Dziś o godzinie 12 zawyją syreny. Sprawdź dlaczego

Fot.: iStock

Chociaż dziś nie przypada żadna rocznica, nie planowano również testów systemu ostrzegania, w piątek 7 maja, punktualnie o godzinie 12 zawyją syreny w całej Polsce. Wszystkie policyjne samochody włączą też sygnały świetlne. Wyjaśniamy, skąd wzięła się ta inicjatywa.

Ku czci kolegi

7 maja o godz. 12 rozpocznie się uroczystość pogrzebowa asp. Michała Kędzierskiego, który zginął w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Ostatnia służba funkcjonariusza została przerwana przez śmiertelny strzał, zadany w jego kierunku przez kierowcę z Raciborza, którego policjant miał skontrolować w wyniku zgłoszenia. Na jego cześć, w chwili rozpoczęcia ostatniego pożegnania, zawyją syreny w całym kraju. Wszystkie radiowozy symbolicznie włączą również sygnały świetlne.

Uroczystość państwowa

Swoją obecność podczas uroczystości pogrzebowej zapowiedział Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, który reprezentować będzie całe środowisko policyjne. „W piątek o godzinie 12:00 będziemy żegnać Naszego Kolegę asp. Michała Kędzierskiego, który zginął służąc Ojczyźnie. Uroczystości pogrzebowe z udziałem Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, reprezentującego całe środowisko policyjne, odbędą się w Raciborzu” – czytamy czwartkowy wpis na Twitterze Polskiej Policji.

Kim był Michał Kędzierski?

W szeregi mundurowych wstąpił w 2011 r., spełniając tym samym swoje marzenie o służbie. Praca w policji była jego drugą miłością. Wcześniej spełniał się zawodowo jako dziennikarz lokalnych mediów. Znany i szanowany w Raciborzu prezenter radiowy oraz telewizyjny, postrzegany był jako człowiek zawsze uśmiechnięty, życzliwy i ciepły. Koledzy z policji wspominają, że asp. Michał Kędzierski nigdy nie odmawiał pomocy i zawsze był tam, gdzie potrzebował go drugi człowiek.

„Był zawsze otwarty na potrzeby innych, nigdy nie odmówił pomocy. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako ciepły, uśmiechnięty, życzliwy i uczynny kolega. Był znakomitym i pewnym towarzyszem na służbie. Zawsze pomocnym i gotowym poświęcić każdemu swój czas. Michał zginął na służbie z rąk przestępcy, który wycelował broń w umundurowanego Policjanta i bez wahania pociągnął za spust. W naszych sercach i pamięci trwać będzie na zawsze” – czytamy na stronie Śląskiej Policji. Msza święta pogrzebowa odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu o godz. 12:00.

Komentarze (4)

Dzisiaj zmarły 453 osoby z powodu covid i nieznana ilość z powodu braku dostępu do szpitali i leczenia.

Po tych osobach narodowo socjalistyczna pisbolszewia małego kulawego hitlera kałczyńskiego nie zapłacze.

Dlatego ja nie zapłaczę za milicjantem.

Ani za upadkiem tego kadłubkowego państwa wolskiego.

Trybunał kucharki magister Przyłębskiej Wolfgangowej z dublerem w składzie nie jest sądem ustanowionym zgodnie z przepisami - orzekł dziś Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie polskiej firmy Xero Flor. - Prezydent Andrzej Duda i Sejm bezprawnie wpłynęli na TK - stwierdził Trybunał w Strasburgu.

Coraz ciekawiej.

Witamy w Związku Radzieckim Władymira Putina.

To pierwsza rozstrzygnięta skarga na Polskę, dotyczącą zmian wprowadzanych w sądach przez PiS. Dotyczyła zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a konkretnie tzw. dublerów sędziów TK. Wyrok otwiera drogę do dalszego skarżenia Polski za orzeczenia wydawane z ich udziałem.

"To pierwsze europejskie orzeczenie stwierdzające, że marionetkowy TK jest organem obsadzonym niezgodnie z prawem" - napisał na Twitterze Laurent Pech, profesor prawa europejskiego z Middlesex University w Londynie.

W Jeleniej Górze było cicho, o co więc chodzi?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.