkreślić, że obiekt został przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a nowo zaaranżowane przestrzenie będą wzmacniały funkcje kulturotwórcze miasta i regionu.
W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille'a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej sprawiła, że budynek stał się też bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku od wewnątrz, a także montaż w nim stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.
- Dzięki przebudowie zabytkowy dworzec w Szklarskie Porębie Górnej odzyskał walory architektoniczne, stał się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym, również dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył turystom odwiedzającym Szklarską Porębę i okolice. W Szklarskiej Porębie cieszy również dobra współpraca z samorządem lokalnym, dzięki któremu na dworcu powstanie kino i sala wystawiennicza. Sprawi to, że dworzec stanie się również miejscem spotkań mieszkańców i turystów - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Metamorfozę przeszło otoczenie dworca, W sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowano wiatę, w której części zamontowano stojaki rowerowe. Co istotne, w czasie przebudowy dworca swoją inwestycję związaną z przebudową ulicy oraz ciągów pieszych prowadzących do dworca realizowała również gmina. W ramach nowej aranżacji placu przed dworcem powstał również cechujący się modernistycznym charakterem taras widokowy. Można z niego zobaczyć wspaniałą panoramą Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.
Przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Wartość zakończonej inwestycji to 22,5 mln złotych brutto. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt przebudowy dworca w Szklarskiej Porębie Górnej opracowała pracowania architektoniczna An Archi Group sp. z o.o., a wykonawcą prac budowlanych była firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o .o.

Dworzec w Szklarskiej Porębie zabytkowy, a jak nowy
Dworzec w Szklarskiej Porębie zabytkowy, a jak nowy
Dworzec w Szklarskiej Porębie zabytkowy, a jak nowy

Komentarze (40)

Z zachowaniem historycznych góralskich elementów, bo przed 1945 mieszkali tu górale

A teraz zaraz troooooll lwówecko-wrocławski i wyzwiska, pogróżki oraz gwałty!

Ty jak zwykle na stanowisku, trollu wsiocławski. Powinni cię już dawno zagazować, razem z całą twoją popapraną rodziną.

Czy serio nie można zbanować po IP tych wieśniaków z Wrocławia z odchodami zamiast mozgu? To jest rynsztok

Te hejterskie wpisy pod różnymi g****mi nickami dotyczące linii lwóweckiej na tym portalu(widoczne pod tym artykułem i wieloma innymi), a także na innych portalach to też robota Rachwalskiego i związanych z nim mikoli. Celowo podpuszcza ich, żeby skompromitować linię kolejową, na której sam wcześniej zlikwidował wszystkie pociągi.

trol z lwufka tu jak zwykle jedzie po Wrocławianach i KD, a na stronie Radio Wrocław, te same kopiuj wklej co tu i na jelonce, ale o knyszy i odchodach zamiast mózgu ani słowa. rurka zmiękła, co?

I znowu nadaje ten sam k****n z Kolei Dolnośląskich, któremu kiedyś pasażerowie wsadzili w Lwówku rurę w odbyt za ****stwo w pociągu. Tak ci się to spodobało, że pokochałeś Lwówek i teraz ciągle prosisz się na internetowych forach o jeszcze.

Trzeba było spać a nie rozmawiać sam ze sobą do 4 nad ranem na RK. No tak ale zapomniałem że z twoją chorobą i bólem ciężko jest spać. Nie to żebym coś miał do kalek...

Widzę że masz wsiocławski trollu jakąś traumę z gwałtem w Lwówku, prawie mi cię żal idioto. Śmierdzi ci goownem bo masz ciągle ryj otwarty. Poproś starego żeby po wyjęciu fіuta z twego tyłka mył go zanim ci zapakuje w japę. To rozwiąże problem... Bywaj zdrów psia parówo!

Obajtek to nie pospolite cwaniactwo, ale – słowami Jarosława Kaczyńskiego – „coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować”. Jeb##łem.

Koleje Dolnośląskie celowo podniosły tak mocno cenę biletu do Jakuszyc, żeby zmusić podróżnych do kupowania biletu Euronysa w KD a nie w Kolejach Czeskich. Wcześniej tak samo prawie dwukrotnie podniosły cenę biletu Euronysa, przez co bardziej opłacało się jechać na normalnym bilecie do Jakuszyc czy Harrachowa i dopiero tam kupić bilet Euronysa u czeskiego konduktora (przez co KD nic nie miały z tego biletu). Tuż po podwyżce ludzie kupowali ten bilet od czeskiego konduktora już w Szklarskiej Porębie za korony, ale KD zabroniły czeskim konduktorom sprzedawać te bilety po naszej stronie granicy w czeskiej cenie. Wyjaśnienia pana Rodaka nie dość że są kłamliwe, to jeszcze po prostu śmieszne, bo jak niby mają wzrosnąć teraz zyski ze sprzedaży biletów, skoro nawet do Szklarskiej Poręby bardziej opłaca się jeździć PKS-em niż KD, bo bilety ma tańsze? Przypomnę, że raz już KD podniosły cenę biletu do Szklarskiej Poręby rok temu (o złotówkę) i teraz o kolejną złotówkę. Chytry dwa razy traci, teraz w takiej cenie pociągiem nie pojedzie nikt.

To prawda.Żeby pojechać z rowerem w Góry Izerskie, trzeba teraz z JG zapłacić 20 zł (12 zł za bilet + 7 zł za rower). Prawie tyle co za bilet do Wrocławia. Powiem krótko: kogoś nieźle w KD porąbało. Nikt nie pojedzie pociągiem za taką cenę. Jeszcze 2 lata temu płaciło się 7 zł (5 zł za bilet i 2 zł za rower). Czyli wzrost ceny trzykrotny. Co na to burmistrz Szklarskiej, któremu KD właśnie uwalają jego sztandarowy projekt - singletrack z wykorzystaniem pociągu? Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że w KD jęczą, że im dramatycznie ubyło pasażerów z powodu covida, a jednocześnie zamiast zachęcać ludzi do powrotu do pociągów sami robią wszystko, żeby wykurzyć z pociągów tych, co jeszcze zostali. Ot, miszczowie marketingu opłacani z naszych pieniędzy.

Nie no pewnie bo wy chcielibyście jeździć za darmo

Ciebie świrze z Wsiocławia w ogóle nie stać ba bilety, więc po co szczekasz?

i dobrze że podnieśli. bilet euro-nysa powinien kosztować nawet 100 albo i 150zł za osobę. mnie stać.

Zapytaj lepiej wsiocławski śmieciu matkę, ile śniegu między kopyta napchała, że takiego bałwana jak ty urodziła. Byłeś zimny i śliski po porodzie więc wypadłeś jej z rąk na posadzkę. Kupę masz zamiast mózgu i aż dziw bierze, że umiesz pisać.

PiS.bolszewik.Czekista........ masz rację, piszesz tutaj mądre rzeczy ale jak widać ten pisowski motłoch i tak nic nie rozumie

38 nieruchomości. Ładną redutę wybrał sobie prezespan na swój ostatni bój.

Ale cytując klasyka: jeśli ktoś ma pieniądze to skądś je przecież ma.

Natomiast na naszym dworcu nic nie działa jak powinno.. zapowiedzi za ciche taśmociągi nie windy tak se pojada lub nie a schody ruchome to zwykle zasikane piszczą... Automaty zapchane knyszą czy innym paskudztwem... WROCŁAW GŁÓWNY

U nas na Świniarach już budują nowoczesne centrum przesiadkowe. Mieszkańcy się przesiadać z wieprza na krowę i nazad.

Oj, tam, niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie ma 38 nieruchomości rozsianych po Polsce i po rodzinie. A, nie - wróć, tylko po Polsce, bo po rodzinie Mr. O'Bajtek ma jeszcze jakieś 150 innych nieruchomości.

Jak Prezes Kaczyński pozwolą, to rodzina odda wkrótce pozostałe...

Chwała PiS-owi - partii ludu.

Czy jest kaplica w której trzeba 3 razy dziennie odprawiać msze za świętego "spieprzaj dziadu " Lecha smoleńskiego? Lech santo subito!

Przeczytaj jeszcze raz lub dwa razy artykół,tematem jest KD i dworzec w Szklarskiej Porębie.Spróbuj dopiero wtedy, wypowiedzieć się w twmacie.Wiem że to może być ponad możliwości twego umysłu,ale próbuj w końcu powinno się udać.

Koleje Dolnośląskie to największe góԝno na dolnośląskich torach. Brud, smród, wszystko zarzygane knyszą przez wieśniaków z Wsiocławia. Na dodatek likwidują linie kolejowe (np. niedawno zaorali linię do Lwówka). Ta spółka powinna zostać ZLIKWIDOWANA!

Mnie nie powala

Pociągów do Sobótki nawet sami mieszkańcy nie chcą, bo niszczą wszystko to co zrobiła firma budowlana podczas remontu torów. Wpiszcie w Google: "Kradną części maszyn i niszczą sprzęt. Złodzieje i wandale prawdziwą plagą dla remontujących linię kolejową" albo "Tak powstaje linia kolejowa Wrocław - Sobótka. Kiedy pojawią się tu pociągi?" i przeczytajcie w tekście akapit "Most nad Ślęza dopiero wyremontowany, a już zniszczony!". Szkoda publicznych pieniędzy na remont linii, która stale będzie niszczona przez wandali z Wrocławia i okolic.

A kiedy, panie, łu nas we Wsiobudce przy dworcu zrobio wreście porzundny przystanek dla dorożki mojego śwagra? Puciongu jak ni było tak ni ma, ludziska się muszom wozem kunnym do Wsiocławia wozić, a wsiadać nie ma jak - śwagier musi sam na skrzynie podsadzać ludziów, bo same rady z dyszla nie dajom.

Piękny dworzec, oby tylko go wandale nie zdemolowali. Bardzo polecam wpisać w Google "Czarna Lista Dolnośląskich Mikoli". Nie wiem kto ją sporządził, ale jest tam piękny wykaz wszystkich chuliganów kolejowych z Dolnego Śląska, którzy demolują dworce, niszczą tabor i piszą wulgarne komentarze w internecie. Sprawdź koniecznie, czy to nie twój znajomy, a może nawet ktoś z rodziny!

Tylko dlaczego mnie tam nie ma? Wczoraj przemalowałem wszystkie Twoje okna od hacjendy...

A wiesz, że twoja stara pije wodę z grzejnika? To tłumaczy twoje upośledzenie umysłowe.

Kary są zbyt łagodne.Proponuję publikację zdjęcia oraz danych wandala,plus pokrycie w 100% kosztów naprawy.Jeśli jest to niemożliwe,na Chojniku jest pręgierz kara np.30 batów publicznie, byłaby skuteczna.Trzeba by sprubować,bo jak widać obecnymi karami nikt się nie przejmuje.Skoro prawo jest niewydolne, należy je zmienić tak aby przyniosło pożądany skutek.

To znany wrocławski troll. Kibol Śląska, nawiasem mówiąc. Znany jest pod nickiem wasabiWKS, ale pisze też pod masą innych (zazwyczaj g****ch) nicków. Tutaj też nadaje pod nickiem Doktor Prozac. Szczególnie upodobał sobie artykuły o tematyce kolejowej. Ten gość najpierw pisze obraźliwe, hejterskie komentarze, a gdy ktoś go upomni, to rzuca się do wszystkich grożąc policją, prokuraturą, podszywając się pod różne znane osoby publiczne itd. W Lwówku już pani burmistrz złożyła zawiadomienie do organów ścigania na jego łamiącą prawo działalność w internecie. Przeczytacie o tym np. w tym artykule: lwowecki.info/jak-promuje-sie-lwowek-slaski/ . Tam też są podane dane trolla, np. numery IP z jakich pisze czy jego nicki. Zgłaszajcie wszystkie komentarze tego typa na Policję, bo robi straszny wstyd naszemu miastu na całym Dolnym Śląsku, a nawet w kraju.

[quote=Ricardo]To znany wrocławski troll. Kibol Śląska, nawiasem mówiąc. Znany jest pod nickiem wasabiWKS, ale pisze też pod masą innych (zazwyczaj g****ch) nicków. Tutaj też nadaje pod nickiem Doktor Prozac. Szczególnie upodobał sobie artykuły o tematyce kolejowej. Ten gość najpierw pisze obraźliwe, hejterskie komentarze, a gdy ktoś go upomni, to rzuca się do wszystkich grożąc policją, prokuraturą, podszywając się pod różne znane osoby publiczne itd. W Lwówku już pani burmistrz złożyła zawiadomienie do organów ścigania na jego łamiącą prawo działalność w internecie. Przeczytacie o tym np. w tym artykule: lwowecki.info/jak-promuje-sie-lwowek-slaski/ . Tam też są podane dane trolla, np. numery IP z jakich pisze czy jego nicki. Zgłaszajcie wszystkie komentarze tego typa na Policję, bo robi straszny wstyd naszemu miastu na całym Dolnym Śląsku, a nawet w kraju.[/quote]

A kiedy bolszewika czekistę wsadzą do ancla lub wariatkowa?

Już dawno powinni aresztować tego dekla z Wrocławia to co w każdym ogłoszeniu z koleją wypisuje treści obraźliwe i hejty o linii do Lwówka, czy mowa nienawiści bo ktoś jest miasta X czy Y.

Mały kulawy hitler kałczyński jako naprezes narodowo socjalistycznych pisbolszewików nadWolaków łazi bez maseczki.
Job jego swalocz!
Przyłapany przez fotoreporterów Super Expresu.

Smród jego zepsutych zębów jest zapewne nie do zniesienia na Żoliborzu i w okolicy.

Jak ustalił money.pl i Wirtualna Polska, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kupił w listopadzie 2020 roku kolejną działkę na Mazurach. Leży ona w bliskim sąsiedztwie działki, którą kupiła wcześniej firma Profbud. To deweloper, u którego Obajtek kupił 197-metrowy apartament. Według "Gazety Wyborczej" dostał na mieszkanie milionową zniżkę.

Obajtek najwyraźniej miał współpracować z rządem w wyprowadzaniu państwowych pieniędzy dla zbudowania oligarchicznych struktur, majątków prywatnych pozwalających na utrzymanie dobrobytu obecnych kadr. Zły dobór partnera, zbyt prosty, bez zdolności honorowych, wdzięczny ale brak mu narzędzi intelektualnych aby robić to w białych rękawiczkach. Do tego za nikogo nic nie odsiedzi, jak go przestaną chronić to pociągnie wielu

Czyżby troll lwówecki, czy jak sobie teraz życzy troll lwówecko - wrocławski bo domaga się pociągu bezpośredniego Lwówek - Lwów ale pracuje we Wrocławiu, zaciął się?

Zapytaj lepiej wsiocławski śmieciu matkę, ile śniegu między kopyta napchała, że takiego bałwana jak ty urodziła. Byłeś zimny i śliski po porodzie więc wypadłeś jej z rąk na posadzkę. Kupę masz zamiast mózgu i aż dziw bierze, że umiesz pisać.

Cholera jasna! Już nie mogę patrzeć na te ścierwojady z Wrocławia które publikują komentarze niemające nic wspólnego z artykułem.

Gdzie jest moderator?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.