Egzaminy do gimnazjum zakończone. Prezydent pisze do nauczycieli

Egzaminy do gimnazjum zakończone. Prezydent pisze do nauczycieli

12 kwietnia zakończyły się egzaminy gimnazjalne. W sześciu jeleniogórskich szkołach uczniowie pisali sprawdzian z języka nowożytnego. Mimo strajku nauczycieli, egzamin gimnazjalny przebiegał bez zakłóceń. W związku ze strajkiem prezydent Jeleniej Góry wystosował list do nauczycieli.

List prezydenta miasta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka do jeleniogórskich pedagogów Szanowni Państwo, wyrażam w swoim, ale także – jestem o tym głęboko przekonany – w imieniu bardzo wielu Jeleniogórzan szacunek do nauczycieli za ich determinację w dążeniu do prawdziwej reformy polskiej edukacji.

Strajk nauczycieli nie jest bowiem wyłącznie zwróceniem uwagi na skandalicznie niskie pobory pedagogów, ale też na nonszalancję władz Państwa w traktowaniu problemów całej oświaty – to znaczy szkół, pedagogów, uczniów i rodziców.

Podtrzymuję swoją deklarację, że pieniądze skierowane do szkół, a przeznaczone na nauczycielskie pensje, pozostaną we wszystkich placówkach w niezmienionej wysokości, a sprawą dyrektorów będzie ich właściwe rozdysponowanie.

Dziękuję za zrozumienie potrzeb rodziców – przeprowadzenie egzaminów gimnazjalistów było, a przeprowadzenie egzaminów ósmoklasistów będzie naszą wspólną powinnością wobec młodzieży i rodziców.

Środowisko pedagogów nie dało i nie da resortowi edukacji pretekstu do skonfliktowania nauczycieli i rodziców. W powstałej sytuacji widać przerażająco jasno intencje władz – oświatowych i Rządu RP - które postanowiły na przykładzie nauczycieli zorganizować pokazowy „poligon rozmowy ze społeczeństwem”.

Nie można już żywić żadnych złudzeń, że sukces Rządu RP, rozumiany jako skonfliktowanie kolejnych grup społecznych przy okazji tego strajku będzie początkiem końca społeczeństwa obywatelskiego i prawdziwego dialogu społecznego, a także wszystkich zdobyczy demokracji, które powstawały przez ponad 30 lat. Dlatego Wasze – Nauczycieli – działania służą nie tylko polskiej oświacie. Są one ważnym wydarzeniem dla całego społeczeństwa, o czym świadczą coraz liczniejsze gesty wsparcia, zrozumienia i życzliwości wobec Waszego środowiska.

Ze strony jeleniogórskiego samorządu są i będą tak samo wyraziste, w pełnym przekonaniu co do słuszności podnoszonych przez Was postulatów.

Egzamin ósmoklasistów

Po weekendzie przed szkołami stanie kolejny kolejny problem. Muszą zorganizować egzaminy dla ósmoklasistów. W 10 jeleniogórskich placówkach do sprawdzianu podejdzie 628 uczniów.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Ale jednocześnie - nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. W poniedziałek (15 kwietnia) odbywać się będzie egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut.

Następnego dnia egzamin z matematyki, który trwa 100 minut.

Trzeciego dnia  óskoklasostów czeka 90-minutowy  egzamin z języka nowożytnego.

Na razie nie ma żadnych sygnałów, że dyrektorzy jeleniogórskich podstawówek mogą mieć problemy ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych.

Komentarze (21)

Za serwisem "Gratka" Ile godzin nauczyciele pracują rocznie? USA 1097, Francja 918, Czechy 832, Niemcy 805, Norwegia 741, Japonia 707, Grecja 589, średnia w Unii 779, POLSKA 489. Polscy nauczyciele pracują prawdopodobnie najkrócej na świecie. Jeżeli są jakieś dane o nauczycielach pracujących krócej od Polaków , to proszę je zamieszczać.

A oto co Wielowieyska mówiła w 2012: "Nauczyciele w szkołach publicznych powinni mieć normalny 40-godzinny tydzień pracy bez przywileju 18-godzinnego pensum (czas spędzony przy tablicy). Dziś spędzają bardzo mało czasu na lekcjach w porównaniu z kolegami z Unii Europejskiej. Poza tym mają rozmaite mieszkaniowe i wiejskie dodatki do pensji niezwiązane z wydajnością czy jakością ich pracy. Trzeba je zlikwidować podobnie jak roczne pełnopłatne urlopy na poratowanie zdrowia, które przysługują już po siedmiu latach pracy. I to trzy razy w czasie całej kariery. Kartę nauczyciela trzeba po prostu wyrzucić do kosza. I nie chodzi o to, by nauczycieli zubożyć, ale o to, aby te pieniądze - zamiast na „nicnierobienie” - wydać na premie i wyższe zarobki dla tych nauczycieli, którzy pracują najwięcej i są najlepsi". No to jak jest panie Niedołężniak?

Wyborcza jeszcze w lutym trąbiła o "rozdawnictwie" PiS. Podawała jako przykład podwyżek o 100zł dla pielęgniarek, 14% dla wojska i 16% dla nauczycieli. Co teraz POwie Czerska na TAKIE rozdawnictwo?

Ryży przecież obiecywał, że już niedługo dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci. Mówił to w 2007 roku. ZNP nie wierzy Tuskowi, że dobrze zarabiają? Minister Edukacji w rządzie PO-PSL Joanna Kluzik-Rostkowska mówiła w 2015 roku w wywiadzie dla tvn24, że blisko 60% nauczycieli zarabia 5 tys. złotych. Więc o co chodzi?

Nie komentujemy trolli.

Prawda boli,można też zobaczyc zarobki polskiego nauczyciela na tle innych krajów w róznych wariantach . Plasujasie w srodku stawki a nawet w pierwszej 10 jako% sredniej krajowej .Zarabiaja lepiej niż w norwegii,japonii,węgrzech.Jezeli zestawić to z osiagnięciam czy tez efektami naucznia to nie jest juz tak rózowo.

Komu zabrać by innym dać ? Czy to judzenie do strajku jest zgodne z prawem ? Czy to prawda, że ZNP ma nauczycieli w szczerym poważaniu ? Murzyn robi swoje - teraz. Co będzie z murzynem - nauczycielem gdy na ich plecach szefowie związku zrobią karierę ?

Bez zakłóceń, a w jednym z gimnazjów podczas egzaminu były robione zdjęcia. W innym zadzwonił telefon jednej z osób w komisji. W jeszcze innym komisja nie zadbała o brak telefonów uczniów na sali egzaminacyjnej - wszystkie te "niedociągnięcia" to efekt braku odpowiedniego przeszkolenia członków komisji. Dwa pierwsze dają uzasadnione podstawy do unieważnienia egzaminu w danej szkole. Jeżeli to jest "brak zakłóceń", to ja nie wiem co innego mogłoby się do tych "zakłóceń" kwalifikować. Chyba tylko przemarsz wojsk przez środek sali egzaminacyjnej.

To Ty jesteś ten zielony, który POdpalił harvestera?

To efekt nauczycielskiej organizacji terrorystyczej.Nie dość że nie uczą nie dość że zostawili swoich podopiecznych nie dość że dostali podwyżkę uposażenia protestują chcą obalić legalnie wybrany rząd mający demokratyczny msndat

Tak napawde-to ile zarabia obecnie nauczyciel????

Egzaminy "do gimnazjum?" Widać że redaktorka ALKA nie ukończyła nawet podstawówki!

W takim razie trzeba będzie zawiadomić organy kontrolujące RIO NIK o nieprawidłowościach w zarządzaniu gospodarką finansową gminy Jelenia góra. Skoro osoby strajkujące mają otrzymać wynagrodzenie, to jakie otrzymają osoby, które nie strajkują? Takie samo czy wyższe, a moze nizsze, gdyż sie wyłamały? Rozumiem ,że jak pracuje w budżetówce to też mogę nie przyjść dobie do pracy przez tydzień i pan prezydent mi za to zapłaci?

W takim razie trzeba będzie zawiadomić organy kontrolujące RIO NIK o nieprawidłowościach w zarządzaniu gospodarką finansową gminy Jelenia góra. Skoro osoby strajkujące mają otrzymać wynagrodzenie, to jakie otrzymają osoby, które nie strajkują? Takie samo czy wyższe, a moze nizsze, gdyż sie wyłamały? Rozumiem ,że jak pracuje w budżetówce to też mogę nie przyjść dobie do pracy przez tydzień i pan prezydent mi za to zapłaci?

Pies szczeka a karawana jedzie dalej.

Moja wypłata na rękę za marzec to 3100, jestem nauczycielem kontraktowym, pracuję na 1,5 etatu + 20% za wysługę + 200 zł dodatku. W marcu byłem 2 tygodnie na chorobowym. Pracuję 30 godz tygodniowo do tego dużo w domu. Praca trudna dlatego uważam że podwyżka się należy ale nie popieram strajku, w który część nauczycieli została wmanipulowana do tego zablokowali im dzienniki elektroniczne aby przypadkiem któryś nie wypisał ocen dla przyszłych maturzystów.

20 lat i kontraktowy ?

Ogólny przekaz listu popieram. Pan Prezydent w piękny sposób podkreślił wagę sprawy. Można kochać rząd, można być przeciwnym ich polityce, ale z całym szacunkiem zawsze ktoś musi nawiaząć do historii naszego Narodu. 30 lat zdobyczy Demokracji... Chociaż jestem pokoleniem lat 90, to strajki studenckie, zrzeszenia, zapewne internowania nauczycieli, profesorów itp to inna walka niż o podwyżkę świadczeń. 70 lat walki może? Tajne nauczanie, podziemne szkolnictwo? Jak godnie żyć za gdy za kulę w łeb/2700netto? Dla czytających bez zrozumienia: popieram nauczycieli, powinni mieć więcej, szacunek za zachowanie w czasie egzaminów. Panie Prezydencie. Nauczyciele chcą mieć po prostu wypłatę lepszą niż w markecie, a nie wzorem poprzedników walczyć o prawdę, wolność i demokrację...

ale Wy jesteście beznadziejni... Ale pisania kto was nauczył?Inaczej hejt trzema krzyżykami by się wyrażał. Polaczki od kaczki...

A może Prezydent Łużniak op prostu uzupełni dodatkami wynagrodzenie nauczycieli jak tak popiera ich protest...Jak zwykle walczy cudzymi łapami

"anonim++", "f-a", "rh+", "pap" - ile wam wpadło za posty? Starczy na fajeczki i coś do picia? Piszcie dalej, ludzie prezesa was docenią.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.