Finepharm górą

W meczu 5. kolejki ekstraklasy kobiet koszykarki Finepharm Jelenia Góra pewnie pokonały drużynę Duda Super Pol Leszno 71:57.

Nie licząc pięciopunktowego prowadzenia na początku spotkania drużyny gospodarzy, to jeleniogórzanki przez cały mecz spokojnie kontrolowały przebieg sytuacji. Bardzo dobra, agresywna obrona podopiecznych Krzysztofa Szewczyka przynosiła efekty. Jeszcze lepsza była gra ofensywna. Prym w ataku wiodła Magdalena Gawrońska, która dwa razy celnie trafiła zza linii 6, 25 (wynik 5:14). Nasze zawodniczki kontynuowały skuteczną grę i na pierwszą przerwę schodziły przy wyniku 18:5 dla Finepharmu.

W drugiej kwarcie akademiczki utrzymywały bezpieczną przewagę. Drużyna z Leszna za wszelką cenę próbowała zniwelować straty. Trener Dudy, Jarosław Krysiewicz, nakazał przejście do obrony strefowej 1-3-1. To przyniosło skutek. Finepharm nie dochodził już tak łatwo do pozycji rzutowych, a w dodatku pozwalał na łatwe punkty rywalkom. Po dwóch celnych trójkach, zawodniczki z Leszna „doszły” na 7 punktów nasze zawodniczki (24:31). Pierwsza połowa zakończyła się przy wyniku 28:36.
Na początku trzeciej kwarty, za pięć przewinień, parkiet musiała opuścić podstawowa środkowa Finepharmu Joanna Górzyńska-Szymczak. Podkoszowe osłabienie naszego zespołu od razu wykorzystały gospodynie spotkania. W 25 min. meczu drużyna Dudy zmniejszyła straty do trzech punktów (35:38), jednak to wszystko na co było stać zawodniczki z Leszna. Trener Szewczyk od razu poprosił o czas i już po chwili drużyna z Jeleniej Góry odskoczyła rywalkom (35:43).

Czwarta kwarta meczu była bardzo podobna do drugiej. Spokojna, rozważna gra naszego zespołu dawała efekty w postaci utrzymywania bezpiecznej przewagi. Duża zasługa w tym Ryan Coleman, która wykorzystywała każdy błąd defensywy rywalek. Po jednym z nich zdobyła łatwe punkty spod samego kosza i na tablicy świetlnej widniał wynik 49:62. Od tego momentu jeleniogórzanki grały długo, wykorzystywały cały czas 24 sekund na akcje. Doskonale wiedziały, że długie konstruowanie akcji przyniesie tylko i wyłącznie dobre rezultaty. I tak też się stało. Dwa razy z rzędu, najpierw Magdalena Skorek później wspomniana wcześniej Coleman, w ostatnich sekundach akcji trafiały „za trzy” (55:70). Do końca spotkania zostało już mało czasu i zawodniczki Finepharmu spokojnie dowiozły zwycięstwo do końcowej syreny.

PKM Duda Super Pol Leszno - Finepharm Kolegium Karkonoskie Jelenia Góra 57:71 (5:18, 23:18, 11:13, 18:22)

Finepharm:Skorek i Coleman po 21, Babicka 9, Kędzia 8, Gawrońska 7, Górzyńska-Szymczak i Wójcik po 2 oraz Ristić 1.
Duda: Budnik 12, Koc i Siwczak po 9, Makowska 8, Krysiewicz 4, Durak, Krężel oraz Curry po 3.