Fałszywymi fakturami rozliczali stypendia

Fałszywymi fakturami rozliczali stypendia

Jeleniogórscy policjanci przedstawili zarzuty 11 osobom, które na podstawie fałszywych dokumentów wyłudziły stypendia szkolne.

Proceder ten miał miejsce w latach 2014-2015, jednak policja zakończyła postępowanie dopiero teraz.

Na czym polegało oszustwo? Rodzicom, którzy spełniali warunki formalne przyznawano stypendia szkolne na zakup odzieży lub odzieży sportowej dla swoich dzieci. Stypendia te wynosiły od 200 do 700 zł. Wypłacano je w formie refundacji za zakupioną odzież. Podstawą rozliczenia były dowody zakupu (rachunki, faktury).
– Dokumenty, które przedkładali, okazały się fałszywe – mówi podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze. Wyglądało to tak, że rodzice umówili się z jednym ze sklepikarzy, aby wystawiał on faktury za transakcje, które nie miały miejsca. Brał od nich za to od 20 do 30 złotych. Rodzice później przedkładali te faktury w szkole, uzyskując refundację rzekomo poniesionych kosztów. Jak wyliczyła policja, straty miasta z tego tytułu wynoszą nie mniej niż 8 tysięcy złotych.
Sprawę prowadzą policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W proceder zamieszanych jest przynajmniej 12 osób: 11 rodziców i 1 przedsiębiorca. Jemu przedstawiono zarzut fałszowania dokumentów.
Rodzicom, którzy w ten sposób wyłudzili stypendia grozić może kara nawet do 8 lat więzienia. Osobie, która wystawiła im fałszywe faktury – do 5 lat.

Komentarze (6)

Jeleniogórscy przedstawili zarzuty - Jeleniogórscy to nazwisko?

A czy biuro turystyczne "Korona" w Szklarskiej Porębie wystawia faktury zgodnie z prawem ?

BT "Korona" ma kiepską opinię w Szklarskiej Porębie.

napiszcie jakich szkół to dotyczy, bo to jest w kręgu zainteresowania wielu osób...Z jakiego funduszu ? Rady Rodziców czy innych - czekamy na szczegóły...

Dlaczego nie podaje się danych instytucji, które uczestniczyły w tym procederze? Panie Robercie, wiecej odwagi!

Dlaczego nie podaje się danych instytucji, które uczestniczyły w tym procederze? Panie Robercie, wiecej odwagi!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.